DLG Group

DLG Group udnævner EVP til at lede Agriculture Business Group

Del
Peter Kjær Jensen, EVP, Agriculture Business, DLG Group
Peter Kjær Jensen, EVP, Agriculture Business, DLG Group

For at udnytte koncernens størrelse fuldt ud og eksekvere på transformationsprogrammet, ReGen, konsoliderer DLG Group nu sine agriaktiviteter i én stærk enhed, Agriculture Business Group. Det skal sikre fuld udnyttelse af værdipotentialet, styrke den funktionelle ekspertise, realisere stordriftsfordele og synergier på tværs af forretningen samt skabe rum for øgede investeringer i innovation, der kan accelerere væksten. Det bliver Peter Kjær Jensen, der som nyudnævnt Executive Vice President (EVP) skal stå i spidsen for DLG’s Agriculture Business Group.  

Peter Kjær Jensen bringer betydelig ledelseserfaring med sig fra en karriere med flere internationale ledelsesroller. I sin rolle som CEO for PostNord Danmark & Vice CEO for PostNord Group ledte han organisationen gennem en succesfuld transformation, der forbedrede resultaterne, kundetilfredsheden og medarbejderengagementet. 

“Peter Kjær Jensens omfattende ledelseserfaring og dokumenterede resultater med at drive succesfulde transformationer bliver afgørende, når vi samler vores agriforretninger i én stærk forretningsenhed for at udnytte vores skala fuldt ud, forbedre performance og øge værdiskabelsen. Foran Peter og hans team ligger en vigtig opgave i at skabe og implementere den forandringer, der følger med ReGen. Peter bringer kompetencer med sig, som er vigtige for at drive DLG Group fremad, og jeg er sikker på, at hans lederskab vil have en positiv effekt på vores transformation. Jeg ser frem til at byde ham velkommen i mit ledelsesteam,” siger Group CEO Peter Giørtz-Carlsen. 

En samlet Agriculture Business skal sikre fremtidig succes 

Peter Kjær Jensen startede sin karriere som trainee hos Mærsk, hvilket førte til en international karriere i logistik- og shippingindustrien, hvor han udviklede et solidt fundament indenfor ledelse og opnåede betydelig erfaring med at drive transformationer. Efter sin karriere hos Mærsk blev han CEO for PostNord Danmark i 2016, hvor han ledte transformationen af PostNord Danmark til en integreret logistik-, e-commerce- og postorganisation. 

Den 4. juni tiltræder Peter Kjær Jensen rollen og bliver samtidig medlem af DLG Group’s koncernledelse. I sin nye rolle vil han lede integrationen af koncernens landbrugsaktiviteter i én enhed og spille en vigtig rolle i at levere på transformationsprogrammet ReGen. 

”Jeg ser frem til min nye rolle og til at blive en del af DLG Group på et så afgørende tidspunkt, hvor transformationsrejsen netop er begyndt. Vi skal navigere i en kompleks virkelighed præget af betydelige strukturelle forandringer og nye muligheder. Det er en udfordring, der passer godt til mine kompetencer og erfaringer. Jeg glæder mig til at lære mine nye kolleger at kende og til at arbejde sammen med dem om at drive DLG Group fremad” 

Kontakter

Om DLG

DLG-koncernen er en førende europæisk virksomhed, der opererer inden for de tre forretningsområder Food, Energy & Hosuing, og derigennem opfylder nogle af de mest basale behov hos mennesker og samfund. Virksomheden er et andelsselskab ejet af 25.000 danske landmænd. Selvom vi har danske rødder, har vi et globalt udsyn. Fra tidligere udelukkende at operere i Danmark er DLG-koncernen vokset markant de seneste 20 år og vi er i dag 7.000 medarbejdere, har aktiviteter i 18 lande og salg til 70 lande over hele verden.

Drevet af vores ønske om at muliggøre en bedre fremtid for kommende generationer, udvikler og leverer vi løsninger og produkter, der kan hjælpe vores kunder og ejere med at omstille sig til en grønnere fremtid, samtidig med at vi transformerer vores egen drift

I 2024 havde DLG-koncernen en omsætning på 60 mia. kr., hvilket gør os til en af Danmarks største virksomheder målt på omsætning. Cirka 65 % af vores omsætning genereres i Tyskland, som er vores største marked.

Følg pressemeddelelser fra DLG Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DLG Group

Nu kommer det gode høstvejr: DLG melder alt klar til at få høsten i hus6.8.2025 12:36:25 CEST | Pressemeddelelse

Efter en uge med ustadigt vejr, hvor det har været svært for landmændene at få gang i mejetærskerne, så ændrer billedet sig den kommende tid. Vejrudsigterne lover godt høstvejr, og det kommer på det helt rigtige tidspunkt for landmændene. Afgrøderne er de fleste steder i landet helt klar, og nu skal høsten i hus. ”Vi er klar, og tror på en god høst. Prognoserne for udbytterne er gode. Efter to høstår under middel, så tror vi i DLG på, at i år bliver et over middel år. Det er godt for landmændene, DLG og for samfundsøkonomien,” siger Anders Jeppesen Jensen, Head of Agriculture Denmark, DLG Group. På nuværende tidspunkt har DLG i Danmark fået rundt regnet 25 procent af det forventede høstudbytte leveret ind fra markerne. Den kommende uge tror man på, at hovedparten af udbyttet vil blive leveret fra landmændene. Karsten Espensen, Segmentdirektør Nord: ”Det kommer til at betyde travlhed overalt. Vi er godt forberedte, og vi har prøvet det før. Det her er højtiden i et andelsselskab som DLG

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye