Danskerne fortsætter med at rejse trods klimaforandringer
Stigende temperaturer og stadig mere uforudsigeligt vejr. Selvom vi ser klimaforandringerne i udlandet og mærker dem på egen krop herhjemme, er hovedparten af danskernes rejsevaner fortsat uændrede. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.

Vi hører om skovbrande i USA, oversvømmelser i Spanien og oplever et vådere og mere uforudsigeligt vejr herhjemme. Et ændret klima er allestedsnærværende, men alligevel rejser danskerne som aldrig før.
En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at 62 procent af danskernes rejsevaner er uændrede på trods af det øgede fokus på klimaforandringer. Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring, kan godt genkende rejsebilledet.
“Sommeren er snart over os, og selvom klimaforandringerne er et aktuelt emne, fortsætter danskerne med at rejse som aldrig før. Københavns Lufthavn melder om passagerfremgang, og 2024 endte med 3,1 million flere rejsende sammenlignet med året før.”
Mulighed for klimavenlige alternativer
Undersøgelsen viser, at selvom hovedparten af danskerne ikke lader sig begrænse af klimaforandringer, gør en lille del af danskerne sig enkelte foranstaltninger for at rejse mere klimavenligt. I undersøgelsen svarer 11 procent, at de rejser mindre for at mindske CO2 udledning, mens 9 procent vælger alternative transportformer som tog og bus. Endelig svarer 9 procent, at de vælger et overnatningssted eller en destination med et bæredygtigt fokus.
Der er dog heldigvis mulighed for at mætte sin rejselyst og samtidig tage hensyn til klimaet, fortæller Louise Hertzum Andersen.
“Hvis du ønsker at tage hensyn til klimaet, mens du rejser, kan du undersøge muligheden for at rejse med tog eller bus, fremfor fly hele eller dele af rejsen. Desuden er det muligt at se på mange overnatningssteder om de har fokus på bæredygtighed. Du kan bl.a. holde øje med miljømærker som f.eks. Green Key eller EarthCheck.”
Louise minder også på, at flere og flere rejsebureauer har fokus på klimavenlige rejser.
“Mange danske rejsebureauer har stort fokus på klimaet, og køber du en rejse hos dem, vil de i mange tilfælde have hjulpet dig til at tage et mere bæredygtigt valg ved at sikre et udvalg af hoteller med fokus på dette,” afslutter hun.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring blandt 1.023 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
Har det øgede fokus på klimaforandringer påvirket dine rejsevaner? |
|
Ja, jeg rejser mindre for at mindske CO2 udledning |
11 % |
Ja, jeg vælger oftere alternative og mindre CO2 udledende transportformer som fx tog og bus |
9 % |
Ja, jeg betaler kompensation for min CO2 udledning |
4 % |
Ja, jeg fravælger destinationer grundet risiko for hedebølger og oversvømmelser |
10 % |
Ja, jeg er opmærksom på om mit overnatningssted har en bæredygtig profil |
3 % |
Ja, jeg prioriterer i højere grad destinationer med et bæredygtigt fokus |
6 % |
Nej, mine rejsevaner er uændrede |
62 % |
Ved ikke |
9 % |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Gjensidige siger tak for nu til Kvindeligaen16.6.2025 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Den sidste kamp er spillet i Gjensidige Kvindelige for i år, og dermed er det blevet tid til at sige farvel til samarbejdet gennem seks år mellem Gjensidige og Kvindeligaen.
Danskerne fravælger solcremen herhjemme13.6.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens tallene for hudkræft stiger, fravælger danskerne at bruge solcreme herhjemme. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Danskerne glemmer vigtigt tjek inden ferien11.6.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er over Danmark, og snart pakker tusindvis af danskere kufferten og tager ud og rejse. Mange danskere rejser dog uden at kende deres forsikringsdækning, og det kan koste dyrt, hvis uheldet er ude på ferien.
Tre ud af fire begår denne fejl på grupperejsen6.6.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere rejser hvert år på generations- eller grupperejser sammen med familie eller gode venner. Tre ud af fire tjekker dog ikke om de er dækket ens af deres afbestillings – og rejseforsikringer. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.
Trods boom i elbiler: Unge forventer køb af benzin- eller dieselbil3.6.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af elbiler er i støt stigning, men alligevel viser en ny undersøgelse som YouGov har lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland, at fire ud af ti personer under 30 år forventer, at deres næste bil skal være en benzin- eller dieselbil.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum