Global usikkerhed påvirker den finansielle sektor
3.6.2025 08:37:59 CEST | Danmarks Nationalbank | Pressemeddelelse
Den igangværende handelskonflikt har forværret de globale vækstudsigter. Samtidig er risikoen for nye stød til de finansielle markeder blevet en mere langvarig trussel som følge af den store globale usikkerhed om handelspolitik. Danmark vil som en lille, åben økonomi også blive påvirket af handelskonflikten, og i den finansielle sektor kan det særligt ramme bankernes udlån til eksportfølsomme erhverv.

”Usikkerhed er skadeligt for de finansielle markeder og økonomien, og hvis handelskonflikten eskalerer, vil det uden tvivl svække den globale økonomi. Hvis dansk eksport går tilbage, vil det ramme danske virksomheder og kan medføre tab på bankernes udlån,” udtaler chef for Finansiel Stabilitet i Nationalbanken Peter E. Storgaard.
Kreditinstitutternes indtjening var fortsat høj i 2024 og blev blandt andet understøttet af lave nedskrivninger på udlån. Bankernes indtjening udgør det første værn mod potentielle tab. Nationalbankens halvårlige stresstest af den finansielle sektor viser, at institutterne vil klare et hårdt recessionsscenarie.
”I perioder med stor usikkerhed kan den finansielle stabilitet blive testet. Den finansielle sektor i Danmark er godt klædt på til at håndtere de aktuelle udfordringer forbundet med handelskonfliktens effekter på dansk økonomi, hvilket vores seneste stresstest understreger. I det nuværende risikomiljø er en sund likviditetsposition og kapitalisering i bankerne afgørende,” siger Peter E. Storgaard og fortsætter:
”En stor del af bankernes modstandskraft kan tilskrives den finansielle regulering, der er gennemført siden finanskrisen. Reglerne er med tiden blevet komplekse, og det kan give mening at se på, om noget af den finansielle regulering kan forenkles, uden at det sker på bekostning af den finansielle stabilitet. Det er dog afgørende at bevare de bærende søjler i reguleringen, som omfatter kravene til bankernes likviditet, kapital og krisehåndtering.”
Nationalbanken udgiver hvert halve år analysen Finansiel stabilitet, der vurderer og giver anbefalinger vedrørende den finansielle stabilitet i Danmark.
Analysen kan findes på nationalbanken.dk.
Nøgleord
Kontakter
Hvis du som journalist har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte kommunikations- og presserådgiver Peter Levring på telefon 26201809 eller pnbl@nationalbanken.dk.
Links
Om Nationalbanken
Nationalbanken er Danmarks centralbank. Vores tre overordnede formål er at sørge for stabile priser, sikre og effektive betalinger samt stabilitet i det finansielle system. Igennem de tre arbejdsområder bidrager vi til at sikre Danmark en robust økonomi.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Nationalbanken åbner for online registrering af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj28.5.2026 08:39:55 CEST | Pressemeddelelse
Nationalbanken åbner for, at borgere digitalt kan registrere krav om indløsning af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj 2026. Det sker for at aflaste de lange køer, særligt i København. Fristen for registrering er fortsat 31. maj.
Globale spændinger og stigende boligpriser dominerer risikobilledet26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale økonomi er præget af høj usikkerhed bl.a. på grund af krigen i Mellemøsten og højere energipriser. Samtidig stiger boligpriserne fortsat markant flere steder i landet. Selvom boligkøberne fremstår robuste, er risikobilledet for boligmarkedet skærpet. Det viser Nationalbankens halvårlige analyse af den finansielle stabilitet.
Sidste uge for indlevering af ugyldige sedler: Nationalbanken venter kø og travlhed op til deadline22.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om få dage er det slut. Søndag 31. maj er sidste dag, hvor borgere har ret til at indlevere 1.000-kronesedler og ældre pengesedler til Nationalbankens tre indleveringssteder. Efter denne dato bliver sedlerne værdiløse.
1000-kronesedler og ældre sedler bliver værdiløse om seks uger20.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 31. maj 2026 er sidste dag, hvor 1000-kronesedler og ældre sedler kan indløses hos Nationalbankens tre indleveringssteder. Derefter er sedlerne værdiløse.
7-dages offline-kortbetalingsberedskab på plads i dagligvarekæder... og snart også på apotekerne13.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle voksne danskere, der har et dansk udstedt betalingskort fra Dankort, Mastercard eller Visa kan nu betale med deres fysiske kort eller wallets på mobilen i de fleste landsdækkende dagligvarekæder i mindst en uge, selvom der sker et nedbrud i kortbetalingsinfrastrukturen, eller internettet ikke virker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum