Danica: Investorerne flokkes mod denne europæiske sektor i en urolig tid
Investeringschef fra Danica peger på, at især europæiske banker har været en særligt god investering i 2025, hvor geopolitisk usikkerhed har drevet afkastet for danskernes pensionsopsparinger op og ned.

De danske pensionsopspareres afkast har i 2025 været under pres fra en række geopolitiske begivenheder. De kommer i en tid, hvor der ellers er en række stærke, økonomiske nøgletal, der ellers burde sende afkastet i et pænt plus:
Danicas investeringschef Andreas Stang forklarer:
”Der en kamp på markederne imellem, om det er de hårde, økonomiske nøgletal eller mere volatile, geopolitiske usikkerheder, der skal dominere retningen på markederne. Og indtil videre i 2025 må vi bare konstatere, at markederne ikke får meget ud af lavere inflationstal og gode amerikanske jobtal, når der er eskalerende angreb mellem Israel og Iran i Mellemøsten og toldkrig mellem USA og resten af verden.”
Andreas Stang forklarer, at man fra Danicas side analyserer på, hvordan den geopolitiske usikkerhed rykker på de større investeringsflader:
”Den vedvarende krig i Ukraine, handelskrig mellem USA og resten af verden, og senest en optrappet militær spænding i Mellemøsten er alle begivenheder, der giver usikkerhed på markederne. I tidligere år ville investorerne se på USA det mest trygge tilflugtssted, men vi ser måske et retningsskifte i år, hvor Europa har været en mere sikker havn i et usikkert verdensmarked.”
Som et udtryk for den store investeringsvillighed i Europa nævner Andreas Stang den europæiske banksektor, der ligger i den absolutte top i forhold til afkast i 2025:
”I år har én af de bedste investeringer været europæiske bankaktier, der over en bred kam er steget med knap 30 procent. Stor investeringslyst i Europa på tunge områder som forsvar og infrastruktur giver højere finansiel aktivitet og bliver belønnet af markedet,” siger han.
Andreas Stang understreger dog, at USA fortsat vil være det vigtigste marked for Danica i den kommende tid:
”USA er stadig med længder det største finansielle marked, hvor der er en lang historik med enestående, teknologisk innovation, og det har kommet danske pensionsopsparere til gode i en lang årrække. Derfor er vi selvfølgelig også eksponeret mod USA, og over lang tid har vi også en stærk tro på, at amerikanske virksomheder vil klare sig godt.”
Kontakter
Andreas StangDanica
Tlf:+45 21 13 48 93asta@danicapension.dkOm Danica
Danica har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på mere end 400 mia. kr. med cirka 37 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.
Følg pressemeddelelser fra Danica
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danica
Danica Ejendomme tilslutter sig stort forsvarsprojekt med AP Pension11.6.2025 08:15:43 CEST | Pressemeddelelse
Danica Ejendomme melder ud, at de tilslutter sig det offentlig-private kaserneprojekt med AP Pension og en kreds af investorer. Dermed bidrager de med en betydelig investering og kompetencer inden for ejendomme.
Investeringschef: Taco-drillerier kan få Trump til at skifte strategi6.6.2025 08:15:48 CEST | Aktuelt
Aktiemarkederne tager ikke længere Trumps trusler om told lige så alvorligt, og det har gjort maj måned til en historisk god måned for afkastet for de danske pensionsopsparinger. Men investeringschef fra Danica advarer imod, at Trump kan føle sig presset til at ‘double down’.
Pensionsselskab intensiverer kampen for et godt liv efter kræft23.5.2025 07:10:56 CEST | Pressemeddelelse
Kunderne skal have langt mere hjælp til at få et godt liv efter kræft hos Danica, der vil nedbringe sygefraværet for selskabets kræftramte kunder med 25 procent.
Danica halverer klimaaftrykket fra investeringer15.5.2025 07:09:05 CEST | Pressemeddelelse
Trods udfordrende markedsudviklinger er CO2-aftrykket fra Danica-kunders investeringer i aktier og obligationer reduceret med 52 procent siden 2020. Fem ud af syv klimamål for de mest CO2-belastende sektorer er blevet indfriet, og her er flere målsætninger blevet overgået i større grad.
Pensionsselskab: Staten skal tilbyde motion til stressramte danskere15.5.2025 05:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere konkrete værktøjer skal i spil i kampen mod stress. For hvis den nuværende udvikling fortsætter, så vil op mod 60 procent af danskerne være ramt af højt stressniveau i 2035, påpeger pensionsselskabet Danica.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum