Spar på vandet og hjælp os med at komme godt gennem tørken
Det er tørt i øjeblikket, og vandforbruget i hovedstadsområdet er højt. Derfor opfordrer HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, til, at man sparer på vandet, især når haven lokker.

Vi får masser af sol og meget lidt regn i øjeblikket, og allerede nu ligger DMI’s tørkeindeks højt.
Hos HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, kan de se, at deres cirka en million kunder bruger meget mere vand end normalt i øjeblikket - cirka 10 procent mere, og det presser forsyningsselskabet, fortæller områdechef for vandplanlægning Anne Scherfig:
“Vi kan godt levere vand nok til alle, som forbruget ser ud nu, men vi producerer stort set på fuld kraft. Så hvis forbruget stiger yderligere, hvilket det sandsynligvis gør, når varmen kommer, så kan vi blive pressede,” siger områdechefen, der vurderer, at det især er vanding af haver i hovedstadsområdet, som skaber det ekstra forbrug.
Nye vand-vaner kan spare masser af vand
Der er heldigvis en masse man kan gøre for at sænke sit vandforbrug i haven:
“For eksempel bruger vandslangen cirka 12 liter i minuttet. Her er der mange liter at spare, hvis man i stedet bruger en vandkande. Også hvis man vander, når solen står lavt, for så fordamper mindre vand,” siger Anne Scherfig og slår fast, at man også roligt kan lade græsplænen blive gul. Den kommer nemlig igen næste år.
Vi skal blive endnu bedre til at spare på vandet
En borger i hovedstadsområdet bruger i gennemsnit 98 liter vand om dagen. Det lyder af meget, men faktisk er borgerne blevet gode til at spare på vandet. Og der er behov for, at vi bliver endnu bedre fremover, fortæller områdechefen:
”Lige nu er det tørt, men faktisk kan det blive endnu mere tørt og i længere tid ad gangen de kommende år på grund af klimaforandringerne. Det vil få os alle til at bruge mere vand. Samtidig bliver vi flere og flere indbyggere, og vi finder flere og flere forurenende stoffer i grundvandet, så vi kan bruge mindre af det til drikkevand. Derfor er der behov for, at vi i det hele taget øver os i at spare på de dyrebare dråber,” siger Anne Scherfig.
Restriktioner kan blive nødvendige
Hvis vandforbruget stiger yderligere, så HOFOR ikke længere kan levere nok vand til alle, kan det blive nødvendigt at indføre forskellige restriktioner på vandforbruget, for eksempel vanding og andre typer restriktioner. Anne Scherfig uddyber:
”Den nuværende tørkeperiode viser i virkeligheden vigtigheden af at have en robust vandforsyning. Og så viser den, at det er afgørende at få beskyttet vores grundvand, så vi også i fremtiden har vand nok til tørkeperioder uden større restriktioner på vores vandforbrug,” konstaterer hun.
Fakta: Gode råd til at spare vand i haven
-
Lad være med at vande din græsplæne. Den kan sagtens klare sig uden
-
Brug en vandkande, når du vander dine blomsterbede og blomsterkrukker – vandslangen er en vandsluger, som bruger 12 liter vand pr. minut
-
Lad være med at vande om dagen, hvor det meste vand fordamper, før det når planterødderne
-
Store havepools bruger rigtig meget vand. De største bassiner bruger lige så meget vand, som en enkelt dansker bruger på et halvt år. Så pas på med dem, brug et lille soppebassin – eller endnu bedre: køl dig ned i et af de mange havnebade eller i havet
-
Hvis der skulle komme en byge, kan du samle regnvand fra taget i en regnvandstønde, det kan du bruge til at vande med i stedet for at bruge drikkevand til blomsterne
Fakta: Gode råd til at spare vand indendørs
-
Du sparer op til 20 liter vand pr. vask, når du bruger spareprogrammet på din vaskemaskine eller opvaskemaskine. På et år kan du spare flere hundrede kroner
-
Bare ét minut kortere i badet sparer 10 liter vand. Det bliver til cirka 3.500 liter vand om året, hvis man bader hver dag
-
Et toilet, der løber uafbrudt, kan koste op mod 15.000 kr. om året. Det kan spilde flere hundrede liter vand om dagen og svarer til hele hjemmets ugentlige forbrug
-
Du sparer 5 liter vand pr. minut, når du slukker for vandet, mens du børster tænder eller sæber hænderne ind
Kontakter
Stig SøndersøHOFOR Kommunikation
Tlf:27952077stilin@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
HOFOR bygger nu hovedstadens hidtil største varmepumpe16.12.2025 11:24:24 CET | Pressemeddelelse
En smuk og bevaringsværdig bygning får et nyt liv, og samtidig tager HOFOR et vigtigt skridt hen mod fremtidens fjernvarme – hvor strøm fylder mere, og biomasse fylder mindre.
HOFOR bygger nu hovedstadens hidtil største varmepumpe16.12.2025 11:15:15 CET | Pressemeddelelse
En smuk og bevaringsværdig bygning får et nyt liv, og samtidig tager HOFOR et vigtigt skridt hen mod fremtidens fjernvarme – hvor strøm fylder mere, og biomasse fylder mindre. I forbindelse med arbejdet er det nødvendigt at lukke en del af Kløvermarksvej for trafik i en periode.
HOFOR og Elimini fortsætter CO2-fangstprojekt – men planlægger ikke at søge statens støttepulje9.12.2025 17:37:33 CET | Pressemeddelelse
HOFOR og Elimini planlægger ikke at give bud på CO2-fangst på Amagerværket i statens CCS-støttepulje. Det skyldes primært en fortsat stor usikkerhed om et slutlager for den indfangede CO2 samt behov for store garantier. HOFOR og Elimini har aftalt at fortsætte det tætte samarbejde om mulighederne for at sikre fremtidig CO2-fangst på Amagerværket.
Prisen på bygas bliver justeret1.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter tre år med faldende bygaspriser bliver prisen på bygas til komfuret i København nu reguleret, så Fastpris stiger med 25 kroner om året. Det skyldes primært, at udgifter til drift og vedligehold er steget med inflationen.
Droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør20.11.2025 15:17:30 CET | Nyhed
Ser du en drone på nattehimlen i den næste tid, kan det blot være en drone, der tjekker fjernvarmen. Fjernvarmerørene i dele af København skal nemlig termograferes fra luften med droner for at finde eventuelle huller eller utætheder. Det er med til at sikre københavnernes varme hjemme i stuerne og undgå unødigt energispild.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

