Sindberg Kommunikation ApS

Kulturmødet præsenterer stjernespækket og vidtfavnende nordisk program

Del

Musik fra Brimheim, Øyunn og Lea Kampmann. Litterære samtaler med Sofi Oksanen og Carl Frode Tiller. Gavlmalerier, filmvisninger og livepodcast — og rigtig meget mere. For tredje gang præsenterer Kulturmødet Mors sit nordiske spor, som igen i år er bakket op af en stor bevilling fra A.P. Møller Fonden.

Sofi Oksanen
Sofi Oksanen credit: Toni Harkonen

Kulturmødet er i dén grad blevet en nordisk begivenhed. Siden 2023 har den stort anlagte begivenhed på Mors hvert år kunnet præsentere et stærkt nordisk program, som er bakket op af en treårig bevilling fra A.P. Møller Fonden på i alt 3,9 millioner kroner.  

Hertil kommer, at Kulturmødet også i 2023 indledte et officielt samarbejde med sine nordiske søsterfestivaler, Kulturytring i Norge og Folk och Kultur i Sverige. 

Dermed kan 2025-udgaven af Kulturmødet præsentere et stjernespækket og vidtfavnende nordisk spor. Her kan man glæde sig til inspirerende og medrivende oplevelser inden for både musik, litteratur, film, scenekunst, billedkunst og inspirerende samtaler og foredrag. 

Direktør: ”Vi gør klogt i at dyrke det nordiske fællesskab” 

Ambitionen med det nordiske spor er at gøre det nemmere for tanker, ideer, erfaringer og ’best practice’ at flyde frit på tværs af Norden. 

Som den globale situation har udviklet sig i de forgangne år, er det ifølge Kulturmødets direktør Caspar Ryttergaard kun blevet tiltagende relevant, at vi i Norden stiller os tættere sammen, end vi plejer at gøre. 

”Siden vi lancerede det officielle nordiske programspor tilbage i slutningen af 2022 er verden tiltagende blevet et mere og mere kaotisk sted,” forklarer direktør for Kulturmødet Caspar Ryttergaard og fortsætter: 

”Gamle alliancer er i dén grad i opbrud, og i Norden er der et potentiale i at blive mere bevidste om vores fælles nordiske værdi- og kulturfællesskab. I de nordiske lande har vi det samme samfundsfilosofiske ståsted – og dermed den samme grundlæggende forståelse af kunst, kultur og demokrati. Dette stærke fællesskab gør vi klogt i at dyrke i langt højere grad, og det er især det, vi gerne vil facilitere med vores nordiske spor på Kulturmødet.” 

Stjerneforfattere, koncerter og livepodcast 

Programmet spænder vidt, og her er et uddrag af, hvad man kan glæde sig til at opleve inden for det nordiske spor på årets udgave af Kulturmødet: 

  • Musik: Færøske Brimheim spiller torsdag aften sin drømmende og utæmmede indierock på Folkescenen, mens norske Öyunn, der vandet Årets Nye Jazznavn ved Danish Music Awards 2024, indtager Klostergården. På programmet er der desuden koncerter med danske Sylfide, færøske Lea Kampmann og en transnordisk jazzaften præsenteret af JazzDanmark og Jazz9tus. 

  • Litteratur: Fire nordiske forfattere udgør litteraturprogrammet. Det drejer sig om finske Sofi Oksanen, som er en af Nordens mest prisvindende forfattere, og norske Carl Frode Tiller, der har etableret sig som en af de vigtigste stemmer i norsk samtidslitteratur. Hertil kommer samiske Elin Anna Lappa, der har vundet en pris for sin roman om tvangsforflytningerne af det samsiske folk for godt hundrede år siden, og islandske Kristín Eiríksdóttir, som både er dramatiker, digter og forfatter af romaner og noveller. 

  • Filmvisninger, scene- og billedkunst: Den grønlandske multikunstner Varna viser sin egen dokumentar, Forbidden Songs Part 1, og fremfører en performance med musik og trommedans. Det islandske korkollektiv Kvæðakórinn står for en række pop-up-optrædener med glemte islandske viser, rim og digte skrevet af bønder og søfolk. Landsfællerne Krot & Krass vil lave et stort gavlmaleri på Kulturvejen, som er inspireret af islandske folkefortællinger og runer. Endelig vil Lisbeth Valgreen og Det Danske Filminstitut vise filmene ”Fokus på Norden”, som på filmisk vis stiller skarpt på børn og unges liv i Norden. 

  • Samtaler og foredrag: Programmet indeholder en række tematiske samtaler med deltagelse fra norden under overskrifter som ”Hvem kan skabe den nye nordiske fortælling?” med Emma Kronqvist (CEO, Nexico film) og Linda Zachricson (Teaterchef Göteborg Stads Teater), ”Skærmens magt og demokratiets fremtid” med Hilde Sandvik (journalist) og Jacob Sorgenfri Kjær (forfatter til Kig op), ”Kan vi genfortrylle naturen?” med Patrick Svensson (forfatter til Åleevangeliet) og Merete Pryds Helle (forfatter til Folkets Skønhed). Programmet indeholder også en liveudgave af den populære DR-podcast Norsken, svensken og dansken. 

Kulturmødet finder i år sted fra den 21. til 23. august. Læs mere på www.kulturmoedet.dk. Det fulde program offentliggøres den 20. juni. 

Kontakter

Billeder

Øyunn
Øyunn
Foto: Helge Brekke
Download
Elin Anna Labba
Elin Anna Labba
Credit: Erik Abel
Download
Carl Frode Tiller
Carl Frode Tiller
Foto: Lea Meilandt
Download

Følg pressemeddelelser fra Sindberg Kommunikation ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sindberg Kommunikation ApS

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye