Molslinjens nye elfærge sejlede i havn i Kalundborg i morges
Molslinjens elfærge, Nerthus, afsluttede i dag en næsten tre uger lang hjemsejlads fra værftet i Tyrkiet. I skønt dansk sommervejr lagde færgen til kaj i Kalundborg, hvor et intenst program nu begynder for at få færgen klar til drift den 16. juni.

Den første af Molslinjens to nye elfærger, Nerthus, gled i morges klokken 08.00 stille og roligt ind til kajen i Kalundborg Havn. Efter en næsten tre uger lang rejse fra værftet Cemre Shipyard i Tyrkiet skal færgen nu hurtigt gøres klar til den vigtige sommertrafik på ruten mellem Ballen på Samsø og Kalundborg.
Nerthus er egentlig bygget til Alslinjen mellem Bøjden og Fynshav, men da også søsterskibet Tyrfing er forsinket på det tyrkiske værft, har Molslinjen lavet en færgerokade, som sender Nerthus til Samsølinjen.
”Trafikken på Samsølinjen stiger meget om sommeren, så vi og Samsø har brug for den kapacitet, som en ny og større elfærge kommer med, og så har vi andre færger, som passer trafikken på den lidt mindre sommerudsatte rute mellem Als og Fyn”, forklarer Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.
For medarbejderne omkring Nerthus begynder nu et intensivt forløb. Færgen skal gøres klar til sejlads i Danmark, besætningerne skal trænes, og der skal gennemføres alle de lovpligtige syn og øvelser, så myndighederne kan sende Nerthus ud i farvandet mellem Ballen og Kalundborg.
Den nye elfærge forventes at tage sin første elektriske tur på den første morgenafgang fra Ballen mandag den 16. juni 2025.
Kontakter
Jesper MaackPR & Communication Manager
Tlf:+4520196215jma@molslinjen.dkOm Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 18 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 10 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.
Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen, herunder også Bornholm Expressen i samarbejde med Vikingbus. Busserne kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.
Mere info: www.molslinjen.dk
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Molslinjen electrifies giant catamarans on the Kattegat22.7.2025 10:01:58 CEST | Press release
Molslinjen has just placed an order for two battery-powered giant catamarans for its Kattegat route – marking the launch of the world’s largest electrification project at sea. The ferries will be built by Australian shipbuilder Incat, and a third vessel is also expected to join the fleet in Denmark during 2027 and 2028.
Molslinjen sætter strøm til kæmpe-katamaraner på Kattegat22.7.2025 10:01:58 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjen har netop lagt en ordre på to batteridrevne kæmpe-katamaraner til Kattegat. Dermed skyder Molslinjen gang i verdens største elektrificeringsprojekt til søs. Australske Incat skal bygge færgerne, som sammen med yderligere en tredje færge ventes til Danmark i løbet af 2027 og 2028.
Elbiler vælger færgen og giver ny vækst hos Molslinjen10.7.2025 09:01:02 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig før har Molslinjen haft flere biler med mellem Jylland og Sjælland end første halvår af 2025. Og det er særligt de eldrevne biler, som er med til at trække ny vækst på hurtigfærgeruten over Kattegat.
Öresundslinjen har fler passagerare3.7.2025 10:15:13 CEST | Pressemeddelelse
Öresundslinjens färjor mellan Helsingborg och Helsingör har haft ett bra och hektiskt första halvår i 2025. Fler resenärer innebär att det totala antalet passagerare fortsätter att växa på Öresundsfärjorna.
Øresundslinjen får flere passagerer3.7.2025 10:15:13 CEST | Pressemeddelelse
Øresundslinjens færger mellem Helsingør og Helsingborg har haft et godt og travlt første halvår af 2025. Flere rejsende betyder fortsat vækst i det samlede passagertal på Øresundsfærgerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum