Vejdirektoratet

Reparation af Langelandsbroen går i gang

Del

Vejdirektoratet starter et renoveringsarbejde på Langelandsbroen, der blandt andet består i at lave betonreparationer på undersiden af fortovet. Arbejdet går i gang d. 10. juni og forventes afsluttet i slutningen af november.

Foto: Vejdirektoratet

Langelandsbroen har været igennem en større renovering de seneste år, og det arbejde genoptager Vejdirektoratet nu. Der skal laves betonreparationer på undersiden af fortovet. Derudover skal en del af hængerstængerne repareres og males, og der skal laves mindre reparationer på rækværket. Vedligeholdelsesarbejdet skal sikre, at den sydfynske bro kan holde mange år frem i tiden.

Arbejdet vil primært foregå fra en lift og et stillads, der kører på fortovet og kan nå ud over rækværket og ned under brodækket.

Det betyder, at der vil være vejarbejde på Langelandsbroen fra tirsdag d. 10. juni, hvor et spor i perioder vil blive brugt som arbejdsareal, og trafikken skal afvikles i det andet spor via signalregulering. Der vil kun være signalregulering i perioder, hvor stilladset monteres og demonteres, samt ved arbejder i gennemsejlingsfaget. Signalanlægget vil kun være aktivt i perioder fra mandag morgen til fredag ved middagstid af hensyn til weekendtrafikken.   

Cyklister og gående vil opleve, at først det nordlige fortov, der også tjener som cykelsti, vil være lukket i en periode, hvorefter det sydlige fortov vil være spærret. Der henvises til det modsatte fortov.  

Vejdirektoratet er særligt opmærksom på arrangementer i området, som kan give øget trafik på broen, og signalreguleringen fjernes desuden i juli måned, hvor ekstra mange turister besøger Langeland.

Trafikanter: Følg med på trafikkort

Arbejdet betyder gener for trafikanter, som skal til og fra Tåsinge og Langeland. Det kan derfor være en god idé at holde sig opdateret på Vejdirektoratets trafikkort, hvor man kan følge trafikken i realtid, og at holde øje med skiltningen ved broen. Vejdirektoratet bestræber sig på dels at planlægge arbejdet, så det generer mindst muligt og dels at informere trafikanter om trafikforholdene. Man opfordrer samtidig trafikanter i området til at tage afsted i god tid og medregne ekstra rejsetid.

Vejdirektoratet driver og vedligeholder samlet cirka 2.500 broer og tunneler, som indgår i statsvejnettet. De bliver regelmæssigt efterset for at sikre en tilfredsstillende stand af selve bygværket og sikkerheden for de trafikanter, som benytter broen eller tunnelen.

Kontakter

Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon

Tlf:33 38 10 43

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye