Mere hjælp til selvhjælp i Cykeltutten
SVENDBORG/BILLEDREPORTAGE: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat kan Cykeltutten på Frederiksø fortsætte arbejdet med at give udsatte børn og voksne både et transportmiddel og et stærkt fællesskab – hjulpet godt på vej af frivillige og genbrugte cykler.

Der var allerede gang i værkstedet og kaffe på kanden, da GF Fondens udsendte kiggede forbi Cykeltutten i onsdags den 18. juni for officielt at markere, at foreningen har modtaget GF Fondens Trafiklegat. Det er GF Fonden, der sammen med 390.000 medlemmer ejer GF Forsikring, som står bag legatet, og som har doneret 15.000 kr. til foreningens kasse. Pengene skal bl.a. bruges til reservedele og værktøj og til cykelhjelme til de børn, der får en cykel med fra værkstedet.
- Det er godt med et tilskud alene til vores drift, fortæller Zacharias Baden, der er kasserer og frivillig i Cykeltutten. Og han uddyber:
- Mange fonde giver kun til deciderede projekter. Men projekter kan være omfattende at iværksætte og de risikerer at dræne de frivillige, som først og fremmest kommer for at hjælpe andre og nørde cykler. Og han uddyber:
- Vi mangler ikke projektidéer, og vi holder mange arrangementer, men det faktum, at vi er meget mere end et cykelværksted må ikke glemmes. Vi er også et værested for alle aldre og alle typer af mennesker - også dem, som har slået sig lidt på livet. Mange kommer her hver eneste dag for at få den sociale kontakt, og det har stor værdi.
Nyt liv til både cykler og mennesker
Cykeltuttens værksted er officielt åbent hver onsdag kl. 15-18, men der er liv alle dage året rundt. Stedet giver især socialt udsatte, og også børn fra mindre bemidlede hjem mulighed for at få adgang til en cykel, så de kan blive mere selvhjulpne i hverdagen.
De brugte cykler henter Cykeltutten på Svendborg Genbrugsstation, ca. 300 stk. om året bliver det til. Det betyder, at brugerne kan få en gratis cykel hos Cykeltutten, man skal bare selv hjælpe med at sætte den i stand, og så står stedets frivillige klar med praktisk råd og vejledning.
En af Cykeltuttens frivillige er Kat Andersen:
- Lige nu er her forholdsvist roligt. Men når vi er allerflest, kan vi være op til 30 herinde på værkstedet, og så er lydniveauet ret højt. Nogle gange er det svære reparationer, jeg står med. Andre gange er det simple reparationer, og så kan jeg nå rundt og hjælpe mange på en gang, fortæller hun.
Da GF Fonden sagde farvel og tak for i dag, var værkstedet og den tilhørende lille café blevet endnu mere fyldt. Snakken gik, og stemningen vidnede om et sted, hvor både cykler og mennesker bliver sat i stand og hjulpet godt på vej.
Fakta om GF Fondens Trafiklegat
GF Fonden, der sammen med 390.000 medlemmer ejer GF forsikring, har en årrække uddelt midler til ildsjæle, institutioner og foreninger rundt om i landet, som gør noget for den lokale trafiksikkerhed og trafikadfærd.
I år uddeles i alt 600.000 kroner, og GF Fonden har haft særligt fokus på at finde projekter, der direkte eller indirekte kan få flere børn, unge og voksne til at cykle mere.
Projekterne udvælges af GF Fondens Trafikkomité, der består af personer med viden og kompetencer inden for trafik og sikkerhed:
- Lars Binderup Larsen, formand for GF Fondens trafikkomitéen, overlæge i Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital og medlem af Havarikommissionen
- Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør, Rådet for Sikker Trafik
- Anne Eriksson, ingeniør, trafiksikkerhedsafdelingen i Vejdirektoratet
- Connie Juel Clausen, trafikplanlægger, Odense Kommune
- Jørgen Krogh Kristoffersen, bestyrelsesformand for GF Fonden
- Michele Westphal, skadebehandler, bilskadeafdelingen i GF Forsikring.
Næste mulighed for at søge GF Fondens Trafiklegat er i januar og februar 2026. Læs mere på GF Fondens hjemmesiden.
Kontakter
Rikke LundvaldKommunkation og presseGF Fonden
Kommunikationsmedarbejder
Billeder






Følg pressemeddelelser fra GF Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Fonden
Cykeltræning og færdselsregler i børnehøjde22.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BILLEDREPORTAGE/BRØNDERSLEV: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Børnehaven Lærkereden fået etableret en trafikbane, så børnene kan træne cykling og lære om trafik i trygge rammer. Torsdag den 21. august blev trafikbanen indviet.
Mere cykelglæde til børn i Tønder30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BILLEDREPORTAGE/TØNDER: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat kunne Tønder BMX Klub torsdag den 26. juni indvie deres nye pumptrack. Banen skal styrke balance, cykelglæde og ikke mindst trafiksikkerheden hos de yngste cyklister i byen.
Veteraner i sadlen: Cykler styrker både krop, sind og sammenhold26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BRABRAND: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Veteranhjem Aarhus købt lånecykler, der skal styrke fællesskabet og bane vejen for bedre trivsel blandt hjemvendte soldater. Tirsdag den 24. juni blev legatet overrakt, og de nye cykler taget i brug.
Cykelfest i børnehøjde23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ØSTOFTE: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Møllebakken Børnehave kunnet udvide antallet af tohjulede, så endnu flere børn kan lære at cykle. Fredag den 20. juni blev de nye cykler afsløret og indviet på børnehavens trafikbane.
Hjul under drømmene: Trafiklegat giver livskvalitet for unge med funktionsvariationer28.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BILLEDREPORTAGE/SLANGERUP – Mandag den 26. maj modtog Bofællesskabet Lykke Marie GF Fondens Trafiklegat. Støtten går til indkøb af endnu en ladcykel med plads til kørestol, som gør det muligt at tage på cykelture for at få et fysisk og mentalt boost.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum