Matas holder Grand Opening i Vestergade 70 i Odense
21.5.2025 15:17:19 CEST | Matas A/S | Pressemeddelelse
Fredag den 23.maj kl. 10.00 slår Matas dørene op til den nye butik i Vestergade 70, der erstatter de to tidligere butikker i henholdsvis Kongensgade 17 og Vestergade 81.

Matas i Vestergade fejrer åbningen af butikken med et brag, når der fredag den 23. maj kl. 10.00 bliver slået op for dørene i Vestergade 70 i Odense med gode åbningstilbud og goodiebags til de første 200 kunder, der handler for minimum 400 kr. (værdi 800 kr.). Fra kl. 15.00 skrues der yderligere op for festen med DJ, cupcakes, lykkehjul, uddeling af gavekort til 100 hurtige kunder (værdi 50 kr.), discoverbags med trendende indhold til de første 200 kunder der køber for minimum 150 kr. (værdi 400 kr.) og meget, meget mere.
Den nyåbnede butik bliver en del af Matas Life-konceptet, hvor kunderne inviteres til at gå på opdagelse i en mere inspirerende butik med fokus på sanserne, mens man også kan opleve helt nye butiksmedier, der fremhæver alle de trends og beauty-brands, man ser på de sociale medier.
Om Matas
Matas Group er nordisk markedsleder inden for skønhed og velvære og består af kæderne Matas og KICKS. Med næsten 500 butikker og førende webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland er Matas Group ledende omnichannel virksomhed med et nøje udvalgt sortiment af tredjepartsmærker, egne mærker og et særligt fokus på personlig og faglig rådgivning. Matas Group har mere end 6 millioner loyalitetsmedlemmer på tværs af Norden. Matas A/S er børsnoteret på Nasdaq OMX Copenhagen.
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
25 år i Matas: Fra blandet landhandel til moderne skønhedsunivers31.3.2026 17:34:34 CEST | Pressemeddelelse
Når man træder ind i Matas i Herning Centret, møder man Charlotte Laursen; imødekommende, positiv og altid klar til at hjælpe. For hende er 1. april en milepæl, for der markerer hun 25-års jubilæum i Matas, hvor hun gennem et kvart århundrede har været en del af både kundernes hverdag og kædens udvikling.
25 år med Helle: “Jeg fandt det hele i ét hug”31.3.2026 15:00:58 CEST | Pressemeddelelse
I et kvart århundrede har Helle Johansen været en fast del af bybilledet i Assens. Faktisk er hun så indlejret i den nu tidligere fynske købstad, at hun både er kollega, rådgiver og for rigtig mange kunder et velkendt ansigt, som man altid kan gå til i Matas på Østergade 37.
Matas udvider på RO’s Torv: Ny og større butik åbner i Roskilde18.3.2026 13:25:54 CET | Pressemeddelelse
Efter en større ombygning slår Matas fredag morgen dørene op til en markant større butik på RO’s Torv. Udvidelsen på 87 kvadratmeter giver plads til flere brands, et større udvalg og en helt ny butiksoplevelse for kunderne i Roskilde.
LILLE SPEJL PÅ VÆGGEN DÉR11.3.2026 13:55:23 CET | Pressemeddelelse
Hvordan binder man den fysiske butik tættere sammen med den stigende tilstedeværelse for os alle sammen på digitale platforme? Det har virksomheden Social Mirror et temmelig solidt bud på. De har nemlig løst opgaven ved at integrere et interaktivt spejl i købsoplevelsen.
Matas lancerer nyt digitalt og personaliseret inspirationsunivers11.3.2026 13:24:15 CET | Pressemeddelelse
Formålet er helt klart hos den danske skønhedsgigant: At gøre de digitale platforme mere inkluderende, fællesskabsorienterede og at give brugerne muligheden for på en let og legende måde at få inspiration, et godt råd eller en god idé både fra hinanden og fra Matas på en ordentlig og sikker måde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum