Zalando bliver officiel sponsor af Copenhagen Half Marathon: Klar til at løfte stemningen og styrke fællesskabet
Når mere end 30.000 løbere indtager Københavns gader i september, er Zalando med som officiel partner for Copenhagen Half Marathon – klar til at bidrage med en helt særlig energi og et stærkt fokus på fællesskab til Danmarks største løbefest. Partnerskabet vil byde på aktiviteter, der løfter fællesskabet og oplevelsen for både løbere og tilskuere på ruten og i Runners Area.

Samarbejdet har et fælles mål om at styrke oplevelsen for både løbere og tilskuere. Med et tydeligt fokus på fællesskab og oplevelse bringer Zalando nye idéer og høje ambitioner ind i årets arrangement.
“Partnerskabet med Copenhagen Half Marathon er en vigtig del af vores ambition om at inspirere og engagere vores kunder i en aktiv livsstil. Copenhagen Half Marathon er et imponerende og inkluderende løb, der formår at samle både dedikerede løbere og lokale løbefællesskaber i en helt særlig atmosfære – og vi er stolte over at være en del af det. Sport spiller en stor rolle i mange danskeres hverdag – ikke kun som fysisk aktivitet, men også som en måde at udtrykke sig selv og føle sig som en del af et fællesskab. Vi ser frem til at støtte løberne gennem hele deres rejse – fra forberedelse og træning til målstregen”, siger Fabio Baum, direktør for Norden & Benelux-regionen hos Zalando.
Oplevelser du kan mærke på og uden for ruten
Zalando er klar til at løfte løbeoplevelsen i København med aktiveringen “The Run Thru”, der finder sted fra den 10. til 12. september. Den mobile hub bliver den ultimative destination for løbere og når sit højdepunkt i dagene op til Copenhagen Half Marathon den 14. september.
“The Run Thru” byder på et fysisk pop-up-område, hvor besøgende kan udforske nøje udvalgt løbeudstyr, blive inspireret af eksperter og deltage i sociale løbeture, DJ-sets og andre sociale aktiviteter, skabt i tæt samarbejde med lokale løbeklubber- og ambassadører. Initiativet understreger Zalandos stærke engagement i at skabe fællesskab gennem en fælles passion for løb – og præsenterer virksomhedens voksende sortiment inden for sport og livsstil.
På selve løbsdagen vil Zalando være vært for en festlig Power Zone – et energifyldt område, der giver løberne ekstra momentum på ruten. I Runners Area kan deltagerne opleve sjove aktiviteter og fejre dagens præstationer sammen.
“Samarbejdet med Zalando er et stærkt eksempel på, hvordan vores aktive partnere er med til at løfte hele oplevelsen. Med både Power Zone på ruten og involverende aktiviteter i Runners Area får løberne endnu mere at glæde sig til, og vi ser frem til at byde Zalando velkommen som partner,” siger Jesper Lind Andersson, Kommerciel chef i Sparta Atletik & Løb.
Copenhagen Half Marathon 2025 finder sted søndag den 14. september med startområde på Jagtvej og målområde på Øster Allé ved Fælledparken.
Om Zalando
Zalando blev grundlagt i Berlin i 2008 og er Europas førende online multi-brand modedestination. Vi bygger et paneuropæisk økosystem for e-handel med mode og livsstil, langs to vækstvektorer: Business-to-Consumer (B2C) og Business-to-Business (B2B). Inden for B2C tilbyder vi en inspirerende multi-brand shoppingoplevelse af høj kvalitet inden for mode og livsstil til mere end 52 millioner aktive kunder på 25 markeder. Inden for B2B udnytter vi vores logistiske infrastruktur, software og servicefunktioner til at hjælpe brands og detailhandlere med at drive og skalere deres e-handelsforretning på eller uden for Zalando. Gennem vores økosystem sigter Zalando mod at muliggøre positive forandringer inden for mode- og livsstilsbranchen.
Kontakter
Jesper Lind AnderssonKommerciel chefSparta Atletik & Løb
Tlf:50554006jlandersson@sparta.dkOm Sparta Atletik & Løb
Sparta Atletik & Løb er Danmarks førende løbe- og atletikklub med over 2.200 medlemmer og en af Europas største løbsarrangører af events som Copenhagen Half Marathon, Copenhagen Marathon, DHL Stafetten København og Copenhagen Athletics Games.
Sparta Atletik & Løb er baseret ved Østerbro Stadion. Her driver vi Danmarks største atletikklub båret af en passioneret trænerstab og et inspirerende træningsmiljø fra børnenes sandkassehold til internationalt eliteniveau.
I vores løbeafdeling tilbyder vi daglig løbetræning på mere end 20 forskellige træningshold. Her mødes, trænes og inspireres løbere på alle distancer og alle niveauer – fra nybegynderen og den sociale motionsløber til Danmarks allerhurtigste løbere.
Følg pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Royal motionsfest i hovedstaden 2. pinsedag7.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run endnu en gang kommer til København og Frederiksberg i pinsen, mandag den 9. juni, giver det både trafikale påvirkninger og gode muligheder for at tage del i festen sammen med de mange tusinde deltagere.
Royal motionsfest i hovedstaden 2. pinsedag29.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run endnu en gang kommer til København og Frederiksberg i pinsen, mandag den 9. juni, giver det både trafikale påvirkninger og gode muligheder for at tage del i festen sammen med de mange tusinde deltagere.
New record: 23,000 Marathon entries sold in just 23 hours28.5.2025 09:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Marathon 2026 is sold out within the first day of the opening. According to the organizers, the success is largely due to the city of Copenhagen and its residents.
Vild rekord: 23.000 maraton-tilmeldinger på blot 23 timer28.5.2025 09:41:59 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Marathon 2026 er udsolgt allerede inden for det første døgn. Ifølge arrangøren kan succesen især tilskrives byen som destination og alle byens borgere.
Copenhagen Marathon scorer 9 ud af 10 hos løberne27.5.2025 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag åbner tilmeldingen til næste års Copenhagen Marathon, der finder sted d. 10. maj 2026. Med dette års vellykkede udgave frisk i erindring hos løberne, er der meget, der tyder på, at der bliver tryk på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum