Kristina Ertmann Nielsen ny økonomichef i Verdo Energi og Forsyning
10.6.2025 11:22:27 CEST | Verdo Energi og Forsyning | Pressemeddelelse
Verdo Energi og Forsyning har hentet Kristina Ertmann Nielsen til Randers i en nyoprettet stilling som økonomichef. Med ansættelsen styrker forsyningsvirksomheden i Verdo sin organisation ovenpå forårets store strukturforandringer.

Kristina Ertmann Nielsen er uddannet cand. oecon og kommer fra Aalborg Forsyning, hvor hun de seneste fem år har været ansat som cheføkonom. Før det var hun økonomikonsulent i Randers Kommune.
Som økonomichef i Verdo Energi og Forsyning får hun ekstra fokus på det regulatoriske område i forsyningsgrenen.
Energiselskabet Verdo besluttede i januar at ændre organisationen fra at være en koncern til at være et konglomerat. Dermed blev alle fælles stabsfunktioner flyttet ud i de enkelte selskaber. Verdo Energi og Forsyning er den del, der leverer vand og varme til mere end 100.000 forbrugere i Randers og Herning, og det er her, at Kristina Ertmann Nielsen skal samle trådene.
”Jeg har tabt mit hjerte til forsyningssektoren, og glæder mig til de spændende arbejdsopgaver, der ligger hos Verdo,” siger Kristina Ertmann Nielsen.
Privat bor Kristina Ertmann Nielsen i Aalborg. I fritiden bliver der både spillet fodbold og badminton og løbet, og så nyder hun at tilbringe tid i sit sommerhus i Øster Hurup.
Kontakter
Bjørn OlsenLeder, Kommunikation
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder

Om Verdo Energi og Forsyning
Verdo Energi og Forsyning er en forbrugerejet forsyningsvirksomhed, der består af selskaberne:
- Verdo Varme og Verdo Varme Herning, som forsyner mere end 77.000 kunder i Randers og Herning med fjernvarme.
- Verdo Vand som årligt indvinder ca. 2,5 mio. m3 vand og dækker ca. 50 procent af vandforsyningen i Randers Kommune.
- Verdo Produktion, som producerer varme til varmekunder og strøm til elbørsen fra kraftvarmeværket i Randers.
- EL-NET Kongerslev, som leverer strøm til ca. 900 kunder i Kongerslev.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
84 andelshavere er med til at sætte retningen for Verdo-koncernen: Skal du være én af dem?23.2.2026 13:56:46 CET | Pressemeddelelse
De færreste tænker over det til hverdag, men Verdo-koncernen, der samlet leverer vand og varme til mere end 100.000 kunder i Randers og Herning, er et andelsselskab og dermed ejet af forbrugerne. Nu er selskabet gået på jagt efter de 84 udvalgte, der skal repræsentere resten af kunderne de næste fire år i selskabets repræsentantskab.
84 andelshavere er med til at sætte retningen for Verdo-koncernen: Skal du være én af dem?23.2.2026 13:44:56 CET | Pressemeddelelse
Er du en af de omkring 35.000 kunder i Herning, der får varme fra Verdo, får du nu muligheden for at præge selskabets retning i de kommende år og gøre en forskel lokalt. Der er valg til både den lokale bestyrelse og Amba-selskabets repræsentantskab.
Analyse fra Verdo: Vind giver den billigste og mest stabile energiforsyning4.2.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bynære vindmøller på land er afgørende, hvis borgerne i Randers og Herning skal have den billigste og mest stabile fjernvarmeforsyning. Det er én af konklusionerne i en strategisk analyse fra Verdo Energi og Forsyning, der har regnet på mere end 100 kombinationer af forskellige teknologier 20-30 år frem i tiden.
Verdo sælger gadelyset i Herning til Herning Kommune29.1.2026 09:58:25 CET | Pressemeddelelse
Verdo-datterselskabet Verdo Teknik A/S og Herning Kommune er blevet enige om, at Herning Kommune overtager gadelysanlægget i Herning samt den tilhørende drifts- og vedligeholdelsesopgave. Aftalen betyder, at Herning Kommune fremover får det fulde ejerskab af gadelyset i kommunen. Overtagelsen forventes endeligt gennemført i løbet af første halvår 2026.
Verdo Vand etablerer ny nødforbindelse – denne gang til Sdr. Borup Vandværk15.12.2025 10:20:37 CET | Pressemeddelelse
Sdr. Borup Vandværk er det tredje vandværk i Randers, der får etableret en nødforbindelse i år. Med aftalen er der lagt op til, at Sdr. Borup Vandværk på sigt kan blive en del af Verdo Vand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum