Helt unikt idrætsanlæg i Gladsaxe har fået fuld finansiering
Nordea-fonden har netop uddelt 3,5 millioner kroner til et nyt slagsportscenter og pitstop i Gladsaxe. Dermed er finansieringen af det unikke idrætsanlæg, som er placeret under Hillerødmotorvejen, helt på plads.

Gladsaxe Kommune og AB (Akademisk Boldklub) har længe drømt om at udnytte rummet under Hillerødmotorvejen og opføre et helt særligt idrætsanlæg til cricketspillere, løbere, mountainbikeryttere og andre motionister, der træner i den nærliggende skov og natur. Det samlede budget for projektet er knap ti millioner kroner, og det har taget et par år at få finansieringen på plads. Men nu er det lykkedes.
Med en uddeling på 3,5 millioner kroner fra Nordea-fonden er de sidste penge fundet og projektet et stort skridt nærmere en realisering. Projektet har desuden modtaget uddelinger fra Lokale og Anlægsfonden samt Realdania (Underværker).
- Med den flotte uddeling fra Nordea-fonden – samt de tidligere uddelinger fra Lokale og Anlægsfonden samt Realdania (Underværker) - er det nu lykkes at få finansieringen af den nye idrætsfacilitet helt på plads. De frivillige fra AB fortjener desuden stor ros for de mange kræfter, de har lagt projektet. Det er en rigtig god og kreativ idé at udnytte rummet under Hillerødmotorvejen, så vi snart kan se frem til overdækkede kastebaner til cricketspillerne. Projektet er på den måde mere bæredygtigt end at bygge nyt. Samtidig håber vi mange vil benytte pitstoppet, så vi også får fremmet fysisk aktivitet og sociale fællesskaber for flere forskellige borgergrupper, siger borgmester Trine Græse.
Motorvej fungerer som ’tag’
Den nye idrætsfacilitet kommer til at bestå af to dele, dels et slagsportscenter med to kastebaner og andre faciliteter til cricketsporten, dels et pitstop med lockers, vand, toiletter og koldtvandsbrusere til alle aktive borgere, som vil benytte Hareskoven til for eksempel mountainbike-ture, orienteringsløb, gåture eller almindelige løbeture.
Den særlige placering under Hillerødmotorvejen betyder, at motorvejen fungerer som tag, så cricketspillerne kan spille cricket året rundt, ligesom faciliteterne kan benyttes af andre brugere, uanset om det sner eller regner.
Mødested med masser af liv og aktivitet
AB fik tilbage i 2019 idéen til at etablere cricketfaciliteten under motorvejen. AB’s cricketafdeling har siden udviklet projektet sammen med Gladsaxe Kommune, så det sammensatte idrætsanlæg nu rummer flere funktioner, flere forskellige brugergrupper og dermed bidrager med en masse liv og aktivitet på stedet. Sjovt nok startede AB oprindeligt som en cricketklub i København, siden flyttede AB til Bagsværd og har i dag både fodbold, håndbold og tennis på programmet og samlet set 1.600 medlemmer.
- AB er en klub i udvikling og vi har blikket rettet fremad, samtidig med klubbens dybe rødder og historik i cricketsportens historie i Danmark. Med Slagsportscentret tager vi et nyt skridt i udviklingen af både sporten og fællesskabet omkring den. Det er et stærkt bevis på, hvad der kan lade sig gøre, når en traditionsrig klub, engagerede frivillige, kommune og fonde løfter i fællesskab, siger Ulrik Rasch, formand for Akademisk Boldklub.
Interesse fra mange kanter i de nye faciliteter
En af de øvrige klubber, Gladsaxe Kommune har været i dialog med om det nye idrætsanlæg er Dansk Mountainbike Klub, som i forvejen anvender Skovbrynet Station som fast mødested til deres træningsaktiviteter i Hareskoven. Med de nye faciliteter ser klubben muligheder for at rekruttere flere medlemmer og skabe et socialt samlingssted for klubbens medlemmer.
Orienteringsklubben OK73 har også vist stor interesse i at anvende faciliteten til deres faste træningsaktiviteter om søndagen, ligesom faciliteten kan anvendes ved de orienteringsløb, klubben jævnligt arrangerer.
Det er også tanken, at børn fra dagtilbud og borgere i rehabiliteringsforløb kan benytte faciliteterne som støttepunkt for naturudflugter eller genoptræningsforløb i naturen. Også Social Balance i Gladsaxe Kommune ser muligheder i at benytte faciliteten som mødested for fx kvinder med anden etnisk baggrund, der skal lære at cykle, til mountainbikeaktiviteter for udsatte unge eller mødested for ugentlige gå-hold for borgere fra fx Værebro Park. Der er desuden en forventning og forhåbning om, at de borgere, der selv organiserer fx løbe- eller cykelgrupper, vil blive glade for og benytte faciliteterne.
Projektets titel er Slagsportscentret og Pitstoppet. Faciliteterne er tegnet af JaJa Architects.
Projektet udføres på et areal, som er stillet til rådighed af Vejdirektoratet.
Entreprisen forventes at blive sendt i udbud i 1. kvartal 2026. Selve byggeriet forventes afsluttet i 1. kvartal 2027.
FAKTA
Økonomi
Projektudgift: 9.960.000 kr.
Tilsagn om bevillinger til projektet, nu:
Gladsaxe Kommune 3.580.000 kr.
AB Cricket 50.000 kr.
Realdania, Underværker: 750.000 kr.
Nordea-fonden 3.580.000 kr.
Lokale og Anlægsfonden 2.000.000 kr.
Nøgleord
Kontakter
Ulla BadenKommunikationschef
Tlf:22765622ulla.baden@gladsaxe.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Gladsaxe: Bredt forlig sikrer plads til både reformer og velfærd18.9.2025 16:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Alle partier var med, da Gladsaxe Byråd onsdag aften indgik budgetforlig. Forliget løfter velfærden med 71 mio. kr. til blandt andet børn og unges trivsel og implementering af de mange nye velfærdsreformer.
Mørkhøj har fået ny cykelbane for børn11.9.2025 10:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag var der indvielse af Mørkhøjs nye cykelbane for børn. Det blev en festdag, hvor 200 glade børn og voksne samt Gladsaxe Garden deltog. Cykelbanen er resultatet af et rigtig godt samarbejde med lokale kræfter og et nyt, hyggeligt mødested, hvor alle er velkomne.
Græssende okser og nye hundefolde i Radiomarken8.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag ankom to okser til Radiomarken. De skal gå frit omkring i en ny fold hele året rundt. Samtidig er der blevet etableret to nye hundefolde, hvor hundeejere kan have deres hund gående løs.
Gladsaxes hjemmehjælp i top blandt hovedstadskommunerne5.9.2025 13:21:39 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes hjemmehjælpsmodtagere er blandt de mest tilfredse i hovedstadsområdet. De er trygge ved medarbejderne, og de, der modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, er langt mere tilfredse, end dem, der har valgt en privat leverandør.
20 millioner i lønløft til Gladsaxes pædagoger og sosu’er27.6.2025 13:39:03 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Gladsaxe Kommune, BUPL og FOA sikrer pædagoger i børnehuse, sosu-assistenter og – hjælpere samt sygehjælpere i Gladsaxe Kommune et samlet lønløft på 20 millioner kroner årligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum