Regeringen skærer én milliard af økonomien til sundhedsreform
21.5.2025 10:21:55 CEST | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Regeringen skønner, at der med sundhedsreformen skal flyttes opgaver for 4,2 milliarder fra kommuner til regionerne. Det er 1,1 milliard mindre end tidligere vurderet, og det risikerer at stikke en kæp i hjulet på regeringens egne ambitioner for sundhedsreformen.
Økonomien til at levere på sundhedsreformen er skrumpet med over en milliard.
Det fremgår af de nyeste økonomiske opgørelser over de kommunale sundhedsopgaver, som i forbindelse med sundhedsreformen skal flyttes til regionerne.
Skønnet er nu på 4,2 mia. kr. mod det tidligere skøn på knap 5,3 mia. kr.
- Sundhedsreformens succes afhænger af, at det lykkes for regionerne at skabe større sammenhæng og kvalitet i hele kæden af sundhedsopgaver. Det er selve kongstanken i sundhedsreformen, og den ambition bakker vi helhjertet op om, siger Danske Regioners formand, Anders Kühnau.
- Men det skal også lykkes i praksis. Og det afhænger i meget høj grad af den økonomi, der er til at løfte opgaverne. Vi er forundrede over, at der er forsvundet over en milliard i den seneste opgørelse over, hvad kommunerne bruger på sundhedsområdet. Det giver et dårligt udgangspunkt for at levere på de ambitioner, regeringen har stillet op for sundhedsreformen, siger Anders Kühnau.
Et dårligt fundament for kronikerpakker
Den nyeste opgørelse viser blandt andet, at der er forsvundet næsten 600 mio. kr. til patientrettet forebyggelse. Begrebet dækker over de mange indsatser, som skal forhindre, at kroniske syge borgere får det værre og eksempelvis skal indlægges på hospitalet.
- Hvis opgørelsen står til troende, bliver der brugt langt færre penge på eksempelvis at forebygge hospitalsindlæggelser, end vi antog. Med andre ord er fundamentet for de kommende indsatser i sundhedsreformen – såsom kronikerpakkerne – langt ringere, siger Mads Duedahl, der er næstformand i Danske Regioner.
- Kvaliteten skal med andre ord løftes fra et lavere økonomisk niveau, end vi regnede med. Vi kan få meget svært ved at levere det store løft i behandlingen, som regeringen har stillet mennesker med diabetes, KOL, hjerteproblemer, gigt og mange andre sygdomme i udsigt, siger Mads Duedahl.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Svend Særkjær bliver ny administrerende direktør for Danske Regioner20.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den nuværende departementschef i Indenrigs- og Sundhedsministeriet tiltræder sin nye stilling 1. maj 2026.
Tre ud af fire patienter i psykiatrien er tilfredse med behandlingen18.3.2026 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
Over 10.000 svar i en ny stor Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser, viser, at tre ud af fire er tilfredse.
Ni ud af ti patienter er tilfredse med deres hospitalsophold18.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det store flertal af patienterne er ”i høj eller meget høj grad tilfredse” med deres hospitalsophold. Det viser en ny store Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser, LUP Somatik.
Flere unge søger stx i år frem for hhx17.3.2026 08:56:07 CET | Pressemeddelelse
Årets søgetal til gymnasierne viser, at søgningen til stx er steget en smule over næsten hele landet, mens den tilsvarende er faldet for hhx
Stort gennembrud i rensning af PFAS-forurenet jord16.3.2026 14:50:36 CET | Pressemeddelelse
To projekter, der har testet, hvordan man rense jord for PFAS ved at varme den op, er blevet en klar succes. Nu skal man finde ud af, hvilke PFAS-forureninger teknikken skal bruges på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum