Neil Young får dansk opvarmning: Peter Sommer support på Tiøren
Den 22. juni kan du opleve Peter Sommer i rollen som lokal vært på Amager, når han med fuldt udtræk varmer publikums ører og hjerter op før koncertbraget med legendariske Neil Young And The Chrome Hearts.

Med en kuffert pakket med de største sange fra kataloget og skæringer fra det nye album Verdens Volume fortsætter Peter Sommer sit dansksprogede strejftog ned i den europæiske sangskat med sit nye Grand Ensemble bestående af nye og gode gamle musikalske rejsekammerater.
For første gang i flere år kan man som stående publikum opleve nye sange, der letter på hatten til franske og belgiske ikoner som Serge Gainsbourg og Jacques Brel og de allerstørste hits fra Peter Sommers 20 år lange solokarriere alt sammen opført af et inferno af et rockband i et ekstravagant sceneshow oplyst af drømme, melankoli og tvivl - med tekster solidt rodfæstet i den danske virkelighed anno 2025.
Med Peter Sommer i front kan man lade sig omfavne, udfordre og byde op til dans grand ensemble bestående af legendaristen ̊ Palle Hjorth med Selina Gin, Anders Bach, Lars Skjærbæk, Søren Zahle og Jacob Haubjerg.
Neil Young optræder sammen med bandet The Chrome Hearts, bestående af Spooner Oldham (Farfisa-orgel), Micah Nelson (guitar og vokal), Corey McCormick (bas og vokal) og Anthony LoGerfo (trommer). Sammen bringer de både nye og klassiske Neil Young-sange til live. Deres seneste single “big change” er den første introduktion til hvad der er i vente på Love Earth tour.
Billetpris (gebyr): Inner circle: 1090 + (55) / GA (stå): 790 + (55) / Kørestol: 790 + (55). Dertil lægges et ordregebyr på 10 kr. per transaktion.
Nøgleord
Kontakter
Heidi DegnPR ManagerLive Nation
heidi@livenation.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
oskar med k i Poolen 2026!9.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
oskar med k indtager Poolen den 12. marts 2026!
Strangelove - The Depeche Mode Experience i Amager Bio 2026!8.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Strangelove – The Depeche Mode Experience i Amager Bio den 22. marts 2026!
JOOST KLEIN KOMMER TIL FALKONERSALEN 25. JUNI 202617.12.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Joost Klein bevæger sig på et sted, hvor det hele bevæger sig hurtigt og samtidig føles ekstremt personligt. Når han går på scenen, er det ikke for at spille en koncert i klassisk forstand. Det er et rum, der åbner sig. Musik, visuel kunst og performance smelter sammen, og publikum bliver en del af bevægelsen.
SORT SOL PÅ SCENEN I STORE VEGA17.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for Sort Sol har været vedvarende siden bandets optræden på Copenhell i 2024. Koncerten var gruppens eneste fuldtonede show i seks år, og offentliggørelsen af Sort Sol medførte øjeblikkeligt udsolgt festival. Mange nåede ikke at få billet, og koncerten blev efterfølgende mødt af positive anmeldelser foran en tæt pakket festivalplads på Refshaleøen i København.
HULDER I PUMPEHUSET 30. MARTS 202612.12.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er kunstnere, der følger udviklingen og så er der Hulder, som hugger sig igennem den. Nu står det amerikanske enmandsprojekt, udvidet til fuldt live-band, klar til at bringe sin mørke middelaldermytologi og nådesløse black metal til Pumpehuset i København den 30. marts 2026. En aften, hvor tiden stopper, og hvor publikum inviteres ind i et univers, der lyder som sort blod på hvid sne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
