Apollo lancerer rejser til Zanzibar
Palmer, kultur og krydderiplantager. Denne vinter kan rejsen gå til eventyrlige Zanzibar med Apollo.

Denne vinter kan danskere, der elsker at rejse og opleve verden, se frem til at besøge en helt ny destination, når rejsearrangøren Apollo lancerer rejser til den tropiske ø-perle Zanzibar i Det Indiske Ocean – kendt for sin rige historie, turkisblå hav og smukke koralrev.
"Der er en helt særlig magi i at rejse til et sted, der føles både nyt og autentisk. Zanzibar tilbyder netop det. Her finder man varme møder, stærke indtryk og en atmosfære, som man bestemt ikke finder alle steder.
Zanzibar er stadig en velbevaret hemmelighed for mange danskere, og vi glæder os meget til at åbne døren til en destination, der både overrasker og inspirerer," siger Glenn Bisgaard, salgsdirektør hos Apollo.Apollos rejser til Zanzibar afgår fra København og tilbyder fleksible rejselængder og et særligt håndplukket hoteludvalg, der passer til både eventyrere og livsnydere. Flere af hotellerne ligger lige ved Zanzibars smukkeste strande, såsom Jambiani, Nungwi og Paje, og tilbyder et glimt ind i en afslappet og varm kultur, hvor tiden ikke styrer dagen.
Mere end bare smukke strande
Zanzibar handler dog om mere end palmer og postkortstrande. Det er en destination, hvor alle sanser sættes i spil. Her kan man for alvor gå på opdagelse i duftende krydderiplantager, opleve smukke solnedgange fra havet ombord på en lokal dhow eller udforske livet under overfladen på en snorkeltur blandt farverige koralrev.
Og er man særligt kulturinteresseret, så leverer Zanzibar også på det punkt! UNESCO-beskyttede Stone Town indbyder til at tage på skattejagt gennem en labyrint af charmerende gyder, der rummer både smuk arkitektur og spændende historier fra sultanens tid. Og når solen går ned forvandles Forodhani Gardens til et populært og stemningsfuldt madmarked, hvor duften af grillmad, friskstegt fisk og skaldyr samt frisk sukkerrørsjuice lokker både lokale og besøgende.
"Zanzibar er en destination, der virkelig vækker eventyrlysten og inspirerer dig til at prøve nye ting. Fra spændende smagsoplevelser og lokale madlavningskurser til smukke cykelture gennem mangroveskove. Her får du en ferie, der kombinerer total afslapning med ægte kulturmøder og naturoplevelser, som du vil huske længe – og det bliver ikke meget bedre end det," slutter Glenn Bisgaard.
Apollos ture til Zanzibar starter i efteråret 2025 og varer hele vintersæsonen.
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dkBilleder
Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
HYROX indtager Apollo Sports-hotellerne8.10.2025 08:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan gæsterne på Apollo Rejsers Playitas Resort og Monte Feliz deltage i instruktørledede HYROX-sessioner – et af verdens pt. mest populære højintensitetstræningskoncepter.
Danskerne har tropisk rejsefeber29.9.2025 08:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af eksotiske rejser stiger voldsomt. Allerede nu melder Apollo om flere bestilte rejser til Thailand end i hele 2024.
Emiraterne er danskernes helt store vinterfavorit23.9.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Sol, strand og storby toppet med service i verdensklasse gør Dubai og de øvrige emirater til den foretrukne vinterrejsedestination for kvalitetsbevidste danskere. Nu udvider Apollo hotelporteføljen.
Børnenes foretrukne rejsemål i Grækenland12.9.2025 09:00:00 CEST | Blog
Ferie med børn? Her er den ultimative guide til en uforglemmelig familieferie i Grækenland!
Efterårsferien er snart udsolgt4.9.2025 08:58:49 CEST | Pressemeddelelse
Regnvejret har sat gang i rejsefeberen, og 9 ud af 10 pakkerejser er allerede væk! Se hvilke destinationer og sportshoteller der topper danskernes efterårsliste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum