BUPL: Kvalitetsundersøgelse kalder på flere pædagoger
23.5.2025 07:00:00 CEST | BUPL | Pressemeddelelse
Mere faglighed og flere pædagoger er svaret på den manglende kvalitet i børnehaverne, som en ny landsdækkende kvalitetsundersøgelse blotlægger, siger BUPL-formand.

Der er brug for et løft af kvaliteten i de danske børnehaver. Det viser en ny kvalitetsundersøgelse af 3-5 års området foretaget af EVA og VIVE for Børne- og Undervisningsministeriet, hvor kun 1 ud af 10 institutioner vurderes til at have god kvalitet, og kun 6 ud af 10 vurderes til at have tilstrækkelig kvalitet. Undersøgelsen får BUPL´s formand Elisa Rimpler til at kalde på akut politisk handling.
- Undersøgelsen dokumenterer desværre det, vi allerede vidste, og som vi har problematiseret længe. Fagligheden er helt i bund, når kun halvdelen af personalet har en pædagoguddannelse. Det skaber virkelig dårlige betingelser for den pædagogiske kvalitet, børnene har krav på og som alle børn, men særligt børn i udsatte positioner har brug for, siger hun.
Kvalitetsundersøgelsen omfatter 100 daginstitutioner fordelt på 56 kommuner og er repræsentativ. Den viser, at der i gennemsnit er flere end 22 børn per pædagog, og at der nogle steder kun er én pædagog til mere end 50 børn.
- Det er dybt problematisk, at så mange børn skal deles om én pædagog. Pædagoger løfter kvaliteten med vores faglighed. Det viser den her undersøgelse, og det viste kvalitetsundersøgelsen på 0-2 års området for to år siden. Men der er for langt imellem pædagogerne, siger Elisa Rimpler.
Formanden peger på, at børns trivsel og udvikling i børnehaven er dybt afhængig af pædagogers faglige indsigt i og viden om børnefællesskaber og børns behov og udvikling. Pædagogerne ved, hvad der skal til for at skabe kvalitet for børnene, men fagligheden har for trange kår.
- Det er i daginstitutionen, barndommen udspiller sig. Som samfund skylder vi børn og forældre det allerbedste børneliv, og netop derfor har vi i BUPL kæmpet så hårdt for forbedringer som minimumsnormeringer, sociale normeringer, lønløft til pædagoger og en bedre pædagoguddannelse. Det er vigtige skridt, men der skal mere til. Politikerne skal bygge ovenpå med flere pædagogkolleger og bedre vilkår for, at vi kan bruge vores faglighed i hverdagen, siger Elisa Rimpler.
Hun peger på, at undersøgelsen har det helt rigtige kvalitetsfokus: Relationer, børnefællesskaber, leg og deltagelsesmuligheder. Alt sammen en del af pædagogers kernefaglighed, men som også står i modsætning til årtiers individ-fokuseret “måle og veje- strategi”, der har et meget snævert blik på børns sproglige og kognitive kompetencer. Og som åbenlyst ikke har haft den ønskede effekt på kvaliteten.
- Vi ved godt, hvad der skal til. Vi kan ikke måle os til bedre kvalitet. Det er tid til at skifte strategi. Børnene får jo kun den kvalitet, politikerne betaler for. Og ligesom i alle andre dele af samfundet, er høj faglighed nøglen til at løfte kvaliteten. Derfor skal politikere på tværs af folketing og kommuner lægge sig i selen for en strategi, der sikrer flere pædagoger til børnene. Alt andet er at svigte børnene.
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Penge øremærket pædagoger afsættes ikke til børneområdet efter hensigten30.9.2026 10:05:27 CEST | Pressemeddelelse
Midler til flere pædagoger i vuggestuer og børnehaver risikerer at ryge ned i kommunekasserne i stedet for at komme de mindste børn til gavn.
BUPL: Minimumsnormeringerne har skaffet flere medarbejdere, men kun hver tiende af dem er pædagog28.9.2026 08:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Ni kommuner har stadig ikke minimumsnormeringer, og kun halvdelen af de ansatte i landets daginstitutioner er pædagoger, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Pædagogmanglen går hårdt ud over kvaliteten, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL advarer: Mange børn har ikke en eneste fast pædagog på stuen25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor langt børnene skal se efter en pædagog i landets kommuner. Næsten halvdelen af landets vuggestue- og børnehavestuer har kun en enkelt fast pædagog, og på mere end 600 stuer er der slet ingen faste pædagoger. Alarmerende, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
Forberedelsestid kan lokke pædagoger til at arbejde mere21.9.2026 08:58:55 CEST | Pressemeddelelse
Mere forberedelsestid er afgørende for, om mange deltidsansatte pædagoger vil arbejde mere. Hver fjerde er klar til at arbejde mere eller gå på fuld tid, hvis de samtidig får mere forberedelsestid.
BUPL: Lange PPR-ventetider i daginstitutioner kalder på mere forebyggelse27.8.2026 12:39:14 CEST | Pressemeddelelse
Der er lang vej til at få hjælp til børn med særlige behov i vuggestuen og børnehaven, viser en ny BUPL-undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum