Regeringen styrker indsatsen mod økonomisk kriminalitet efter ’Den Sorte Svane’
Kriminelle, hvad end de har rygmærker eller habitter på, skal ikke have lov at snyde, bedrage og stjæle fra fællesskabet. Derfor strammes grebet nu om de økonomisk kriminelle med flere tiltag.
En hel befolkning så måbende med, da Den Sorte Svane sidste år rullede over skærmen. I uskøn harmoni planlagde rockere og jurister, hvordan de ville undgå alt fra hvidvaskregler og miljøgodkendelser til virksomhedsskat. Det var det pæne borgerskab, der hjalp hærdede kriminelle med at tjene penge på narkotika, vold og bandekriminalitet.
Myndighederne kæmper allerede en indædt kamp, men nu strammes nettet endnu mere om svindlerne. Med fem konkrete initiativer styrker regeringen indsatsen mod økonomisk kriminalitet:
- Markant styrkelse af stråmandskontrollen
- Bagmænd og rådgivere stilles til ansvar, så stråmænd ikke kan bruges ustraffet
- Øget brug af AI og datadeling på tværs af myndigheder
- Flere ressourcer til at inddrive gæld
- National enhed for Særlig Kriminalitet styrkes
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Vi skal sætte hårdt mod hårdt, når det gælder kriminelle bagmænd og stråmænd. Derfor får Erhvervsstyrelsen et markant løft for at styrke indsatsen mod økonomisk kriminalitet. Vi sætter turbo på myndighedernes samarbejde og sikrer, at data kan deles mellem myndighederne, og vi sikrer et styrket datagrundlag, så de står stærkere i jagten på økonomisk kriminelle. Som noget nyt skal der også være konsekvenser for de bagmænd og rådgivere, der anvender og sørger for brugen af stråmænd. Kriminelle skal møde en lukket dør fra dag ét. Jo hurtigere vi stopper dem – jo mere oprydningsarbejde og statskroner kan vi spare”.
Justitsminister Peter Hummelgaard siger:
”De organiserede kriminelle er kreative og skruppelløse, og derfor skal vi hele tiden tilpasse indsatsen og stramme nettet. Nu styrkes sporingsgruppen i NSK, så NSK får flere muskler til at beslaglægge udbytte, der stammer fra organiseret kriminalitet. Hvad enten man tilhører samfundets elite eller er en voldsparat kriminel, er det dybt forkasteligt at svindle og bedrage vores fælleskasse – og det skal vi have bremset".
Skatteminister Rasmus Stoklund siger:
”Vi skal ikke acceptere, når platugler og lyssky typer forsøger at snyde fælleskassen med lidt for smarte konstruktioner. Skattestyrelsen har allerede en stor, systematisk og succesfuld kontrol mod hvidvask, momskarruseller og andre krumspring, ligesom Gældsstyrelsen er skarpt fokuserede på at kradse gæld ind fra virksomheder, der forsøger at slippe udenom. Jeg er glad for, at indsatsen nu bliver styrket yderligere”.
Ud over de 5 konkrete initiativer er der som følge af Aftale om domstolenes økonomi 2024-2027 igangsat et udvalgsarbejde om strukturelle spørgsmål. Desuden har regeringen igangsat en undersøgelse af mulighederne for at lade dømte i sager om økonomisk kriminalitet betale for efterforskningen.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nye iværksætterguides skal hjælpe virksomheder godt fra start i hele landet28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere – uanset hvor i landet de vil starte virksomhed – skal have let adgang til den rette vejledning. Det er målet med den nye indsats, som har rod i Iværksætteraftalen fra juni 2024.
Nu får myndigheder nyt skyts i kampen mod ulovlig lattergas27.5.2025 13:20:33 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en ny lov, som skal styrke indsatsen mod ulovligt salg af lattergas – særligt på sociale medier.
Ny lukkelov skal styrke butiksliv og udvikling i lokalsamfund27.5.2025 09:17:45 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre er enige om en modernisering af lukkeloven.
Danske kommuner udviser stor interesse for at huse nye industriparker24.5.2025 09:30:27 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være langt nemmere og hurtigere at etablere eller udvide produktion i Danmark. 29 kommuner har ansøgt om at huse en statslig udpeget industripark, og på mandag åbner den såkaldte one-stop-shop, som skal sikre højere tempo i sagsbehandlingen.
Erhvervsministeren fremlægger prioriteter for EU-formandskabet i Bruxelles22.5.2025 09:30:23 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag deltager Morten Bødskov i rådsmøde med sine europæiske kolleger. Her fremlægger erhvervsministeren sine prioriteter for det kommende EU-formandskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum