Nu åbner Danmarks første naturnationalpark
Miljøminister Magnus Heunicke indvier i dag Naturnationalpark Fussingø ved Randers. Åbningen markerer et nybrud i dansk naturforvaltning, med store sammenhængende områder, hvor naturen og biodiversiteten prioriteres højest.
En grævling møffer rundt i skovbunden, trævlekronerne lyser som lyserøde stjerner i et grønt hav, og den sjældne damflagermus suser over søen på insektjagt. De store naturoplevelser står i kø i Fussingø, når besøgende fra i dag kan træde ind i Danmarks første naturnationalpark.
Dagen byder ikke bare på indvielsen af en spritny naturnationalpark. Det er også indledningen til et paradigmeskift i den statslige naturforvaltning.
Med 21 planlagte naturnationalparker fordelt over det meste af landet og en bynær naturnationalpark på Kalvebod Fælled ved København bliver der etableret store sammenhængende naturområder til gavn for natur, biodiversitet og mulighederne for store naturoplevelser for os alle.
Miljøminister Magnus Heunicke siger:
”Naturnationalparkerne er helt centrale i vores hjælp til den trængte natur. I dag bliver realiseringen af naturnationalparkerne helt konkret med åbningen af Danmarks allerførste i Fussingø. Det er kæmpestort. Vi træder et skridt tilbage og giver naturen mulighed for at udvikle sig på sine egne præmisser i store sammenhængende områder. Det giver bedre natur med bedre vilkår for både almindelige, sjældne og truede arter. Det er det, naturen har brug for, og så giver det større naturoplevelser for os mennesker.”
Se programmet for indvielsesdagen
Fakta:
- Naturnationalpark Fussingø er i alt 833 hektar. Blandt de sjældne arter i området er fx en af Europas sjældneste flagermusarter, damflagermusen, og kortskaftet skeblad, en vandplante, der ansås for uddød, indtil den blev fundet i Fussing Sø i år 2000. Man kan også opleve blomsten trævlekrone, der har været inspiration til logoet for alle naturnationalparkerne. Blandt de store dyr er fx grævling, odder, duehøg og havørn.
- I forberedelsen af Naturnationalpark Fussingø er der blandt andet udført følgende tiltag: Træ- og landbrugsproduktionen er ophørt, der er fjernet dræn og fældet træer, der ikke oprindeligt vokser i Danmark. I Naturnationalpark Fussingø bliver der sat krondyr og stude ud.
- De 15 besluttede naturnationalparker breder sig i dag over et areal på ca. 25.500 ha. Det svarer til et område på størrelse med cirka halvdelen af Falster.
Dertil kommer de seks nye naturnationalparker, der skal udvælges til efteråret. I alt 21 naturnationalparker og en bynær naturnationalpark på Kalvebod Fælled ved København.
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Folketinget giver 175 millioner til beskyttelse af drikkevandet18.12.2025 12:25:18 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag de to planlagte tilskudspuljer løfter drikkevandsbeskyttelsen med 117,2 millioner kroner, så 15 projekter til samlet 175 mio.kr. nu kan få støtte til både at beskytte flere arealer og afværge, at PFAS havner i grund- og drikkevandet.
Danmark vil tage farten af fast fashion18.12.2025 08:59:20 CET | Pressemeddelelse
I 2027 indføres nye EU-krav til tøj, og Danmark arbejder for, at de bliver et markant skridt mod en mere cirkulær økonomi. I dag bliver store mængder tøj smidt ud, fordi meget nyt tøj er designet, så det ikke kan genbruges og genanvendes. Det skal ændres i fremtiden.
Dansk EU-formandskab: FN’s miljøforsamling lander aftaler mod alle odds12.12.2025 17:33:32 CET | Pressemeddelelse
Det lykkedes mod forventning EU med Danmark som formandskab at sikre nye globale aftaler om farlige kemikalier, mineraler og metaller, og kunstig intelligens på FN’s miljøforsamling UNEA-7.
EU strammer miljøkrav til bilindustrien: Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes12.12.2025 12:38:58 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har landet en markant aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Aftalen vil gøre det lettere at få bilen repareret og sikrer bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer.
Miljøministeren igangsætter indsats efter ekspertvurdering af grænseværdien for nitrat i drikkevandet9.12.2025 14:05:18 CET | Pressemeddelelse
En international ekspertgruppe anbefaler, at grænseværdien for nitrat i drikkevand sænkes. Der er ingen akut sundhedsfare, og niveauerne af nitrat i drikkevandet er generelt lave, men den foreslåede grænseværdi skal styrke beskyttelsen. Miljøminister Magnus Heunicke igangsætter derfor nu en undersøgelse af, hvad der skal til for at sænke grænseværdien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum