Nye tal: 6 ud af 10 danskere bliver solskoldet på ferien
Vi beskytter os ikke godt nok mod solen, når vi rejser sydpå, viser ny undersøgelse fra Kræftens Bekæmpelse.

Alt for mange danskere får en smertefuld souvenir med hjem, når de tilbringer sommerferien under varmere himmelstrøg.
61 pct. af 15-70-årige svarer i en ny spørgeskemaundersøgelse, at de enten i mindre, nogen, høj eller meget høj grad blev solskoldet, mens de holdt sommerferie i et land med varmere klima end Danmark i 2024. Kun 39 svarer, at de slet ikke er blevet forbrændt.
Blandt de unge er tallene endnu værre. Hele 79 pct. af de 15-19-årige blev solskoldet på sommerferie i sydens sol, og flere end hver femte blev forbrændt i høj eller meget høj grad. Tallene vækker bekymring hos Kræftens Bekæmpelse.
-De smertefulde solskoldninger kan ødelægge ferien, men de langsigtede konsekvenser er endnu mere alvorlige. 9 ud af 10 tilfælde af hud- og modermærkekræft skyldes uv-stråling fra den naturlige sol og solarier, så det er vigtigt at passe på, siger Peter Dalum, der er projektchef i Kræftens Bekæmpelse.
Husk solrådene
Når sommerferien går til sydens sol, er det ekstra vigtigt at huske de gode solråd om skygge, solhat og solcreme. For solens stråler er meget stærkere sydpå, og det gør uv-indekset en hel del højere end i Danmark, forklarer Peter Dalum.
-I Danmark kommer uv-indekset aldrig over 7 om sommeren, men rejser man f.eks. til Spanien i sommerferien, kan uv-indekset komme op over 10, siger han.
Ved et uv-indeks på 11 vil de fleste danskere blive solskoldet, hvis de er udenfor midt på dagen uden solbeskyttelse i mere end 15 minutter.
Uv-indekset er et mål for intensiteten af solens stråling, og Kræftens Bekæmpelse anbefaler, at man bruger solbeskyttelse, når uv-indekset er 3 eller derover.
Beskyt dig hele dagen
Solrådene er de samme, uanset om du holder ferie i Danmark eller sydpå: Søg skygge, brug solhat og dækkende tøj, og brug masser af solcreme med mindst faktor 30. Men på grund af den ekstra stærke sol, har Kræftens Bekæmpelse alligevel et par særlige tips til solferien:
- Vær opmærksom på, at solbeskyttelse er nødvendigt i et længere tidsinterval i løbet af dagen end i Danmark. Ofte vil uv-indekset være over 3 helt fra kl. 10-17. Tjek uv-indekset på appen ”UV-INDEKS” – så ved du, hvornår du bør solbeskytte dig.
- Man kan med fordel gøre som de lokale og holde siesta væk fra solen midt på dagen.
- Planlæg strandturen og andre udendørs aktiviteter enten tidligt eller sent på dagen, hvor solens stråling ikke er helt så stærk.
- Tips, når du skal bruge solcreme: Smør solcreme i rigelige mængder på kroppen allerede fra morgenstunden. Gerne en svanemærket solcreme med mindst faktor 30. Et godt tip er at smøre sig ind to gange med ca. 20 minutters mellemrum. Så sikrer man et tykkere lag solcreme og undgår samtidig ”helligdage” – altså steder på kroppen, der ikke er dækket af solcreme. Husk genindsmøring i løbet i dagen, hvis du bader eller sveder meget.
Læs mere om solbeskyttelse både i Danmark og i sydens sol her:
-----------------------------------------------------------------
Om spørgeskemaundersøgelsen
I en webbaseret spørgeskemaundersøgelse er 5.020 danskere i alderen 15-70-år blevet spurgt til deres solvaner i den sommerferie, de har holdt inden for de seneste 14 dage – enten i Danmark eller i et land med et varmere klima end Danmark. Ud af de 5.020 deltagere i spørgeskemaundersøgelsen, har 1.307 holdt sommerferie sydpå. Data er indsamlet af analysebureauet Norstat i sommeren 2024, og det er nationalt repræsentativt ift. køn, alder og landsdel. Hele rapporten kan læses her: Danskernes solvaner i sommerferien 2024
Nøgleord
Kontakter
Til citat: Peter Dalum, projektchef i Kræftens Bekæmpelses Solkampagne. Mail: pd@cancer.dk, tlf: 3038 1502.
Til baggrund: Christine Lind Tybring, presseansvarlig i Kræftens Bekæmpelses Solkampagne. Mail: tybring@cancer.dk, tlf: 2684 4446.
Om Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.
Besøg os på Cancer.dk.
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Nye tal: 7 ud af 10 unge har fået festen ødelagt af en fuld ven15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når unge drikker for meget, går det ud over både festen og vennerne.
Ny måling: Halvdelen af vælgerne bakker op om et stop for salg af tobak og nikotin10.9.2025 10:15:30 CEST | Pressemeddelelse
50 pct. støtter, at tobak og nikotin udfases, så det ikke længere bliver solgt som forbrugerprodukter i 2035.
Ni organisationer i fælles appel til politikerne: Danmark har brug for et endeligt opgør med tobak og nikotin10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter 2035 skal det være slut med at sælge tobak og nikotin som forbrugerprodukter.
Kræftens Bekæmpelse hædrer unge kræftforskere28.8.2025 17:10:44 CEST | Pressemeddelelse
Fena Ochs og Sigrun Thorsteinsdottir modtager årets Forskningstalentpriser.
Jens Overgaard modtager Kræftens Bekæmpelses Hæderspris 202528.8.2025 11:57:24 CEST | Pressemeddelelse
Århus-professoren får prisen som en anerkendelse af sin livslange og utrættelige indsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum