Esbjerg Kommune

Musik, magi og sommerstemning: Sommerliv 2025 er klar

Del

Byparken i Esbjerg bliver igen centrum for stemningsfulde sommeraftener med musik og hygge. Men Sommerliv 2025 rækker langt ud over parkens grønne plæne. Programmet bugner af gratis oplevelser som musik, cirkus og trylleri rundt i kommunens sommerland.

Byparken lægger sine grønne omgivelser til tre sommerkoncerter. Foto: Esbjerg Kommune
Byparken lægger sine grønne omgivelser til tre sommerkoncerter. Foto: Esbjerg Kommune

Når sommeren melder sin ankomst, følger et væld af oplevelser i kølvandet. I Esbjerg Kommune betyder det én ting: Sommerliv! Det populære sommerprogram vender tilbage med gratis oplevelser for alle aldre. Det gælder bl.a. Sommerlivs traditionsrige sommerkoncerter, der endnu engang fylder Byparken med liv og lyd.

Første koncert er den 9. juli, hvor publikum kan se frem til Die Herrens energiske og medrivende hyldest til U2. Ugen efter – den 16. juli – indtager Sahra da Silva scenen med sin rå, nærværende soul- og bluesvokal. Sommerkoncerterne rundes af den 23. juli med moderne countrytoner, når Krogen skruer op for både stemning og tempo.

Gæster er velkomne til at tage tæpper, picnickurve og drikkevarer med.  Der er ingen udskænkning i Byparken, men masser af plads til hygge.

20 arrangementer i hele kommunen

Byparken er kun én af mange scener for Sommerliv 2025. I alt 20 arrangementer fordelt over seks sommeruger bringer kultur ud i alle kroge af kommunen – fra Ribe til Bramming og Esbjerg midtby.

Aktiviteterne begynder i uge 27, og strækker sig frem til uge 31. Mens børnene bl.a. kan se frem til trylleri, cirkus og rollespil, kan de voksne glæde sig til oplevelser i musikkens verden.

Formand for Kultur & Fritidsudvalget, Jakob Lose, glæder sig over, at sommeren igen i år bliver fyldt med fælles oplevelser under åben himmel:

”Sommerliv handler om det, vi har til fælles: stemningen, musikken, latteren og nærværet. Vi har så mange skønne steder i kommunen, og i sommermånederne bliver de fyldt med liv og aktiviteter, som er både tilgængelige og gratis. Jeg håber, rigtig mange vil tage familie og venner med og være en del af det levende fællesskab, som Sommerliv skaber”, siger Jakob Lose.

Sommerliv 2025
Hele programmet kan findes på: oplev.esbjerg.dk/events/sommerliv

Koncerter i Byparken – kl. 19.30
- 9. juli: Die Herren
- 16. juli: Sahra da Silva
- 23. juli: Krogen

Publikum opfordres til at tage tæppe og picnickurv med – der er ingen udskænkning i Byparken.

Kontakter

Jakob Lose, formand for Kultur & Fritidsudvalget, tlf. 26 74 40 53, jl@esbjerg.dk

Om Esbjerg Kommune

Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.

I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.

Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.

Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye