Scleroseforeningen

Scleroseforeningen advarer: Bevar Danmarks førende sclerosebehandling samlet på Rigshospitalet

Del

Et nyt forslag fra Region Hovedstaden om at etablere en neurologisk afdeling på Hvidovre Hospital vækker dyb bekymring hos Scleroseforeningen. Vedtages forslaget, vil det medføre en gennemgribende omorganisering af sclerosebehandlingen, og det vil i praksis splitte den højt specialiserede sclerosebehandling – og forskning ad, der i dag er samlet på Rigshospitalets Glostrup-matrikel. Forslaget behandles af regionspolitikerne første gang den 20. maj 2025.

Scleroseforeningens direktør advarer mod afspecialisering
Scleroseforeningens direktør advarer mod afspecialisering Pressefoto

”Det her forslag er dybt bekymrende. Det vil føre til afspecialisering, og det er præcis det modsatte af, hvad mennesker med sclerose har brug for,” siger Klaus Høm, adm. direktør i Scleroseforeningen.

Danmark har verdens højeste forekomst af sclerose, men i det samlede sundhedsbillede er der tale om en lille sygdom. Netop derfor er det ifølge Scleroseforeningen afgørende at bevare og styrke de højt specialiserede miljøer, hvor stærke faglige teams både kan tilbyde den bedste behandling og samtidig drive banebrydende forskning.

”Det, der er svært, skal ikke nødvendigvis være nært. I Region Hovedstaden er behandlingen allerede geografisk tæt på borgerne. Det vigtige er, at den er god – og det kræver specialisering. At sprede de dygtigste kræfter ud risikerer at forringe både behandlingskvaliteten og forskningen,” siger Klaus Høm.

Rigshospitalet i Glostrup har gennem årtier opbygget et internationalt anerkendt center for sclerosebehandling og -forskning. Ifølge Scleroseforeningen er det uforståeligt, at man nu overvejer at svække denne position.

”Vi anerkender fuldt ud ønsket om at styrke den akutte neurologiske behandling i regionen. Men det må ikke ske på bekostning af en af Danmarks stærkeste og mest specialiserede behandlingsindsatser. Det vil være et alvorligt tilbageskridt for de 120.000 danskere, der som patient eller pårørende lever med sclerose helt inde på livet,” siger Klaus Høm.

Scleroseforeningen opfordrer derfor Region Hovedstaden til at genoverveje forslaget og sikre, at den højt specialiserede sclerosebehandling fortsat samles ét sted – på Rigshospitalet Glostrup – hvor den kan udvikles og styrkes til gavn for både patienter, forskning og fremtidige behandlinger.

Læs mere om forslaget her: Møde i sundhedsudvalget den 20. maj 2025

Kontakter

Klaus Høm, administrerende direktør i Scleroseforeningen: 40463446, kho@scleroseforeningen.dk

eller

Gitte Rudbeck, presseansvarlig i Scleroseforeningen: 22732318, gru@scleroseforeningen.dk

Om Scleroseforeningen

Scleroseforeningen er en privat sygdomsbekæmpende organisation, som arbejder på vegne af de mere end 120.000 danskere, der som patient eller pårørende lever med konsekvenserne af den uhelbredelige, fremadskridende og invaliderende sygdom.

Vi støttes af knap 100.000 medlemmer og bidragydere. Vi støtter forskning, yder støtte og rådgivning og udbreder kendskab til sygdommen, som vi i Danmark har verdens højeste forekomst af per indbygger.

Vi har sekretariat i Valby, men er landsdækkende med 44 lokalafdelinger fordelt over hele landet samt Færøerne.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye