Ny sæson af 'Først til verdens ende' byder på vilde eventyr og nære relationer
16.6.2025 11:00:00 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
Tag med fem eventyrlystne par på et ekstraordinært ræs, når 'Først til verdens ende' er tilbage med en helt ny sæson mandag 14. juli på TV 2 Play og TV 2.

Storslået natur, store beslutninger og endnu større oplevelser venter i den nordamerikanske horisont, når fem par kæmper om at nå 'Først til verdens ende' og vinde en kvart million kroner.
- 'Først til verdens ende' handler om det vilde eventyr og de nære relationer, og så handler det om de mennesker, vores medvirkende møder på vejen. Mennesker, som ofte byder på uventede historier og en hjælpsomhed langt ud over det forventede. Og lige præcis de elementer kommer i spil på en helt ny og interessant måde i USA og Canada, siger TV 2-redaktør Anders Fuchs.
Over ti programmer følger vi de fem par på deres fantastiske rejse til lands og til vands i USA og Canada. Uden telefon og med et beskedent kontantbeløb på lommen må parrene tænke kreativt allerede fra første startskud i Grand Canyon i Arizona, USA. Herfra skal parrene tilbagelægge over 16.000 kilometer rundt i USA og Canada for at nå målstregen på Floridas sydspids, Key West. Undervejs skal de krydse mere end 20 stater, nå syv checkpoints og undgå to elimineringer - for kun ét par kan vinde konkurrencen.
'Først til verdens ende' viser i denne sæson et kontrastfyldt USA, der tegnes endnu tydeligere op, når ræset rammer præsidentvalget 2024. Et valg, der også herhjemme giver anledning til mange debatter.
- Da vi begyndte planlægningen af denne sæson af 'Først til verdens ende' for næsten halvandet år siden, havde ingen forudset den situation, vi står i nu. Men USA's ændrede rolle i verden har kun gjort vores lyst til at udforske landet og dets befolkning større. For én ting er storpolitik, noget andet er de mennesker, der har deres hverdag, familieliv og fremtid midt i en splittet nation. Dem har vores medvirkende i år været ekstraordinært gode til at komme indenfor hos, siger Anders Fuchs.
Femte sæson af 'Først til verdens ende' har premiere på TV 2 Play og TV 2 mandag 14. juli 2025.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
Underholdning
Billeder

TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Dansk Journalistforbund - Medier & Kommunikation (DJ) og TV 2 indgår forlig - DJ betaler bod på 1 million kroner til TV 2 for økonomisk støtte ydet til medlemmerne i forbindelse med tidligere overenskomststridige arbejdsnedlæggelser i TV 227.5.2026 09:10:34 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation (DJ) og TV 2 har været i dialog om, hvorvidt der har været udbetalt kompensation ved overenskomststridige arbejdsnedlæggelser.
Nyt samarbejde med Apple TV og Disney+ giver TV 2 Plays kunder et enestående indholdstilbud20.5.2026 09:00:06 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 Plays abonnenter kan fra 20. maj tilkøbe Disney+ og Apple TV sammen med deres TV 2 Play-abonnement til en attraktiv pris. Samarbejdet styrker TV 2s samlede indholdstilbud til danskerne, der efterspørger både dansk og udenlandsk kvalitetsindhold. Dermed er aftalen med til at sikre TV 2s mål om at være nummer 1 i danskernes hverdag.
TV 2 forlænger rettighederne til den italienske Serie A i fodbold11.5.2026 09:59:32 CEST | Pressemeddelelse
Rasmus Højlunds Napoli, de nyslåede mestre fra Inter og de øvrige storklubber som Juventus, AC Milan og AS Roma kan også opleves på TV 2 Play og TV 2s sportskanaler i de kommende år.
Første kvartal slår streaming-rekord i TV 229.4.2026 14:45:09 CEST | Pressemeddelelse
Årets første tre måneder af 2026 har været præget af valg, geopolitiske kriser og EM i håndbold, som får danskerne til at samles hos TV 2, og giver rekordhøjt streaming-forbrug målt for et kvartal i årets 1. kvartal. TV 2s resultat før finansielle poster (EBIT) i 1. kvartal 2026 er 91 mio. kr. mod 132 mio.kr. i 1. kvartal 2025. Det lavere resultat skyldes højere indholdsomkostninger.
Josephine Park og Soheil Bavi går ind i kampen mod opioider i TV 2s nye krimiserie 'Fristelsen'27.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Serien, der er en tempofyldt krimiserie, forener højintens spænding, gribende karakterdrama og et stærkt visuelt udtryk. Serien produceres af Miso Film og er netop gået i optagelse i København og omegn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum