3 lancerer i samarbejde med Tryg ny forsikring til mobil og tablet
26.5.2025 05:30:00 CEST | 3 Danmark | Pressemeddelelse
I dag går 3, i samarbejde med forsikringsselskabet Tryg Affinity, i luften med en ny type forsikring, der dækker både mobil- og tablet-enheder. Det nye forsikringstilbud, 3Mobilforsikring, afløser 3Forsikring og dækker mod en bred vifte af uheld – endda også for brugte mobiler og tablets.

Hvor 3Forsikring kun dækker én specifik mobil, og skal oprettes i forbindelse med købet af denne, dækker 3Mobilforsikring altid den mobil eller tablet, dit SIM-kort sidder i - også hvis det skulle sidde i en brugt enhed. Det fortæller Filipe da Silva Teixeira, Director for Consumer i 3:
”Vi har besluttet at give vores forsikringstilbud et løft og introducerer i dag 3Mobilforsikring, der erstatter 3Forsikring. Kunder, der vælger 3Mobilforsikring, kommer til at få et markant forbedret og mere fleksibelt produkt i forhold til det, vi kunne tilbyde med 3Forsikring. 3Mobilforsikring dækker altid dén enhed, som SIM-kortet sidder i og altså ikke kun én specifik enhed. På den måde får kunderne mere fleksibilitet og behøver ikke bekymre sig om forsikringen, når de skifter telefon eller bruger deres SIM-kort i en anden enhed.”
Filipe da Silva Teixeira fortæller, hvorfor 3Mobilforsikring også dækker brugte mobiler og tablets.
“Vi vil gerne gøre det nemt for vores kunder at bruge forsikringen, og derfor kan den bruges til alle mobiler og tablets - også dem man har haft til at ligge i en skuffe derhjemme. Det er faktisk ret unikt i det danske telemarked, og det er forhåbentligt noget, der kan anspore til færre bekymringer hos kunderne, hvis uheldet skulle være ude,” siger han.
Den nye forsikring adskiller sig også fra 3Forsikring ved, at man ved skade kan vælge at få byttet den skadede enhed. Derudover er der heller ikke længere noget loft på antallet af skader, hvorimod den gamle forsikring kun dækkede op til fem år eller tre skader. En ny ting er også, at kunderne kan vælge, om de vil have dækning for tyverisikring eller ej. Det var heller ikke muligt med 3Forsikring.
”Vi laver to udgaver af 3Mobilforsikring, hvoraf den ene også forsikrer mod tyveri af enten den mobil eller tablet, hvori SIM-kortet sidder. Det gør vi for at give kunderne bedre mulighed for at vælge den løsning, der passer bedst til dem og deres behov,” afslutter han.
Også Tryg Affinity, som står bag selve forsikringsproduktet, er glade for lanceringen af 3Mobilforsikring:
”Det er utrolig spændende, at vi sammen med 3 nu kan præsentere dette nye produkt, som er det første af sin slags på det danske marked. Vi ser et stort potentiale og ser frem mod at udvikle produktet i tæt dialog med 3 og deres brugere – så vi sammen kan skabe endnu mere værdi," udtaler Kim Lykke Sommer, som er Nordisk Salgsdirektør i Tryg Affinity.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkBilleder

Links
Om 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,6 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i mere end 75 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 Danmark har kontor i Københavns nye bydel, Carlsberg Byen, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Marie-Louise Back: Ét år som COO i en omskiftelig telebranche30.3.2026 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
I marts var det ét år siden, at Marie-Louise Back tiltrådte som COO i 3 Danmark. Et år, hvor både telebranchen og kundernes behov har rykket sig markant – og hvor 3-koncernen på tværs af 3, OiSTER og Flexii har styrket sin position som landets næststørste teleselskab målt på antal kunder. Skal den udvikling fortsætte, kræver det konstant bevægelse og et skarpt kommercielt fokus, fortæller hun.
Dataforbruget slog rekord hos 3 på valgaftenen25.3.2026 13:12:42 CET | Pressemeddelelse
3 slog datarekord tirsdag aften, da stemmerne fra folketingsvalget skulle tælles op. Med et valg, hvor der på forkant var spået tæt løb, satte streamingen af valget datarekord, da de første exit polls kom.
3 er nu med dig på hele rejsen: Indgår partnerskab med SAS og tager din forbindelse til nye højder20.3.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
3 og SAS udvider nu den digitale frihed for rejsende med et nyt strategisk partnerskab, der giver 3-kunder og EuroBonus-medlemmer adgang til gratis WiFi ombord på SAS-flåden. Partnerskabet udvider den forbundne rejseoplevelse, kunderne kender fra 3LikeHome – nu også i luften.
HR-direktør Peter Kirk Nielsen fejrer 20 år i 32.3.2026 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
HR‑direktør i teleselskabet 3, Peter Kirk Nielsen, markerer i marts sit 20‑års jubilæum i virksomheden.
Tobias Rahim indtager biograferne med 3: Nyt filmisk værk om nærvær, kærlighed og faderrollen i en digital verden26.2.2026 07:06:53 CET | Pressemeddelelse
3 og Tobias Rahim går nu sammen om “Tæt på – uanset hvor langt væk” – et filmisk værk om det paradoksale i, at teknologi både kan skabe og fjerne afstand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum