HOFOR A/S

Ny analyse: Vi kan løbe tør for vand

Del

Tal fra HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, viser, at hovedstadsområdet kan komme til at mangle drikkevand. Det skyldes blandt andet, at der kommer flere tørre og varme perioder, flere indbyggere, der skal bruge vand og en stigende forurening af grundvandet. Situationen kræver handling nu, hvis der skal være nok drikkevand til alle.

En ny analyse fra HOFOR viser, at hovedstadsområdet allerede i 2040 kan mangle 12 millioner m3 drikkevand, hvis der med sikkerhed skal være drikkevand nok til alle hele året.
En ny analyse fra HOFOR viser, at hovedstadsområdet allerede i 2040 kan mangle 12 millioner m3 drikkevand, hvis der med sikkerhed skal være drikkevand nok til alle hele året.

I Danmark tager vi det gode drikkevand for givet. Vi tænder for hanen, og så kommer det. Hver gang. Men sådan ser det ikke nødvendigvis ud i fremtiden. I byerne skal flere og flere borgere og virksomheder have vand i hanen, og klimaforandringerne giver flere tørre og varme perioder, hvor vi bruger mere vand. Samtidig finder vandforsyninger i hele landet stadig flere forurenende stoffer i grundvandet, så vi har mindre grundvand, som vi kan bruge. 

En ny analyse fra HOFOR viser, at hovedstadsområdet allerede i 2040 kan mangle 12 millioner m3 drikkevand, hvis der med sikkerhed skal være drikkevand nok til alle hele året. 12 millioner m3 svarer til mere end hele Odense Kommunes årlige vandforbrug. 

”Vi har ansvaret for, at en million borgere får vand hver dag. Og det skal være sådan, at der strømmer drikkevand ud, når de åbner hanen. Men de nye tal viser, at vi ikke kan være sikre på, at det fortsætter. Derfor er det nu, der skal handles,” påpeger administrerende direktør i HOFOR Henrik Plougmann Olsen. 

Restriktioner på vandforbrug 
I Danmark er der en unik tradition for at basere drikkevand på grundvand af god kvalitet. Vandforsyningerne henter grundvandet langt nede i jorden, og i årtier er vandet blot blevet iltet og filtreret, inden det er klar til hanerne.  

Der har traditionelt været rigeligt af det egnede grundvand, og derfor har danskerne længe taget drikkevandet for givet. Men det kan de ikke i fremtiden.   

”Det kan få store konsekvenser for vores byer. I perioder kan der blive behov for at indføre restriktioner på forbruget hos både borgere og virksomheder. Selv få timer med vandmangel kan være dyrt for virksomhederne og svært for os borgere at vænne sig til,” siger Henrik Plougmann Olsen.

Forsyningsdirektøren understreger, at vandet, der kommer ud af hanen, overholder alle kvalitetskrav. 

Vi skal tænke Danmark anderledes 
Et af de helt store problemer er, at der bliver fundet flere forureninger i grundvandet. For at undgå det, skal der kigges med lup på, hvad der lander på jorden, der hvor grundvandet bliver dannet. Vi skal med andre ord beskytte vores jord langt bedre, hvis vi skal sikre vores drikkevand.

Beskyttelsen af arealerne kan ske på flere måder, fx i forbindelse med trepartsaftalen ’Et Grønt Danmark’. Her er der planer om historisk store arealomlægninger, men aftalens ambitioner for drikkevandet er markant mindre end det reelle behov for beskyttelse. Der er dog potentialer i at samtænke aftalens hensyn til vandmiljø, natur og klima med højere ambitioner for drikkevandet. De potentialer skal udnyttes. 

”Som vandforsyninger gør vi allerede meget for at sikre fremtidens drikkevand. HOFOR samarbejder fx med kommuner, organisationer og Naturstyrelsen om at købe landbrugsjord og omlægge den til skov eller andre former for miljøvenlig drift. Vi tester løbende nye rensemetoder, undersøger muligheden for at bruge andre vandkilder, effektiviserer driften med ny teknologi og meget mere. Men vi har behov for stærke samarbejder og de rigtige rammer, ellers når vi ikke i mål i tide,” siger Henrik Plougmann Olsen.  

Nu skal vi finde løsninger sammen  
HOFORs nye analyse peger på en række udfordringer, som kræver handling nu. Der er heldigvis rigtig mange steder at gå i gang og mange muligheder for stærke samarbejder. Derfor vil HOFOR nu på baggrund af analyserne invitere til dialog om det vigtige drikkevand og første skridt er et debatarrangement hos HOFOR i Ørestad, hvor blandt andre miljøminister Magnus Heunicke deltager for at starte den vigtige diskussion. 

De nye tal kan du finde i HOFORs hvidbog ’Før vi løber tør for drikkevand’ på www.hofor.dk/drikkevand 

FAKTA: Flere og flere skal have vand i hanen 

  • En indbygger i hovedstadsområdet bruger i snit ca. 100 liter drikkevand hver dag 

  • HOFOR producerer ca. 55 millioner m3 drikkevand til sine ca. en mio. kunder årligt 

  • Hovedstadsområdet vokser med knapt 100.000 indbyggere de næste 10 år 

  • HOFORs prognoser viser, at det stigende antal indbyggere får vandforbruget til at stige med mellem 2 og 8 mio. m3 i 2040  

  • HOFOR mangler at kunne producere 12 mio. m3 drikkevand for at være sikker på at kunne levere vand til alle i 2040 

Kontakter

Billeder

Henrik Plougmann Olsen er administrerende direktør i HOFOR
Henrik Plougmann Olsen, administrerende direktør i HOFOR
HOFOR
Download
Der har traditionelt været rigeligt af det egnede grundvand, og derfor har danskerne længe taget drikkevandet for givet. Men det kan de ikke i fremtiden.
Der har traditionelt været rigeligt af det egnede grundvand, og derfor har danskerne længe taget drikkevandet for givet. Men det kan de ikke i fremtiden.
Download

Om HOFOR

HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.

Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye