Alm. Brand advarer: En måneds regn på vej i resten af maj. Kan give skader på din bolig
Forsikringsselskabet Alm. Brand advarer nu danskerne om øget risiko for vandskader, når TV2 Vejret varsler mellem 30-50 mm regn resten af maj. Her kommer selskabet med gode råd til, hvad du kan gøre for undgå skader i hjemmet.

Store dele af landet står til at få op mod en måneds nedbør i resten af maj. Samtidig er tørkeindekset stadig højt mange steder, hvilket øger risikoen for oversvømmelser, fordi den udtørrede jord har svært ved at opsuge regnvandet.
”Når jorden er meget tør, preller regnen ofte af i stedet for at sive ned. Det kan føre til, at vandet samler sig på overfladen og finder vej ind i boliger og kældre,” siger Jan Graversgaard, direktør Bygning og Bolig hos Alm. Brand.
Han understreger, at skaderne oftest opstår som følge af vand, der trænger ind i kældre, men også fyldte tagrender, utætte tagkonstruktioner og nedløbsrør kan være årsag til problemer.
”Sørg for at tagrender og nedløbsrør bliver renset, og løft ejendele op fra kældergulvet. Når der kommer så meget regn i kombination med så tør en jord, skal der ikke meget til, før det kan give vandskader,” siger Jan Graversgaard.
Hvis skaden sker, og der er vand, der er kommet ind i kælderen, skal du hurtigst muligt se, om der fugt i kælderen.
”Vi opfordrer derfor alle til at være ekstra opmærksomme på fugt i kælderen. Hvis skaden sker, er det vigtigt at reagere hurtigt og få udbedret problemet, før det udvikler sig til skimmelsvamp som både er sundhedsskadeligt og dyrt at komme af med,” siger Jan Graversgaard.
Det kan du gøre
- Rens afløb, tagrender og nedløbsrør. Tjek også, om nedløbs- og gennemløbsbrønde er stoppet til af blade.
- Løft dine ting mindst 10 centimeter fra kældergulvet og placér alt på et underlag, der ikke suger vand.
- Opbevar ikke ting i kælderen, der har stor betydning for dig, og som kan tage skade af vandet.
- Sørg for, at vandet ikke kan trænge ind i huset ved at reparere eventuelle revner eller sprækker i husets vægge eller tag.
- Brug eventuelt vandsikringstape ved døre og vinduer. Kommer der vand, svulmer tapen op, så vandet ikke kan trænge ind.
- Har du ikke monteret et højvandslukke, kan du lægge plastik og en tung sandsæk over dine gulvafløb og toilet for at begrænse opstigende kloakvand. Du kan også med fordel montere en vandsikringsprop i gulvafløbet for at undgå opstigende kloakvand.
- Monter en regnvandsventil på nedløbsrør for at afkoble tagvandet og derved undgå opstigende vand fra gulvafløb. Regnvandsventilen sørger for at vandet føres væk fra din bolig.
Hvis skaden er sket, og vandet er trængt ind i dit hjem, er der stadig en række ting, du kan gøre ifølge Alm. Brand:
- Begræns skaden ved at flytte dine ting så hurtigt som muligt væk fra vandet.
- Prioritér de ting, der ikke kan erstattes, for eksempel billeder, vigtige papirer eller kunst.
- Brug gummistøvler og -handsker, når du bevæger dig i vandet. Hvis vandet kommer nedefra kan regnvandet ofte blive blandet med kloakvand. Det kan gøre dig syg, hvis vandet for eksempel kommer i kontakt med en rift på huden.
- Sørg for at pumpe vandet væk, og fjern fugten ved hjælp af en affugter. Husk at lukke vinduerne, når affugteren kører. Skru ikke op for varmen. Det sætter ekstra gang i bakterievæksten og fremmer skimmelvækst i våde bygningselementer.
- Meld så hurtigt som muligt skaden til Alm. Brand. Bed også om praktiske instrukser, for eksempel om du selv skal kontakte et bestemt skadeservicefirma.
- Husk at gemme alle kvitteringer for materielindkøb og håndværkerassistance, og smid ikke ødelagte ting væk, før du har talt med os. Tag billeder eller film de ting, som er blevet ødelagt.
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Over halvdelen skifter aldrig kodeord til deres vigtigste konti27.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cyberkriminalitet er et stigende problem, og mere end hver fjerde dansker har allerede været udsat for det. Alligevel viser en ny undersøgelse fra Alm. Brand, at hele 56 % af danskerne aldrig skifter kodeord til deres vigtigste konti, og kun 4 ud af 10 har aktiveret to-trins-godkendelse.
5 ud af 10 danskere har ikke sikret boligen mod storm14.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efterår og vinter er de årstider, hvor Danmark typisk rammes af flest storme. Alligevel viser en ny undersøgelse fra Alm. Brands kundepanel, at over halvdelen af danskerne ikke har foretaget forebyggende tiltag for at beskytte deres bolig mod stormskader.
Forsikringsselskaber hjælper husejere med at holde rotten ude13.11.2025 07:28:17 CET | Pressemeddelelse
800 husejere får installeret rottespærrer som led i et nyt tilbud fra Alm. Brand og Codan, der skal hjælpe kunderne med at forebygge rotteangreb og undgå dyre skader på deres bolig.
Alm. Brand: Flere kunder forsikrer deres telefoner og computere6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flere og flere kunder vælger at forsikre deres telefoner og computere. Nye tal fra Alm. Brand viser en stigning på 37 pct. i antallet af elektronikforsikringer fra 2021 til 2025.
Alm. Brand ser stor stigning i påkørsler af dyr2.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der sker hvert år tusindvis af påkørsler af dyr på danske veje. Nye tal fra Alm. Brand viser, at selskabet har oplevet en stigning fra knap 2.800 påkørsler i 2021 til omkring 3.200 i 2024. Det svarer til en stigning på cirka 14 procent på blot tre år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum