Nu samles de eksperter, der skal finde frem til nye AI-storskalaprojekter

Del

Kunstig intelligens i den offentlige sektor er afgørende for at øge kvaliteten og frigøre ressourcer, så der er mere tid til nærvær i velfærden. Derfor samles aktører og eksperter fra det offentlige og private nu for at drøfte, hvilke AI-storskalaprojekter der kan gøre den offentlige sektor bedre.

Statsministeren annoncerede i slutningen af marts, at der skal identificeres tre AI-storskalaprojekter i den offentlige sektor for at sætte tempoet op for udrulning af kunstig intelligens. I dag og i morgen afholdes det symposium, som skal kickstarte det videre arbejde med mulige AI-storskalaprojekter.

Der findes allerede i dag gode erfaringer med kunstig-intelligens løsninger i den offentlige sektor. Men det er vigtigt, at vi tænker nyt, og at vi løbende tilpasser os den hastige teknologiske udvikling. For at få inputs til gode løsninger og til, hvordan projekter bedst lykkes, samler regeringen eksperter, interessenter og andre aktører fra den offentlige sektor og det private erhvervsliv i et symposium.

Over de næste to dage skal symposiet drøfte mulige AI-storskalaprojekter, der kan rulles ud i den offentlige sektor på både kort og længere sigt. Indsigterne fra symposiet tages med videre i regeringens arbejde med at udpege AI-storskalaprojekter til udrulning i samarbejde med regioner og kommuner.

”Det er ikke nogen let opgave at udpege AI-storskalaprojekter. Derfor har vi samlet nogle af de klogeste hoveder i Danmark for at finde frem til de bedste løsninger. Der skal nemlig fuld fart på kunstig intelligens i den offentlige sektor. Vi skal turde tænke nyt og modigt. For det handler om at fremtidssikre vores velfærdssamfund til gavn for både børn og voksne”, siger digitaliseringsminister Caroline Stage. 

Se liste over deltagere i symposiet her.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Ny aftale skal gøre det lettere at være digital borger i Danmark11.6.2025 11:00:01 CEST | Pressemeddelelse

Det skal være lettere for danskerne at få hjælp til det digitale fra deres pårørende via digitale fuldmagter, borgernes tillid til de offentlige digitale løsninger skal fastholdes, og digital suverænitet i den offentlige sektor skal fremmes. Det er blot nogle af formålene med den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi, som regeringen, KL og Danske Regioner præsenterer i dag.

Ny omfattende undersøgelse: Den digitale demokratiske samtale er under pres31.3.2025 07:00:22 CEST | Pressemeddelelse

For første gang nogensinde har danske forskere undersøgt borgernes adgang til, deltagelse i og opfattelse af det digitale demokrati. Undersøgelsen viser, at grundbetingelserne for det digitale demokrati er på plads. Men den viser også, at over halvdelen af danskerne ikke tager del i debatter om samfundsforhold online. Hver femte borger ville egentlig gerne deltage, men afholder sig fra det, fordi tonen er for hård. Det skaber en skævvridning i debatten, som sætter den digitale demokratiske samtale under pres.

Færre borgere har brug for hjælp til offentlige digitale løsninger24.3.2025 09:27:04 CET | Pressemeddelelse

Ny undersøgelse zoomer ind på borgernes behov for hjælp til offentlige digitale løsninger. I løbet af de seneste to år er andelen af borgere, der har brug for hjælp, faldet næsten 6 procentpoint. Der er ifølge digitaliseringsminister Caroline Stage fortsat behov for at sætte skub på arbejdet med hjælp og vejledning til de borgere, der oplever udfordringer med de digitale løsninger.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye