Game of Thrones-stjerne gæster Fantasyfestival
Fantasyfestival kan i samarbejde med Musikhuset Esbjerg præsentere et scoop af de helt store: Danmarks internationalt anerkendte skuespiller Pilou Asbæk kommer til Esbjerg!

Publikum kan glæde sig til en eksklusiv aften i selskab med en af landets mest alsidige og karismatiske skuespillere, kendt fra både fremragende danske film som Spies & Glistrup, To Verdener og Når befrielsen kommer og internationale megasucceser som Game of Thrones, Overlord og Ghost in the Shell.
“Det bliver vidunderligt at besøge Fantasyfestival og Esbjerg, for jeg elsker fantasy. Fra Valhalla til Ringenes Herre. Jeg glæder mig helt vildt til at dele min passion og til at fortælle om, hvordan det er at være skuespillere på små og store produktioner, hvordan det er at arbejde sammen med små og store stjerner,” siger Pilou Asbæk og fortsætter:
“Fantasyfortællinger er larger than life-fortællinger. Der både kan være et afbræk fra en grå hverdag, som i denne tid er mere grå end den plejer at være, og hvor vi virkelig kan lære noget om livet.”
Arrangementet finder sted i Musikhusets store sal og byder på en live samtale modereret af cand.mag. i Filmvidenskab, forfatter og projektleder på Fantasyfestival, Jacob Holm Krogsøe. Sammen dykker de ned i Pilous erfaringer med at spille alt fra storhedsvanvittige mediemoguler til bibelske skikkelser og futuristiske elitesoldater – og ikke mindst hans syn på fantasygenren.
”Pilou Asbæk er ikke bare en dygtig skuespiller – han er et ikon, som har bragt dansk talent ud til hele verden. Det bliver en aften fuld af fortællinger, refleksioner og stærk tilstedeværelse – præcis det, fantasy handler om," udtaler Jacob Holm Krogsøe.
Også Musikhuset Esbjerg ser frem til den stjernespækkede aften:
"Vi er stolte af at kunne byde Pilou Asbæk velkommen i vores koncertsal. Det er et samarbejde, som viser, hvad vi kan, når vi kombinerer lokal kulturkraft med internationale formater. Publikum kan forvente en aften i verdensklasse," siger Musikhusets direktør, Torben Seldrup.
Efter arrangementet inviteres publikum til efterfest med DJ og drinks i Musikhusets foyer.
Tidspunkt og sted:
Musikhuset Esbjerg
Lørdag 20. september 2025 kl. 19.00
Billetsalget åbner torsdag 29. maj – skynd dig!
Dette er en unik chance for at komme helt tæt på en af Danmarks største skuespillere.
Tilmelder du dig Musikhuset Esbjergs nyhedsbrev får du mulighed for at købe billet allerede onsdag 28. maj.
Læs mere på fantasyfestival.dk
Kontakter
Jacob Holm Krogsøe, projektleder Fantasyfestival, mail: jahkr@esbjerg.dk, mobil: 2785 1571
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Esbjerg vinker farvel til en maritim folkefest i verdensklasse9.8.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg har netop sat punktum for The Tall Ships Races 2025, og det blev fire uforglemmelige dage med verdens smukkeste sejlskibe. Heldigvis kan Esbjerg se frem til et gensyn med flåden i 2029.
Politiet er klar til The Tall Ships Races – tag cyklen til havnen!5.8.2025 14:56:49 CEST | Pressemeddelelse
De kommende dage ventes tusindvis af gæster til The Tall Ships Races 2025 i Esbjerg. Syd- og Sønderjyllands Politi er til stede på havnen med en synlig indsats både på hesteryg, til vands og på land, for at skabe tryghed og sikre, at alt forløber roligt.
Heltemod i havnebassinet: Fuldskala redningsøvelse under The Tall Ships Races i Esbjerg5.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til The Tall Ships Races bliver det ikke kun skibene, der imponerer. Fredag den 8. august kl. 15.30 gennemføres en storstilet redningsøvelse i Trafikhavnen, hvor publikum får mulighed for at opleve, hvordan nødstedte reddes til havs.
Hvordan skal nye reformer omsættes i Esbjerg?5.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune samler kræfterne for at sikre, at beskæftigelsesreformerne bliver til reel hjælp – ikke blot nye regler.
Storm ændrer kursen: Tall Ships-flåden ankommer tidligere – Esbjerg gør klar til maritim folkefest3.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De majestætiske sejlskibe til The Tall Ships Races sætter kursen mod Esbjerg lidt før tid. En varslet storm betyder, at flåden allerede anløber mandag sidst på dagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum