Undervisningsmateriale lanceres til skolebørn i en verden præget af kriser
28.5.2025 08:00:00 CEST | Røde Kors | Pressemeddelelse
Røde Kors lancerer et nyt undervisningsmateriale, som skal styrke danske skolebørn i at håndtere deres bekymringer og give dem mod og redskaber til at handle.

Børn og unge i Danmark vokser op i en verden præget af krig, klimakrise og uro. En ny undersøgelse foretaget af Røde Kors og Voxmeter viser, at 38 % af forældre oplever, at deres børn bekymrer sig om verdens tilstand – herunder krig, klimaforandringer og katastrofer.
Nu lancerer Røde Kors et nyt undervisningsmateriale, HELT SIKKERT!, som skal styrke danske skolebørn i at håndtere deres bekymringer og give dem mod og redskaber til at handle.
“Vi kan ikke skærme børn mod verdens virkelighed, men vi kan hjælpe dem med at forstå den og handle i den. HELT SIKKERT! er vores bud på, hvordan vi kan give håb og styrke mental trivsel – uden at skræmme,” siger Klaus Nørskov, kommunikationschef i Røde Kors.
Undervisning i håb og handling
HELT SIKKERT! er udviklet i samarbejde med læringsbureauet Forstå og målretter sig grundskolens indskoling, mellemtrin og udskoling. Materialet består af tre korte forløb, der kan gennemføres på cirka to lektioner og tilpasses både faglige og aktuelle behov – fx under en krise eller som opfølgning bagefter.
Materialet lægger op til samtaler om følelser, bekymringer og samfundets beredskab – med det formål at styrke børns forståelse og fællesskabsfølelse.
“Vi ønsker at klæde lærere og elever på til at tale om svære emner som krig, klima og beredskab i øjenhøjde. Ikke med skræmmebilleder, men med viden og mulighed for at handle sammen,” siger Klaus Nørskov.
Bekymringer i børnehøjde
Undersøgelsen, som bygger på kvalitative svar fra over 500 forældre, viser, at børn i alderen 10-17 år ofte stiller spørgsmål som: “Hvor skal vi finde hinanden, hvis der kommer krig, mens vi er i skole og I er på job?” Mange oplever angst, tristhed og søvnproblemer relateret til nyhedsstrømmen og verdens kriser.
“Hos Røde Kors har vi altid mennesket i fokus. Med HELT SIKKERT! fokuserer vi på børn og unge, når vi støtter landets lærere i at forberede eleverne på kriser – uden at skræmme nogen eller male fanden på væggen”, siger Klaus Nørskov.
Fakta: HELT SIKKERT!
Tre tilpassede forløb til indskoling, mellemtrin og udskoling
Kan afvikles på ca. to lektioner
Gratis og frit tilgængelige via unilogin
Inkluderer lærervejledninger og fleksibelt indhold
Udgives den 28. maj 2025
Materialet kan findes på: www.forstå.dk/helt-sikkert
For yderligere henvendelse kontakt vores pressetelefon: 3529 9699
Nøgleord
Kontakter
Røde Kors pressetelefonrodekors.dk/presse
Tlf:3529 9699Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Røde Kors åbner kriselinje for danskere berørt af situationen i Mellemøsten6.3.2026 14:40:29 CET | Pressemeddelelse
Utrygge borgere kan få en samtale om deres bekymringer på telefonisk kriselinje
Rekordstor efterspørgsel på Røde Kors’ og Ældre Sagens vågetjeneste i 20252.3.2026 10:35:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationerne kunne sidste år registrere en stigning på hhv. 19 og 25 pct. i antallet af vågninger. Målet er, at ingen skal dø uønsket alene
Hvad gør vi, hvis krisen rammer? Nyt undervisningsforløb fra Røde Kors skal forberede elever på strømnedbrud26.2.2026 10:35:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan holder vi sammen, hvis vi kun er forbundet via en nødradio? I et nyt forløb til udskolingen bliver eleverne kastet direkte ind i et fiktivt krisescenarie. Nu skal de handle konstruktivt – sammen
Røde Kors: Fortsat stort behov for støtte til herboende og nytilkomne ukrainere23.2.2026 13:18:55 CET | Pressemeddelelse
Fire år efter modtagelsen af de første fordrevne ukrainere er der stadig brug for indsatser, der støtter vejen til fællesskaber, sprogtræning og muligheder i det danske samfund. Og der er brug for flere frivillige til at drive de vigtige indsatser
’Sammen hjælper vi mere’: Kræftens Bekæmpelse og Røde Kors går sammen for at sikre mere hjælp til kræftpatienter og pårørende29.1.2026 10:40:40 CET | Pressemeddelelse
Der er brug for, at civilsamfundet rykker sammen og sikrer, at kræftpatienter og pårørende får den hjælp, der er brug for – uanset om det er rådgivning, støtte, fællesskaber eller praktisk hverdagshjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum