OK ansætter ny direktør for OK Plus
Daniel Ødegaard bliver ny adm. direktør for OK Plus. Han kommer senest fra en stilling som Group Senior Director i Netto og skal hjælpe med at udvikle og styrke conveniencekæden.

OK har ansat Daniel Ødegaard som ny direktør for OK Plus. Han overtager stillingen efter Michael Djarnis, der har stået i spidsen for OK Plus gennem de seneste 17 år.
Daniel Ødegaard kommer med solid erfaring fra convenience- og detailbranchen, hvor han særligt har arbejdet med driftsoptimering og kommerciel udvikling. Han har bl.a. haft ledende roller i både 7-Eleven og Salling Group.
Kenneth Risborg Korsgaard, OK’s direktør for mobilitetsforretningen, udtaler:
”Daniel har stort kendskab til branchen og et ledelsesmæssigt afsæt, der matcher de værdier, vi arbejder ud fra i OK. Han ved, hvad det kræver at drive en moderne convenience-kæde, og derfor glæder vi os til at trække på hans kompetencer i den videre udvikling af OK Plus.”
Et samlet mobilitetskoncept
Ansættelsen sker som led i OK’s ambition om at gøre OK Plus til en mere integreret del af virksomhedens samlede mobilitetsforretning.
”Vi ønsker at gentænke vores mobilitetskoncept, så OK Plus-butikkerne i endnu højere grad bliver en integreret del af forretningen. Det bliver Daniel og teamets fornemmeste opgave at udvikle og styrke kæden, så vi kan levere en sammenhængende kundeoplevelse, hvor tankning, bilvask, opladning og convenience-tilbud går op i en højere enhed,” siger Kenneth Risborg Korsgaard.
Netop den opgave ser Daniel Ødegaard frem til at tage fat på.
"OK Plus står på et solidt fundament med gode muligheder for videreudvikling. Jeg glæder mig til at udvikle et stærkt og tidssvarende koncept, styrke kundeoplevelsen og løfte kæden til et nyt niveau. Alt sammen i tæt samarbejde med mit nye team og de mange dygtige forpagtere," siger Daniel Ødegaard.
Han tiltræder stillingen i OK Plus mandag den 2. juni.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Coop, Kamstrup, EnergiData og GodEnergi.
- OK omfatter mere end 690 tankstationer, mere end 270 vaskehaller samt mere end 85 truckstationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK har mere end 4.000 offentligt tilgængelige ladepunkter til elbiler fordelt over hele landet.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
OK på vej med ny ladepark i Ringe25.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Inden længe bliver det nemmere at få strøm på bilen i Ringe. Energiselskabet OK udvider sine faciliteter på Lombjergvej 2A med spritnye lynladere.
De meget lave elpriser fortsætter lidt endnu19.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det solrige vejr holder elpriserne nede på et minimum de kommende dage. I dag, tirsdag, falder prisen til omkring 10 øre pr. kWh i dagtimerne, og onsdag ser ud til at byde på samme lave niveau.
Elbil som bil nummer to – sådan vælger du rigtigt14.8.2025 10:47:49 CEST | Pressemeddelelse
Elbilen kan være både billig, praktisk og nem i hverdagen som bil nummer to – men det er vigtigt at vælge ud fra dit faktiske og fremtidige behov fremfor det, du ofte hører, er det vigtigste.
Jylland og Fyn sætter rekord for negative elpriser i 20258.8.2025 10:14:48 CEST | Pressemeddelelse
I dag når årets elpriser nul eller minus i lige så mange timer som hele sidste år i Jylland og på Fyn. Østdanmark nærmer sig samme niveau.
Undgå dyre regninger og bøvl: 3 ting, nye elbilsejere ville ønske, de havde vidst15.7.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange danskere køber elbil, og det er en helt ny verden for de fleste. Her kommer en række tips, som nye elbilsejere ville ønske, de havde hørt, inden de fik elbil.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum