Risiko for skybrud: Sådan kan du begrænse skaderne
DMI melder om risiko for både kraftige regnbyger og skybrud i nat og frem til torsdag middag i Nordjylland. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at undgå vandskader.

Er du husejer, har du fritidshus eller måske et tilhørende kælderrum til lejligheden, så læs med her og få nogle gode råd til, hvad du kan gøre inden og efter kraftig regn for at begrænse skaderne i tilfælde af, at vand trænger ind i ejendommen.
”Vi ved af erfaring, at man selv kan forebygge og begrænse skaderne, når det kommer til regn og store vandmængder. Derfor er det en god ide at forberede sig på den massive regn, vi har fået varslinger om,” siger Trine Bechmann Henningsen, skadeschef i LB Forsikring, der er Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab.
Meteorologerne hos DMI advarer om risiko for kraftige regnbyger og skybrud i Nordjylland i løbet af onsdag nat og frem til torsdag middag. Meldingen kommer efter en periode, der har været præget af tørke.
”Det kan virkelig være en ubehagelig oplevelse at få kælderen oversvømmet af vand eller at få masser af vand ind i ens bolig. Derfor er det en god ide at forhindre så mange skader som muligt,” siger Trine Bechmann Henningsen, der har disse gode råd:
Det bør du gøre, når der er varslet regn eller skybrud:
-
Luk alle vinduer - især ovenlysvinduer.
-
Forbered din kælder eller dit kælderrum. Løft så mange ting som muligt væk fra kældergulvet.
-
Opbevar de ting, der ikke tåler vand, på hylder, reoler eller i plastbeholdere – det kan du med fordel gøre hele året.
-
Fjern løse tæpper.
-
Rens dine tagrender, tagnedløb, nedløbsbrønde og udendørs afløbsriste for blade og evt. affald. Tjek lysskakter, og få dem renset
-
Lav en aftale med naboen. Er du ikke hjemme under et skybrud, kan du med fordel lave en aftale med et familiemedlem eller en bekendt i nabolaget om at se efter dit hus eller dit fritidshus.
Er uheldet ude?
Har du fået skader på dit hus eller dit indbo efter skybrud, er det vigtigt, at du kontakter dit forsikringsselskab. Samtidig er det vigtigt, at du gør, hvad du kan, for at skaden ikke bliver større, end den allerede er.
-
Brug handsker og gummistøvler, når du rører ved de våde ting.
-
Fjern det indtrængende vand – er det kloakvand, der er trængt ind i dit hus, er det dog vigtigt, at du kontakter et skadeservicefirma, da arbejdet med kloakvand kan være sundhedsskadeligt.
-
Flyt de ting, som er blevet våde.
-
Fjern våde gulvtæpper og lignende.
-
Sæt eventuelt en affugter i gang, så rummet/rummene bliver aftørret.
Om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 450.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
LB Forsikring vil forhindre flere cykeltyverier13.5.2025 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af den kommende tid vil alle med en aktiv indboforsikring i LB Forsikring blive tilbudt at blive en del af en digital løsning, der kan forebygge cykeltyverier. Målet er at forhindre flere cykeltyverier samt at genfinde stjålne cykler.
Tørt vejr i Danmark: Pas på med ukrudtsbrænderen!12.5.2025 12:08:23 CEST | Pressemeddelelse
DMI melder nu om risiko for landsdækkende tørkedøgn, og tørkeindekset nærmer sig maksimum flere steder i landet. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, til at være varsom med brug af ukrudtsbrændere og åben ild.
Tusinder går sammen og nu skal flere børn og unge med5.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 1 mio. kr. fra LB Foreningen har fonden Just Human netop fået mulighed for at fortsætte deres indsats Just Walk, som gennem lokale gå-værter skaber fællesskaber, hvor man mødes om at gå, nyde lokalområdet og være sammen. Nu skal der også flere børn og unge med i gå-fællesskaberne.
Husker du at vedligeholde dit hus eller fritidshus?11.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Påsken står for døren, og det milde vejr lokker mange danskere ud i solen. Men selvom solen skinner, glemmer flere at give huset et grundigt forårstjek. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, viser, at vigtige dele af boligen ofte bliver overset – og det kan i sidste ende føre til skader.
Millionbevilling skal give flere frivillige og mere fællesskab i psykiatrien13.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 4,6 mio. kr. fra LB Foreningen skal Håb i Psykiatrien udvide deres indsats, hvor frivillige skaber pusterum ved at facilitere fællesskaber igennem aktiviteter på de lukkede, åbne og retspsykiatriske afsnit til gavn for indlagte med psykiske lidelser. Målet er, at der skal være frivillige på 200 psykiatriske sengeafsnit og ambulatorier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum