'Grøn bølge' på boligmarkedet i maj
Boligbrief fra Home og Danske Bank viser fremgang i fremvisninger, handler og priser sammenlignet med maj sidste år

Home Boligbrief, der udsendes i samarbejde med Danske Bank, benytter sig af røde, gule og grønne pile til at illustrere udviklingen på boligmarkedet på basis af Homes handler.
Og i maj er der så mange grønne pile, at enhver pendler-bilist ville være begejstret, hvis de optrådte i lyskurvene på ruten.
”Sammenlignet med for et år siden er der ’grøn bølge’ på boligmarkedet i maj, og det har der været i årets fem første måneder forstået som, at der er flere kunder på fremvisninger, der er flere handler, og det betyder stigende salgspriser,” siger CEO / administrerende direktør i Home Martin Wiesener.
Det er både huse, sommerhuse og ikke mindst lejligheder, der viser ’grøn pil op’, fortæller han.
ÅRSUDVIKLING: (se også vedhæftede med regionale tal)
Fremvisninger – maj 2024 -> maj 2025
- Huse +9,9 %
- Ejerlejligheder +11,9 %
- Sommerhuse +6,7 %
Handler – maj 2024 -> maj 2025
- Huse +8,9 %
- Ejerlejligheder +46,8 %
- Sommerhuse +3,0 %
Salgspriser – maj 2024 -> maj 2025
- Huse +4,3 %
- Ejerlejligheder +10,9 %
- Sommerhuse +3,1 %
Kilde: Home Boligbrief, landsplan
Tallene er sæsonkorrigerede og opgjort som 3 mdrs. glidende gennemsnit.
Det er især lejlighedsmarkedet, der ’kører over for grønt’ med størst fremgang både på fremvisninger, handler og priser, viser Home Boligbrief for maj, der også indeholder regionale tal.
”Lejlighedsmarkedet, drevet af den store efterspørgsel i København, er stadig meget ’hot’ her, hvor vi nærmer os sommerferien, og kort efter er der studiestart på mange videregående uddannelser, som traditionelt er med til at øge efterspørgslen, ikke mindst de mindre lejligheder i de største byer,” siger Martin Wiesener.
”Så umiddelbart er der ikke udsigt til, at interessen aftager, og det understøtter selvfølgelig også salgspriserne, slår Homes direktør fast.
Den seneste måned har boligmarkedet også holdt god fart, viser briefet fra Home og Danske Bank. Men der er et par gule og røde pile, der lyser.
Fra april til maj faldt antallet af fremvisninger fx på både lejligheder og sommerhuse med omkring 2 %.
Til gengæld er både salg og priser stigende i løbet af maj.
”Dog er dampen gået lidt af prisstigningerne på lejligheder i hovedstaden ser det ud til. De næste måneder må vise, om det er en enlig svale eller en tendens,” slutter Homes CEO.
MÅNEDSUDVIKLING: (se også vedhæftede med regionale tal)
Fremvisninger – april 2025 -> maj 2025
- Huse +1,0 %
- Ejerlejligheder -2,2 %
- Sommerhuse -1,9 %
Handler – april 2025 -> maj 2025
- Huse +0,4 %
- Ejerlejligheder +2,5 %
- Sommerhuse +7,0 %
Salgspriser – april 2025 -> maj 2025
- Huse +1,8 %
- Ejerlejligheder uændret
- Sommerhuse +1,5 %
Kilde: Home Boligbrief, landsplan
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse. Senior kommunikationskonsulent
Tlf:2043 3514hehj@home.dkMartin WiesenerAdm. direktør CEO, Home a/s
Tlf:86154300Billeder



Vedhæftede filer
Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.**
- home har ca. 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** 2023.

Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Nu starter udlejning af 160 lejligheder i Postbyen21.5.2025 07:25:09 CEST | Pressemeddelelse
København: De første lejligheder er allerede reserveret efter få dage i markedet, oplyser Home-mægleren, der står for udlejningen for Danica Ejendomme
Odense: Privat P-plads solgt på rekordfart13.5.2025 07:13:10 CEST | Pressemeddelelse
Parkeringsplads under TBT Tower i Odense C, er solgt til én af flere interesserede købere, oplyser Home. Se prisen her
Boligkøbere bruger flere penge på deres nye hjem7.5.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
En stigning på næsten 50.000 kr. – flere bruger mellem 100.000 og 250.000 kr. Vi bygger 'rede' i usikre tider
home Boligbrief for april5.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomisk usikkerhed og påsken fyldte på boligmarkedet i april - se ogsåp regionale tal
Tilbage som frontløber: home vil gentænke mæglerbranchen1.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En af landets store ejendomsmæglerkæder vil vokse ved at kombinere teknologi, relationer og samarbejde i ny, ambitiøs strategi
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum