Når verden buldrer, vil vi have mere kontrol over budgettet - også på ferien
20.5.2025 10:06:21 CEST | SUNWEB GROUP | Pressemeddelelse
Når der er ekstraordinært meget uro i verden, som nu, får mange brug for mere tryghed og kontrol med det, vi kan have kontrol over. Vores forbrug, for eksempel, og det afspejler sig også i vores ferievalg.

Hos Sunweb, der er blandt de tre største feriearrangører i Danmark, vælger 77 % et all-inclusive hotel denne sommer. Det er en lille stigning fra sidste sommer, hvor tre ud af fire valgte all-inclusive konceptet, dvs. at rejsens pris indeholder fly, hotel, mad, drikke, snacks og underholdning på hotellet.
- Siden all-inclusive konceptet for alvor begyndte at tage fart på bagkant af finanskrisen, er kurven gået kraftigt opad, og i en tid som nu, hvor verden buldrer lidt ekstra højt, er all-inclusive konceptet mere efterspurgt end nogensinde tidligere. Det er fordi, du i princippet kan lade dit betalingskort blive hjemme, for alt er betalt – i kombination med, at det er nemt og overskueligt, så du hurtigt kan sænke skuldrene og komme i feriestemning, mener Jan Lockhart, der er landechef for Sunweb i Danmark og Sverige.
Fra udskældt opkomling til bedre balanceret samliv
Det populære feriekoncept har tidligere været udskældt – bl.a. var der i konceptets spæde begyndelse en del hoteller med svingende kvalitet.
I dag er kvaliteten på all-inclusive hoteller generelt høj, fordi dårlig kvalitet simpelthen ikke overlever i et marked med bevidste og kræsne kunder.
De fleste, der bor på all inclusive hoteller, holder af at gå ud at spise et par gange i løbet af ferien, så der i dag også er opnået et mere balanceret samliv mellem de lokale restauratører og all-inclusive hotellerne.
Det er specielt store grupper, som flere generationer eller vennegrupper, der rejser sammen samt børnefamilierne, der vælger all-inclusive på ferien.
I få lande, som Tyrkiet og Egypten er andelen af all-inclusive hoteller op mod 90 %, mens den er betydeligt lavere i f.eks. Grækenland, hvor mange stadig foretrækker de lokale tavernaer.
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartLandechef, Sunweb Danmark & Sverige
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comBilleder
Links
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2023 rejste 168.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Hver fjerde går offline på ferien: Mental ro er vigtigere end nogensinde, også når vi rejser på ferie22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi bliver konstant eksponeret for nyheder om krig, konflikt og uroligheder, uanset hvor vi kigger hen, og behovet for mental ro er større end nogensinde. En spørgeundersøgelse om danskernes ferievaner* viser blandt andet, at hver fjerde vælger at gå offline og begrænse skærmbrug på ferierejsen.
Snak om højere oliepriser får danskerne til at købe rejser NU14.4.2026 14:22:48 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver talt og skrevet meget om stigende oliepriser og potentiel mangel på flybrændstof, og det smitter af på danskernes indkøb af rejser lige nu. Særligt to markører slår fuldt ud:
Danskerne krisesikrer sommerferien: Feriekoncept boomer i skyggen af stigende oliepriser1.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Olieprisen er steget 50 %, siden krigen i Mellemøsten brød ud, og økonomiske eksperter taler om, at en ny finanskrise kan være på vej. Danskerne køber fortsat flere rejser end på samme tid sidste år, men flere vælger at sikre sommerrejsen mod økonomiske overraskelser ved at gå efter et populært feriekoncept:
Påskehack: Sådan får du 11 dages ferie, og råd til en tur sydpå18.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Påsken falder virkelig godt i år. Faktisk så godt, at du kan få hele 11 dages fri ved kun at bruge fire feriedage. Til gengæld kan det bliver svært, hvis du drømmer om at bruge ferien på en klassisk otte dages solferie med afgang fra en dansk lufthavn. Men tænker du kreativt, kan du alligevel komme afsted på en påskerejse, endda til billige penge.
Danskerne er hårdføre - krig skræmmer os ikke fra at rejse13.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
En hård opbremsning, eventuel ændring af destination og så en fast fod på speederen igen – sådan kan danskernes hårdføre rejseadfærd beskrives, når der opstår krige, naturkatastrofer eller andre kriser i verden. Det gælder også netop nu i ugerne efter, krigen mellem USA/Israel og Iran brød ud i Mellemøsten den 28. februar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

