Flere lønmodtagere føler sig stressede
Næsten hver femte lønmodtager føler sig stresset, og mere end halvdelen af dem angiver, at det skyldes deres arbejdsliv. Stress rammer oftest lønmodtagere i alderen 25-34 år, og det er også her, vi ser den største stigning.
Flere lønmodtagere føler sig stressede end for ti år siden, og mere end halvdelen angiver, at det skyldes deres arbejdsliv, mens hver tredje angiver, at det er en kombination af arbejdsliv og privatliv. Kvinder føler sig oftere stressede end mænd, og stress rammer oftere yngre end ældre. Til gengæld er der ikke noget, der tyder på, at børnefamilier over en bred kam er mere stressede end lønmodtagere uden børn. Det viser den seneste udgave af Status på arbejdsmarkedet, hvor der denne gang er et temakapitel om balance mellem arbejds- og familieliv.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Det er bekymrende og alvorligt, at så mange mennesker har stress tæt inde på livet. Stress kan ramme os alle og er i dag så indgribende, at vi ikke kun kan se på det som et individuelt problem. Det er i høj grad også et samfundsproblem.
- Hvis vi skal løse den stigende stress, kræver det, at vi som samfund har en større samtale om, hvordan vi kan indrette vores privatliv og arbejdsliv på en måde, så vi undgår, at vi bliver stressede. Jeg vil gerne bidrage til den samtale og ser frem til, at jeg i den kommende tid skal mødes med en række relevante parter og aktører for at diskutere og finde løsninger på, hvordan vi får mindre stress i vores liv.
Status på arbejdsmarkedet viser også, at seks ud af ti, som arbejder frem til folkepensionsalderen, vælger at fortsætte med at arbejde, og der er ikke stor forskel på, om man er ufaglært, faglært eller har en videregående uddannelse.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Flere og flere seniorer vælger at fortsætte med at arbejde, selvom de har passeret folkepensionsalderen, og de er en helt afgørende arbejdskraft på rigtig mange arbejdspladser. Jeg er ikke i tvivl om, at det hænger sammen med, at vi politisk har gjort det mere økonomisk attraktivt at fortsætte. Men det ændrer ikke på, at der fortsat er alt for mange, som oplever, at de bliver valgt fra, fordi alderen er for høj. Det er et vedvarende problem, at mange seniorer går ledige i længere tid sammenlignet med yngre aldersgrupper.
I alt arbejder næsten 130.000 personer efter folkepensionsalderen i 2024. Det svarer til en stigning på godt 15.500 personer på kun to år. Beskæftigelsen blandt de 70-74-årige er nu så høj, at Danmark har overhalet både Norge og Sverige, som i mange år har været i førertrøjen, når det handler om at fastholde ældre på arbejdsmarkedet.
Kontakt
Beskæftigelsesministeriets pressetelefon: 51 23 28 30.
Links
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Tæt på uændret ledighed i august 202518.9.2025 09:01:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i august 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Den fortsat lave ledighed er udtryk for, at vi har et meget robust arbejdsmarked på trods af fyringsrunder og international uro, der kan påvirke ledigheden. Erhvervslivet har de senere år ansat rekord mange udenlandske medarbejdere, men det er min forventning, at virksomhederne også vil give de grupper, der stadig står uden for arbejdsmarkedet, en chance. Det gælder ledige seniorer og mennesker, der mangler et fleksjob. Men også de stadig flere unge uden job og uddannelse skal vi bringe mere i spil. Her er vi via Ungeløftet allerede i fuld gang, med at hjælpe unge videre.
Lovforslag giver mulighed for at frakende rockere og bandemedlemmer deres førtidspension ved grov kriminalitet9.9.2025 15:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Rockere og bandekriminelle får frakendt deres førtidspension, hvis de bliver dømt for grov kriminalitet. Lovforslaget er sendt i høring tirsdag den 9. september.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse
I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at
Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.
EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum