Vedligehold lukker Næstved Svingbro en enkelt nat
Vejdirektoratet spærrer Vestre Ringvej i aften- og nattetimerne fra tirsdag 27. maj til onsdag 28. maj på grund af arbejde på Næstved Svingbro.

Tirsdag aften frem til onsdag morgen vil Vejdirektoratet foretage justeringer af de mekaniske og hydrauliske systemer i Næstved Svingbro – særligt de rigler, der låser det sydlige svingfag.
Riglerne er vigtige for Næstved Svingbro, da de sørger for at holde broens bevægelige dele på plads, når broen enten er lukket eller åben.
Derfor driller broen
Efter den nylige renovering har Vejdirektoratet konstateret, at det sydlige svingfag bevæger sig en smule længere end tilsigtet. Det kan betyde, at riglerne, der skal låse broen i åben eller lukket position, ikke rammer præcist.
Det skyldes blandt andet forhold i broens maskineri og konstruktion og kan i nogen grad hænge sammen med temperatursvingninger i foråret, hvor stålet i broen påvirkes af solopvarmning i kombination med lavere temperaturer i vandet.
Information til trafikanterne
Vestre Ringvej bliver spærret mellem rundkørslerne ved Karrebækvej og Industrivej:
- Tirsdag 27. maj kl. 18.00 til næste morgen kl. 5.00
Der vil være omkørsel via Næstved Havn.
Tak for tålmodigheden
Vejdirektoratet har forståelse for, at den seneste tids afspærringer kan have været til gene for trafikanter og naboer, og vi takker for den tålmodighed, der er udvist. Selv om det kommende arbejde vil afhjælpe problemet, er det Vejdirektoratets forventning, at der også fremover vil forekomme løbende vedligehold.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
E45 spærres delvist ved <58> Hedensted i aften- og nattetimerne22.5.2025 13:31:18 CEST | Pressemeddelelse
Støbeform og stillads, der er brugt i forbindelse med støbningen af den nye bro ved <58> Hedensted, skal fjernes, og mens arbejdet foregår, er Vejdirektoratet nødt til at spærre motorvejen. Arbejdet foregår udelukkende i tidsrummet mellem klokken 18:30 og 06:00 og starter søndag den 25. maj.
Elmebjergvej ved Sorø får ny asfalt22.5.2025 10:35:54 CEST | Pressemeddelelse
Den 26. til 29. maj lægges der ny asfalt på Elmebjergvej ved Sorø. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne, hvor det er til mindst gene for trafikanterne.
Alt for mange bilister overskrider fartgrænser ved vejarbejder22.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Målinger ved to vejarbejder viser, at mere end halvdelen af bilisterne kørte for hurtigt forbi. Nu relancerer Vejdirektoratet en kampagne, der skal minde bilisterne om at passe på vejarbejderne.
Korrektion: Hillerødmotorvejen spærres aften og nat ved Roskildevej i den kommende weekend20.5.2025 10:30:32 CEST | Pressemeddelelse
Bemærk opdaterede datoer: Trafikanter på Hillerødmotorvejen skal i aften og nattetimerne i weekenden 23-25. maj op over fra- og tilkørslerne ved Hillerød Ø. Omkørslen skyldes opsætning af stillads til ny motorvejsbro.
Viborgvej skal have ny asfalt mellem Voldby og Lading20.5.2025 10:06:18 CEST | Pressemeddelelse
I den kommende weekend tager Vejdirektoratet hul på arbejdet med at udskifte den nedslidte asfalt på Viborgvej mellem Voldby og Lading.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum