Esbjerg Festuge er klar til start: Næsten 200 events og én kæmpe fest venter!
10.6.2025 07:00:00 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
Når Esbjerg Festuge 2025 løber af stablen fra den 13. til 21. juni, bliver byen endnu engang fyldt med liv, latter og oplevelser i alle afskygninger. I år byder festugen på næsten 200 events spredt over ni festlige dage, hvor både byens borgere og besøgende inviteres til at gå på opdagelse i musik, mad, teater, cirkus, børneaktiviteter og meget mere.

Uanset om du er til store koncerter, børnecykelløb, gadeperformere eller langbordsmiddage med fællesskab og genbrug i centrum, så er der noget at glæde sig til. Og det gælder alle aldersgrupper.
“Esbjerg Festuge er bare noget helt særligt. Det er ni dage spækket med oplevelser for både store og små. Det er her, vi virkelig kan vise hinanden og omverdenen, hvad Esbjerg byder på kulturelt. Vi glæder os til at feste med hele byen og de mange gæster, som festugen også sender mod Esbjerg,” siger Kirsten Bisgaard Kirchner, eventchef i Esbjerg Kommune.
Stjerner, cirkus og fællesskab
Torvet bliver centrum for store musikalske oplevelser med 18 gratis koncerter – blandt andet med Leslie, Malte Ebert, Jacob Dinesen, Aura Dione, Michael Falch og Blæst og så den helt særlige hyldest til afdøde Johnny Madsen med lokale artister.
I I.C. Møllerparken er der cirkusforestillinger for hele familien med Cirkus Krone, og i Heerups Have kan man finde ro og fordybelse i kreative workshops, yoga og højtlæsning i tipien.
Nyt i år er også Business Battle Esbjerg, hvor virksomheder dyster i kæmpe bordfodbold på Torvet, og børnefestivalen Blæstival på Dokken City Beach, der byder på sanselige lege og kreativitet med havet som tema.
Tak til ildsjælene og sponsorerne
Esbjerg Festuge er kun mulig takket være et stærkt lokalt engagement. Eventchefen retter derfor en særlig tak til både frivillige og sponsorer:
“Vi vil gerne takke de mange ildsjæle for at bakke op om festugen og skabe helt unikke og spændende arrangementer under festugen. Der er et hav af tilbud til både børn, unge og ældre, så vi er sikre på, at alle nok skal få en fantastisk festuge i år,” siger Kirsten Bisgaard Kirchner.
“Der skal lyde en stor tak til alle vores sponsorer og fonde. Uden alle jer var der ikke nogen festuge. Så jeg håber, at alle vores gæster vil bakke op om sponsorerne til festugen, så vi kan blive ved med at skabe den her herlige fest sammen,” tilføjer hun.
Se hele programmet på www.esbjergfestuge.dk
Det bliver ni dage fyldt med oplevelser – og du finder hele programmet online. Sæt kryds i kalenderen og kom med, når hele Esbjerg fester sammen!
Kontakter
Kirsten Bisgaard Kirchner, Eventchef, Esbjerg Kommune, mobil: 20336266, mail: kikir@esbjerg.dk
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Tre projekter gør området fra Kongensgade til Havnegade grønnere31.3.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes store byomdannelsesprojekt i Bymidte Vest bevæger sig nu ind i anlægsfasen. I uge 16 går arbejdet i gang med både Kleveparken, Stormgades grønnere profil og den vestligste del af Kongensgade.
Flere plejefamilier søges – mød os til åbent hus27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Har du overskud, omsorg og lyst til at gøre en forskel for et barn? Så inviterer Familieplejen i Esbjerg, Varde og Vejen Kommuner til åbent hus om livet som plejefamilie.
Festugens musikprogram vokser: Seks nye koncerter på plakaten27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge udvider musikprogrammet med seks nye navne, og publikum kan glæde sig til, at både kendte artister, nye stemmer og lokale kræfter går på scenen.
Esbjerg Kommune byder stor international datacenterinvestering velkommen26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg tiltrækker endnu en international milliardinvestering og styrker sin position som digitalt knudepunkt.
Vær med til at skabe sommerliv i Esbjerg Kommune25.3.2026 09:20:59 CET | Pressemeddelelse
Foreninger, kulturinstitutioner og andre med gode idéer til spændende kulturarrangementer opfordres til at søge støtte fra Esbjerg Kommunes Sommerlivspulje. 150.000 kr. er klar til at blive fordelt som støtte til gratis arrangementer for store og små i hele kommunen i perioden 27. juni til 12. august 2026. Ansøgningsfristen er 5. april 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum