Enorm stor interesse for plantebaserede projekter
Virksomheder og organisationer vil i dén grad være med til at udvikle den plantebaserede fødevaresektor. Nye tal viser nemlig, at der er søgt om tilskud fra Plantefonden for over 750 mio. kr.
Plantefondens tredje ansøgningsrunde er lukket, og der er modtaget 141 ansøgninger for et samlet beløb på 750,3 mio. kroner. Årets pulje rummer 212,5 mio. kr., hvoraf 50 mio. indgår i en særpulje målrettet forskning i plantebaserede fødevarer.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V):
"For tredje år i træk ser vi en kæmpestor interesse for Plantefonden, og det er svært at få armene ned som dansk fødevareminister. For mig viser det tydeligt, at mange danske virksomheder og organisationer tager ansvaret på sig og vil være med til at gøre fødevareområdet grønnere. Derfor har vi fra politisk hold også valgt at styrke Plantefonden i 2025 med flere midler i forbindelse med den grønne trepart og forskningsreserven. Det betyder, at danskerne får mulighed for at vælge mere grønt til på deres tallerken, og at Danmark får endnu et rygstød i retningen af at tage føringen i produktionen og eksport af plantebaserede fødevarer."
I årets ansøgningsrunde vægter bestyrelsen særligt effektskabelse samt både lokalt forankrede og nationale projekter, der ønsker at skabe forandring i hele Danmark. Derudover prioriteres projekter, der indtænker landbrugets produktion af plantebaserede fødevarer.
Plantefondens bestyrelse vil nu gennemgå de indkomne ansøgninger og beslutte, hvilke projekter der skal modtage tilskud. Landbrugs- og Fiskeristyrelsen, der er sekretariat for Plantefonden, er ansvarlige for udmøntningen.
Fakta
- Fonden for Plantebaserede Fødevarer – også kaldet Plantefonden - er en del af Aftale om grøn omstilling af dansk landbrug fra oktober 2021.
- Plantefondens midler skal hjælpe med at udvikle den plantebaserede fødevaresektor og gøre det lettere for danskerne at vælge plantebaserede alternativer.
- I årets ansøgningsrunde vil bestyrelsen særligt vægte effektskabelse samt både lokalt forankrede og nationale projekter, der ønsker at skabe forandring i hele Danmark. Ligeledes vægtes projekter, der indtænker landbrugets produktion af plantebaserede fødevarer.
- I 2024 er der yderligere givet følgende bevillinger til udmøntning i 2025: Aftale om Implementering af et Grønt Danmark (45 mio. kr.), aftale om Deludmøntning af Grøn Fond (30 mio. kr.) samt aftale om fordeling af forskningsreserven 2025 (50 mio. kr.). Der ventes altså en samlet pulje på ca. 212,5 mio. kr. til udmøntning i runden 2025.
- Plantefonden holder en årlig ansøgningsrunde, hvor ansøgere kan søge om tilskud til projekter, der medvirker til at udvikle sektoren. Sidste år modtog fonden 101 ansøgninger svarende til tilskud på over 300 mio. kr. I alt uddelte Plantefondens bestyrelse 122,5 mio. kr. til 35 nye projekter.
- Fondens tilskud kan gå til både virksomheder, organisationer og forsknings- og vidensformidlingsinstitutioner.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Aftale skal sikre produktion af dansk frugt og grønt i fremtiden31.10.2025 13:00:40 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) har sammen med partierne bag Aftale om Grøn skattereform for industri mv. indgået en aftale, som skal sikre stabile rammevilkår for danske gartnerier. Den skal være med til at sikre, at forbrugerne også fremover kan finde danske kvalitetsprodukter i butikkerne.
Fødevareminister sammenlægger styrelser og udflytter statslige arbejdspladser fra København til Aalborg29.10.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
For at sikre styrket opgavevaretagelse, frigørelse af ressourcer og flere faglige synergier sammenlægges de to styrelser på Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris område. Samtidig flyttes der godt 50 årsværk, der arbejder med fiskeriområdet, fra København til Aalborg for at styrke fiskeriområdet.
Ny praksis: Lavere bøder for mindre fejl ved allergenmærkning3.10.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Mindre fejl i mærkning af fødevarer skal fremover ikke koste virksomheder store bøder, mener fødevareminister Jacob Jensen (V), der ønsker en praksisændring.
Minister lancerer nyt undervisningsmateriale: Elever skal smage og lære madkultur fra fortiden25.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) lancerer nyt undervisningsmateriale til madkundskabsundervisning i grundskolen. Materialet baserer sig på en folkeindsamling af opskrifter og skal inspirere de kommende generationer til at forstå og værne om dansk madkultur.
Her er de nye medlemmer af Det Dyreetiske Råd14.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har udpeget nye medlemmer til Det Dyreetiske Råd, der skal være med til at gøre Danmark til et endnu bedre land for dyrene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum