Dyreværnet

14 krybdyr overdraget til Dyreværnet i trist sag

Del

I samarbejde med politiet fik Dyreværnet den 17. juni overdraget i alt 14 krybdyr, herunder slanger, edderkopper og firben. 

Slange i beskidt plastkasse
Nogle af slangerne blev opbevaret i beskidte plastkasser. Slanger skal naturligvis have adgang til vand og mad jf. pasningsvejledningen for den specifikke art. Samtidig er det vigtigt, at de tilses af en specialdyrlæge, hvis der er mistanke om behandlingskrævende sydom eller infektion, fx blodmider. Dyreværnet

Desværre er det ofte tilfældet, at det er triste menneskeskæbner, der ligger bag de alvorlige dyreværnssager. Det gør sig også gældende her, hvor vi blev kaldt ud til en politisag for at hente de dyr, der var efterladt på adressen. 

Der er tale om 10 slanger af arterne kongeboa og træpyton, to fugleedderkopper, en varan og en vandagame, der ikke har fået den nødvendige pleje og omsorg. Nogle af dyrene var således dehydrerede, mens andre var befængte med blodmider.

De fleste slanger boede i plastkasser, der bar præg af ikke at være blevet rengjorte gennem længere tid. Alle dyrene er nu under behørig behandling – fire af slangerne har vi desværre måttet aflive. Efter endt observation og behandling, kigger vi sammen med politiet på at finde nye hjem til alle dyr.  

”Vi gør, hvad vi kan, for at få dyrene på højkant. Vi bliver altid meget kede af det, når dyr lider – uanset årsagen – men det er klart, at det gør ekstra indtryk, når det er på denne triste baggrund. Heldigvis har vi nogle meget kompetente folk, som kan sætte den rette behandling i gang, og forhåbentlig kan vi relativt hurtigt få rettet op på de fleste dyrs tilstand,” siger udrykningschef Nina Amdi.      

Dyreværnet samarbejder med Krybdyrinternatet om behandling og husning af krybdyrene. Det er også her, at dyrene kommer til adoption, når de er klar til det. Rekonvalescensperioden for krybdyr er generelt længere end for andre kæle- og hobbydyr, så det kan godt tage sin tid.

”Vi har sørget for, at dyrene har fået de rammer og den pleje, de har behov for, de er blevet tilset af en specialdyrlæge og sat i behandling for blodmider og lungebetændelse. Så kan vi ikke gøre mere i denne omgang og må vente og se, om dyrene kommer sig,” fortæller udrykningsmedarbejder med speciale i krybdyr Claus Thomsen.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Slange i beskidt plastkasse
Nogle af slangerne blev opbevaret i beskidte plastkasser. Slanger skal naturligvis have adgang til vand og mad jf. pasningsvejledningen for den specifikke art. Samtidig er det vigtigt, at de tilses af en specialdyrlæge, hvis der er mistanke om behandlingskrævende sydom eller infektion, fx blodmider.
Dyreværnet
Download
Udrykningsmedarbejder håndterer kongeboa på anmeldelsesstedet.
Udrykningsmedarbejder Claus Thomsen håndterer kongeboa på anmeldelsesstedet.
Dyreværnet
Download
Udrykningsmedarbejder håndterer varan på anmeldelsesstedet.
Udrykningsmedarbejder Claus Thomsen håndterer varan på anmeldelsesstedet.
Dyreværnet
Download

Links

Dyreværnet blev stiftet i 1898 og er en af verdens ældste dyreværnsorganisationer

Vores formål er at fremme dyrevelfærd i Danmark samt vinde og udbrede forståelse for dyrebeskyttelsens hovedopgaver, herunder at stoppe dyrplageri og aflivning af sunde og raske dyr.  

Vi mener, at alle kæledyr i Danmark fortjener gode vilkår og et godt hjem, og det arbejder vi aktivt for ved at holde os tæt på såvel de lovgivende som udøvende magter – og gennem vores mange aktiviteter: 

Hver dag modtager Dyreværnet op mod 10 anmeldelser om misrøgtede dyr. Dem tager vi alvorligt, og vi redder ca. 500 dyr om året i hele Danmark. Herudover tager vi imod et stort antal dyr fra familier, som ikke længere kan tage sig af deres kæledyr. Endelig har vi mobile dyrlægeklinikker, der kører rundt i hele Danmark og tilbyder hjælp til socialt udsatte og deres dyr, der hvor de er.  

Fra vores internater i Rødovre og Kolding formidler vi årligt ca. 1.500 hunde, katte, kaniner, gnavere og andre smådyr til nye, kærlige hjem. 

I 2025 har Dyreværnet samarbejder med Københavns Politi samt Københavns Vestegns og Nordsjællands Politikredse, som kan indlevere herreløse dyr og notitsdyr til vores akutafdeling døgnet rundt.  

Dyreværnet beskæftiger ca. 50 medarbejdere i udryknings- og internattjeneste samt administration. Hertil kommer et korps på over 100 frivillige, som hver dag hjælper med at passe og pleje vores mange internatdyr – og går til hånde efter behov.

Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye