Cykelløb påvirker trafikken i Frederikssund og på broerne
Det kommer til at have konsekvenser for trafikken, når det nye cykelløb Copenhagen Sprint ruller igennem Frederikssund lørdag den 21. og søndag den 22. juni. Søndag spærres både Kronprinsesse Marys Bro og Kronprins Frederiks Bro i løbet af dagen.

Lørdag den 21. juni og søndag den 22. juni bliver et nyt internationalt cykelløb ved navn Copenhagen Sprint afholdt for første gang fra Roskilde til det nordlige Sjælland og København.
Løbet bliver skudt i gang i Roskilde, og på ruten kommer rytterne blandt andet forbi Frederikssund, Hillerød, Fredensborg, Humlebæk, Allerød, Farum, Værløse, Ballerup, Rødovre og Frederiksberg for til sidst at slutte med en rundstrækning i Københavns gader.
Vejdirektoratet forventer, at løbet begge dage kommer til at påvirke trafikken væsentligt i Frederikssund og omegn.
Spærringer begge dage
Lørdag er det nogle af verdens bedste kvindelige cykelryttere, der skal dyste i Copenhagen Sprint, og søndag er det så de mandlige cykelrytteres tur til at dyste.
Ruten vil begge dage være spærret, mens cykelløbet er under afvikling. Derfor må trafikanterne i områderne omkring ruten forvente at blive påvirket af forlænget rejsetid lørdag klokken 12.00 - 18.00 og søndag klokken 9.00 - 17.00.
Søndag skal rytterne desuden passere Kronprinsesse Marys Bro og Kronprins Frederiks Bro. Trafikanterne må derfor forvente, at der er spærringer eller regulering af trafikken på begge broer mellem 10.15 og 12.00. Reguleringen og spærringerne håndteres af politiet.
Kronprinsesse Marys Bro
På den nordlige del af Kronprinsesse Marys Bro vil der omkring klokken 10.15 blive oprettet en sluse, som gør det muligt at passere i vestlig retning. I forbindelse med at løbet passerer, vil broen være spærret for trafik i omkring 30 minutter, og slusen lukkes. Så snart løbet er afviklet, vil der igen blive åbnet for trafikken som normalt.
Den sydlige del af Kronprinsesse Marys Bro vil i forbindelse med afvikling af løbet være reserveret til beredskabskøretøjer. Denne del af broen spærres for østgående trafik omkring klokken 10.15. Den østgående trafik henvises til at benytte Kronprins Frederiks Bro.
Af hensyn til sikkerheden er det ikke tilladt for tilskuere at opholde sig på Kronprinsesse Marys Bro.
Kronprins Frederiks Bro
Løbet afvikles på kørebanen på Kronprins Frederiks Bro, men broen er åben i hele perioden for cyklister og fodgængere. Omkring klokken 10.15 bliver der oprettet en sluse, som gør det muligt at afvikle trafik i begge retninger. I forbindelse med at løbet passerer, vil broen være spærret for trafik i omkring 30 minutter, og slusen lukkes. Når løbet er afviklet, og broen har været åben for sejlende, vil der igen blive åbnet for trafikken som normalt.
Særligt for trafik på vandet
I forbindelse med afviklingen af Copenhagen Sprint vil der være spærret for gennemsejling ved Kronprins Frederiks Bro klokken 11.00. Der er åbent for gennemsejling klokken 10, og igen efter løbet er afviklet. Broen åbner for sejlende, inden trafikken på broen igangsættes. Resten af dagen følges den normale plan for gennemsejling.
Ingen parkering på kørebanen
På løbsdagen er al standsning og parkering på kørebanen til fare eller ulempe, da feltet skal kunne komme sikkert frem. Det er tilladt at parkere langs vejene i yderrabatten ved siden af vejen, men ikke på kørebane, cykelsti eller fortov. Det er op til politiet at afgøre, om en parkeret bil er til fare eller ulempe for cykelløbet og derfor skal flyttes. Følg altid den aktuelle skiltning om standsning og parkering.
Vejdirektoratet opfordrer både tilskuere til Copenhagen Sprint og øvrige trafikanter til at sætte ekstra tid af til deres rejse og følge Vejdirektoratets trafikråd på dagene.
Læs mere om trafikken på Trafikinfo.dk - Ved at klikke på “Fremtidige vejarbejder og begivenheder” og vælge perioden 21. juni til 22. juni får man vist de spærrede veje i forbindelse med ruten.
Gode råd til alle trafikanter
-
Forvent ekstra rejsetid, og tag afsted i god tid. Trafikken vil være påvirket i og omkring Frederikssund mellem 9.30 og 13.00.
-
Skal du ud at køre, så undersøg på forhånd, hvor der er spærret, og planlæg din tur på trafikinfo.dk.
-
Hold god afstand, og vær tålmodig.
-
Hav mad, snacks og drikke med i bilen – og husk underholdning til børnene.
-
Søg aktuel trafikinformation på trafikinfo.dk, før du kører.
-
Hold dig orienteret, og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
-
Tag kollektiv trafik, hvis du kan – og tjek Rejseplanen, inden du tager afsted.
Særligt for tilskuere
-
Planlæg, hvor du vil se løbet, på copenhagensprint.com.
-
Find ud af, hvordan du kommer nemmest derhen, og hvor du vil parkere.
-
Sæt ekstra rejsetid af, da der vil være kø.
-
Overvej samkørsel og kollektiv trafik eller cyklen, hvis det er en mulighed.
Læs mere om Copenhagen Sprint og ruten her
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle trafiksituation og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte VithenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:22 16 70 72cv@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Marie Drotner FrostCopenhagen Sprint
Tlf:60 64 23 45marie@copenhagensprint.comBilleder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Flere danskere skal kunne dele elbil1.8.2025 11:56:16 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet åbner fredag 1. august for årets ansøgningsrunde til el-delebilpuljen. Midlerne kan søges af både virksomheder og foreninger.
Festivaltrafik og vejarbejde kan give trængsel omkring Skanderborg30.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter skal forberede sig på forlænget rejsetid, når dette års Smukfest løber af stablen fra søndag 3. august til søndag 10. august – midt i en periode med vejarbejde på E45.
Cykelsti på motorvejsbro i Bagsværd skal renoveres28.7.2025 10:06:54 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udføre vedligeholdelsesarbejde på den dobbeltrettede cykel- og gangsti på motorvejsbroen ved Skovdiget i Bagsværd. Arbejdet bliver udført i perioden 4. august til 30. september.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Fredericiavej i Vejle25.7.2025 14:46:35 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag 30. juli og fem uger frem skal trafikanter forvente aften- og nattespærringer, mens Vejdirektoratet fornyer asfalten på en strækning af Fredericiavej mellem Børkopvej og Toldbodvej.
Til- og frakørsler spærres ved <50> Hørning og <49> Aarhus S på E4524.7.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal lægge sidste hånd på de nye til- og frakørsler ved <50> Hørning og <49> Aarhus S. Mens arbejdet foregår, er det ikke muligt at benytte de pågældende motorvejsramper, og trafikanter må finde alternativer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum