Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet
16.6.2025 12:12:23 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.

Økonomiudvalget vil indstille til kommunalbestyrelsen, at der igangsættes en afskedigelse af direktør Anders Lundsgaard. Det forklarer borgmester Stephanie Storbank.
”Vi har i økonomiudvalget vurderet, at der er brug for en anden profil i stillingen, og det er grunden til, at vi har indstillet Anders Lundsgaard til afskedigelse på kommunalbestyrelsesmødet i morgen” udtaler Stephanie Storbank.
Den endelige beslutning i sagen træffes af kommunalbestyrelsen.
Anders Lundsgaard har været ansat som direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked siden 1. juni 2020. Hvis kommunalbestyrelsen godkender økonomiudvalgets indstilling, vil Klaus H. Nielsen, der er områdechef for arbejdsmarkedsafdelingen, blive konstitueret i stillingen, indtil en ny direktør er på plads.
Kontakter
Anne Maarbjerg RasmussenKommunikationskonsulent
Tlf:20 42 84 85ammr@billund.dkJens BaisgaardKommunikationskonsulent
Tlf:+45 20 37 81 48jbai@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Ny leder af Billund Bibliotekerne bliver Judith Benz Therkelsen3.7.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Judith Benz Therkelsen, der er uddannet bibliotekar og mangeårig leder i Vejle Bibliotekerne, er ansat som ny leder af Billund Bibliotekerne. Judith tiltræder 1. august 2026.
Fagligt stærk duo i spidsen for ny kunstfestival i Billund Kommune1.7.2026 14:13:42 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har indgået samarbejde med kunsthistoriker og kurator Anders Berg Jacobsen samt billedkunstner og kurator Sofie Telling Berg om udviklingen af den nye kunstfestival Transformation – Festival for Kunst og Rum. Festivalen er en del af et nyt kultursamarbejde i Trekantområdet og er primært finansieret af kulturaftalemidler fra Kulturministeriet.
Ny leder fundet til Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie1.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Lilholt tiltræder den 1. august 2026 som ny museumsleder hos Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie. Marie kommer med mere end 10 års ledelseserfaring fra kulturområdet og har en kandidatgrad i klassisk arkæologi.
HN Group vinder Den Sociale Virksomhedspris 202617.6.2026 15:00:59 CEST | Pressemeddelelse
Billund-virksomheden HN Group, der er specialiseret i fremstilling af plastemner, modtager Den Sociale Virksomhedspris 2026 for virksomhedens stærke engagement i at skabe plads til mennesker, som har brug for støtte til at komme i job eller tilbage til arbejdslivet.
Elever i fuld gang med forberedelserne til Legens Festival8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni, på FN’s Internationale Dag for Leg, fejrer alle skoler og dagtilbud i Billund Kommune Legens Festival. Over hele kommunen tager børn, unge og voksne del i en masse legende aktiviteter - og forberedelserne er i fuld gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum