Socialpædagogerne: Værdighedsreform skal give de mest udsatte en ny chance i livet
Regeringens udspil til en værdighedsreform bliver positivt modtaget hos fagforeningen Socialpædagogerne. Her mener formand Benny Andersen, at udspillet peger i en god retning, som kan give landets mest udsatte mennesker en ny chance i livet.

Fredag formiddag kunne regeringen fremlægge sit nye udspil til en værdighedsreform. Her bliver der skruet op for støtten og ned for kravene til landets mest udsatte mennesker.
I regeringens udspil er der blandt andet forslag om at skabe Gadens Huse og mobile udsatte-enheder, som møder udsatte mennesker, hvor de er. Der skal desuden være bedre mulighed for at eftergive gæld samt afkriminalisere stof til eget forbrug hos de mest udsatte.
Det er et godt udspil, som peger i den rigtige retning, mener formand for Socialpædagogerne, Benny Andersen:
“De mest udsatte mennesker skal have en ny chance i livet, hvor de får støtte med høj faglighed og fleksibilitet. Hvor der er mulighed for en bolig, og hvor der bliver taget hånd om hele livssituationen, herunder også den økonomiske sikkerhed. Rigtig mange socialt udsatte mennesker bruger næsten alle deres ressourcer på at overleve. De skal overleve kravene fra det offentlige, finde et sted at sove, få noget at spise. Alt det gør, at de ikke har overskud til at ændre det, som kan være livsforandrende for dem. Nogle havner derfor også i kriminalitet. Grundlæggende handler værdighedsreformen om, hvordan vi giver mennesker en reel ny chance,” siger han.
Afgørende at udsatte mennesker mødes med rette faglige støtte
Værdighedsreformen handler blandt andet om mennesker, som lever i hjemløshed, med misbrug, psykisk sygdom og andre komplekse psykosociale problemer.
Socialpædagogernes formand peger derfor på, at det er afgørende, at de mennesker fortsat bliver mødt med rette faglighed og en individuelt tilpasset støtte.
”Udsatte mennesker skal have en faglig, fleksibel og målrettet støtte, som tager hånd om hele livssituationen – også efter at de har fået en bolig. Der skal for eksempel være sociale tilbud og uddannet personale med rette faglighed, som står klar med støtte. Også når tingene ikke går som planlagt. Derudover handler det for mange udsatte mennesker om, at der for eksempel bliver eftergivet gæld til det offentlige og stilles færre krav i kontanthjælpssystemet. Det vigtige er, at der skal være tale om en helhedsorienteret indsats, som er fagligt tilpasset det enkelte menneske,” siger han.
Nøgleord
Kontakter
Niels SøndergaardPresseansvarlig
Tlf:+45 23691899nis@sl.dkSarah PiilPresserådgiver
Tlf:+45 61 68 98 54spi@sl.dkBilleder

Om Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Socialpædagoger stemmer stort ja til nye private overenskomster9.4.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Socialpædagoger på private botilbud og opholdssteder har fået ny overenskomst, som blandt andet sikrer dem årlige lønforhandlinger og giver bedre sammenhæng mellem familie- og arbejdsliv. Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, er tilfreds med det store ja ved afstemningen om aftalen, hvor 73 procent har vendt tommelfingeren op.
Socialpædagogernes formand: Superstærkt udspil til psykiatriplan fra regeringen8.4.2025 13:58:49 CEST | Pressemeddelelse
Det er et superstærkt udspil, som regeringen tirsdag fremlagde for en samlet 10-årsplan for psykiatrien. Det mener Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, som især hæfter sig ved et stort og tiltrængt uddannelsesløft til socialpsykiatrien.
Ny uddannelse til socialpædagoger: Det er en epokegørende aftale med kæmpe potentiale26.3.2025 13:59:52 CET | Pressemeddelelse
Der kommer en ny og langt bedre uddannelse til socialpædagog. Det står klart, efter at den nye reform af professionsuddannelserne i dag blev præsenteret af et bredt politisk flertal. Ifølge Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, vil reformen betyde et kæmpe kvalitetsløft af socialområdet til gavn for landets mest udsatte og sårbare borgere.
Ny overenskomstaftale for socialpædagoger giver flere penge og mere fleksibilitet13.3.2025 09:47:49 CET | Pressemeddelelse
Socialpædagogerne og Dansk Erhverv er blevet enige om en ny treårig overenskomstaftale for pædagogisk personale på landets private botilbud og opholdssteder. Aftalen giver bedre sammenhæng mellem familie- og arbejdsliv, bedre pension og større særlig opsparing.
Finanslovsaftale sikrer bedre økonomi for velfærden – men mangler fokus på arbejdsmiljø22.11.2024 15:17:30 CET | Pressemeddelelse
Den nye finanslovsaftale sikrer samlet set en bedre økonomi for velfærden, hvilket er godt og tiltrængt, siger Socialpædagogernes formand, Benny Andersen. Han efterlyser dog langt højere ambitioner for arbejdsmiljøet på landets arbejdspladser, hvor aftalen er blottet for initiativer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum