Roskilde festival giver kø og trængsel på vejene
Trafikanter og festivaldeltagere skal forberede sig på ekstra trafik på vejene omkring Roskilde i forbindelse med Roskilde Festival. Vejdirektoratet anbefaler at tage af sted i god tid.

Om få dage kan Roskilde Festival igen slå dørene op for musikglade mennesker fra både ind- og udland. Tusindvis af festivalgæster vil indtage Dyrskuepladsen for at nyde musikken og samværet, og det kommer til at give trængsel både i campingområderne og på vejene.
De mange besøgende vil nemlig i perioder betyde mere trafik og risiko for kødannelser på Holbækmotorvejen omkring frakørslerne ved Roskilde samt på Køgevej og Ringstedvej.
Særligt åbningsdagen lørdag den 28. juni, onsdag den 2. juli og lukkedagen lørdag den 5. juli, vil der være tæt trafik i området. Vejdirektoratet opfordrer derfor festivalgæster og øvrige trafikanter til at sætte ekstra tid af til køreturen omkring Roskilde i disse dage.
Ankomst lørdag den 28. juni
Vestgående trafikanter skal benytte frakørsel 9 Trekroner og følge skiltningen til Drop-off East eller frakørsel 13 Ringstedvej og følge skiltningen til Drop-off West.
Østgående trafikanter skal benytte frakørsel 14 Roskilde V og følge skiltningen til Drop-off West eller frakørsel 11 Roskilde SØ og følge skiltningen til Drop-off East.
Der må denne dag forventes tæt trafik og væsentligt forlænget rejsetid på følgende strækninger:
- Holbækmotorvejen omkring Roskilde fra klokken 14.00 til 20.00
- Køgevej mellem Roskilde og Tjæreby fra klokken 15.00 til 20.00
- Ringstedvej mellem Rute 21 og Gammelgårdsvej fra klokken 10.30 til 18.00
Onsdag den 2. juli – første dag med musik
Denne dag forventes tæt trafik og lokale kødannelser ind mod festivalområdet i tidsrummet mellem klokken 12.00 og 18.00.
Hjemrejse lørdag og søndag den 5.-6. juli
Trafikanter, der skal hente festivalgæster, skal følge skiltningen til de respektive drop-off områder.
I østgående retning skal man benytte frakørsel 14 Roskilde V og følge skiltningen til Drop-off West eller frakørsel 11 Roskilde SØ og følge skiltningen til Drop-off East.
I vestgående retning skal benytte frakørsel 9 Trekroner og følge skiltningen til Drop-off East eller frakørsel 13 Ringstedvej og følge skiltningen til Drop-off West.
Der må generelt forventes tæt trafik og forlænget rejsetid på vejene væk fra festivalområdet lørdag den 5. juli i tidsrummet fra klokken 10.00 til 20.00.
Roskilde Festival anbefaler generelt besøgende at tage toget direkte til og fra festivalpladsen.
Gode råd til trafikanter
- Sluk for navigationen, og følg de gule skilte frem mod drop-off områderne.
- Forvent ekstra rejsetid lørdag den 28. juni, onsdag den 2. juli samt lørdag og søndag den 5 og 6. juli.
- Kør hjemmefra i god tid, hvis du er gæst til festivalen eller skal køre i området omkring Roskilde disse dage.
- Hold dig opdateret om den aktuelle trafiksituation på trafikinfo.dk.
- Lyt til P4 trafik under din køretur.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på vejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Nordgående fra- og tilkørsel ved Horsens C <56b> spærres fra 3. november til 4. december30.10.2025 14:33:26 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter i nordgående retning, som skal til eller fra E45 Østjyske Motorvej ved Horsens C <56b>, skal benytte alternative ruter den kommende måned.
Vejdirektoratet inviterer til drop in-møde om nye cykelstier mellem Hammer Torup og Sydmotorvejen27.10.2025 12:59:13 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet inviterer mandag den 3. november til drop in-møde om de kommende cykelstier mellem Hammer Torup og Sydmotorvejen, der skal gøre det mere trygt og sikkert at tage cyklen. Her kan interesserede komme forbi og høre om projektet, der efter planen står færdig i oktober 2028.
Rasteplads Ejer Bavnehøj spærres midlertidigt i begge retninger23.10.2025 13:54:49 CEST | Pressemeddelelse
Begge rastepladser ved Ejer Bavnehøj på E45 Østjyske Motorvej lukker midlertidigt i slutningen af oktober og begyndelsen af november. Lukningerne sker som led i udbygningen af motorvejen, og trafikanter ledes ad skiltede omkørsler i området.
Midterværn udskiftes mellem Utterslev Mose og Gladsaxe23.10.2025 10:50:41 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udskifter midterautoværnet på Hareskovvej og Hillerødmotorvejen fra Utterslev Mose til Gladsaxe.
Yderligere seks kilometer udvidet motorvej åbner i starten af november16.10.2025 12:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej kan snart se frem til endnu en strækning uden vejarbejde. Den nordligste del af udbygningen mellem Skanderborg og Vejle står færdig med tre spor i hver retning tidligere end planlagt, og trafikanterne får dermed glæde af bedre fremkommelighed og færre gener på motorvejen gennem Østjylland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum