Sex er vigtigt for os alle – men bliver glemt i mødet med patienter med kronisk sygdom
Seksualitet har afgørende betydning for menneskers trivsel – uanset alder, køn eller helbred. Men selv om denne viden er veldokumenteret, negligeres seksualiteten fortsat i sundhedsvæsenets møde med patienter med kronisk sygdom. Det viser en ny undersøgelse fra Scleroseforeningen, der efterlyser handling.

“Der eksisterer et tydeligt paradoks: Vi ved, at seksualitet betyder meget – også for mennesker, der lever med kronisk sygdom. Men det behandles som et privat anliggende, som det er op til den enkelte patient selv at bringe på bane. Det er ikke godt nok,” siger Nana Folmann Hempler, forskningschef i Scleroseforeningen.
Sygdom rammer også lysten, selvtilliden og intimiteten
Undersøgelsen, der bygger på 289 besvarelser fra mennesker med sclerose, viser, at over halvdelen oplever seksuelle problemer, og at mange føler sig mindre seksuelt selvsikre og mindre maskuline eller feminine på grund af sygdommen. Seksualiteten udfordres af både fysiske symptomer, træthed og psykiske belastninger. Samtidig viser tallene, at ca. 75 % af deltagerne vurderer, at seksuallivet har nogen, stor eller meget stor betydning for deres livskvalitet.
På trods af det har næsten 70 % aldrig talt med en fagperson om deres seksualliv. Kun 11 % har haft en samtale med en sclerose-sygeplejerske, og seksuelle problemer topper listen over områder, hvor patienterne føler sig utilstrækkeligt hjulpet.
“Når sygdommen har stor indflydelse på seksualiteten, må sundhedsvæsenet også tage ansvar for at tale om den. Ikke mindst fordi det muligt at afhjælpe mange af udfordringerne. Seksualitet er ikke perifert – det er en del af det hele menneske,” siger forskningschefen.
Seksuel sundhed skal tages alvorligt – ikke overhøres
I den brede befolkning viser den store såkaldte SEXUS-undersøgelse fra 2019, der på baggrund af 60.000 personer har kortlagt danskernes seksualitet, seksuelle trivsel, adfærd, erfaringer og holdninger, en tydelig sammenhæng mellem seksuel trivsel og fysisk og psykisk sundhed. Personer med dårligere helbred og funktionsnedsættelser rapporterer oftere om seksuelle udfordringer. Den nye undersøgelse fra Scleroseforeningen bekræfter, at denne tendens er særligt tydelig blandt mennesker med kronisk sygdom – og at konsekvenserne for livskvaliteten er alvorlige.
“Det er ikke patientens ansvar at finde modet til at tale om noget så følsomt. Det ansvar ligger hos os som system. Vi må ruste sundhedspersonale til at tage samtalen – med respekt, med faglighed og med blik for hele mennesket,” understreger Nana Folmann Hempler.
Scleroseforeningen efterlyser handling:
- Integrér seksualitet i opfølgningssamtaler
- Uddan sundhedsprofessionelle i at tale om seksuel sundhed
- Brug eksisterende værktøjer og modeller til at lette samtalen
- Skab trygge rammer for patienter til at blive mødt med åbenhed og støtte
Om undersøgelsen:
Undersøgelsen er gennemført i samarbejde med sexolog Ulla Virkkunen og bygger på 289 besvarelser fra mennesker med sclerose i Danmark.
Kilder:
- Projekt SEXUS 2017–2018: “Sex i Danmark – nøgletal” 2019-10-26_SEXUS-rapport_2017-2018.pdf. Projektet fandt bl.a. – på baggrund af dataindsamling fra mere end 62.000 danskere ( i alderen 15-89 år) – at 88 % af mænd og 73 % af kvinder mener, at det er vigtigt, meget vigtigt eller særdeles vigtigt at have et godt sexliv (p. 12)
- Scleroseforeningens undersøgelse om seksualitet og sclerose, 2025 (ikke offentliggjort)
Kontakter
Nana Folmann Hempler
Forskningschef, Scleroseforeningen
Tlf: 40732591 – Mail: nfo@scleroseforeningen.dk
Ulla Virkkunen, jordemorder og sexolog
Ansat som gæsteforsker ved Bækkenbundscentret i Sygehus Sønderjylland
Forsker i seksuel sundhed og seksuel rehabilitering, speciale i MS og seksuel sundhed
Tlf: +49 172 1831374 – Mail: ulla.virkkunen.andrees@rsyd.dk
Om Scleroseforeningen
Scleroseforeningen er en privat sygdomsbekæmpende organisation, som arbejder på vegne af de mere end 120.000 danskere, der som patient eller pårørende lever med konsekvenserne af den uhelbredelige, fremadskridende og invaliderende sygdom.
Vi støttes af knap 100.000 medlemmer og bidragydere. Vi støtter forskning, yder støtte og rådgivning og udbreder kendskab til sygdommen, som vi i Danmark har verdens højeste forekomst af per indbygger.
Vi har sekretariat i Valby, men er landsdækkende med 44 lokalafdelinger fordelt over hele landet samt Færøerne.
Følg pressemeddelelser fra Scleroseforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Scleroseforeningen
Julehjælp: Ansøgninger viser markant øget nød blandt familier med sclerose25.11.2025 16:49:05 CET | Pressemeddelelse
Scleroseforeningen har modtaget 300 ansøgninger om julehjælp fra børnefamilier med sclerose. Det er på niveau med sidste års rekord, men nøden er blevet større. ”Børnefattigdommen er simpelthen gået for vidt, når et lille barn ikke ønsker sig noget til jul, fordi mor eller far er syg og ikke har råd,” lyder det fra Scleroseforeningens direktør.
SSA-midler fordelt: 35 millioner kroner på vej til Sclerosehospitalerne14.11.2025 18:15:36 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop indgået en aftale med DD, SF, LA, K, EL, R og ALT om fordeling af midler fra SSA-reserven. Som en del af aftalen forlænges en merbevilling til Sclerosehospitalerne med tre år. Den skal holde ventetiderne på specialiseret rehabilitering nede for det stigende antal sclerosepatienter i Danmark. I Scleroseforeningen er glæden til at få øje på.
”Jeg kører hellere langt end at gå på kompromis med behandlingen” – patienter afviser sundhedsreformens nærhedsprincip13.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti sclerosepatienter prioriterer adgang til specialiseret behandling frem for behandling tæt på hjemmet. Det viser en ny landsdækkende undersøgelse fra Scleroseforeningen, som tager temperaturen på patienternes erfaringer og holdninger til sundhedsvæsenet forud for kommunal- og regionsvalget.
1.000 patienter fulgt: Rapport dokumenterer konsekvenser af ny fysioterapiordning29.9.2025 12:07:05 CEST | Pressemeddelelse
Scleroseforeningen har i over et år fulgt de samme 1.000 patienter for at undersøge effekten af den nye ordning for vederlagsfri fysioterapi. Ordningen blev indført 1. januar 2024 for sclerosepatienter, men vil i de kommende år udvides til parkinsonpatienter, patienter med følger efter hjerneblødning og patienter med kronisk leddegigt.
Landsamling: Rekordmange samlede ind til forskning i sclerose15.9.2025 09:48:14 CEST | Pressemeddelelse
6.500 indsamlere deltog i går i Scleroseforeningens landsindsamling – det højeste antal nogensinde og 1.500 flere end sidste år. Danskerne fastholder samtidig sidste års rekordniveau med 6,5 millioner indsamlede kroner til forskning i sclerose. "Et rørende bevis på danskernes opbakning," siger foreningens direktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum