Landdistrikter: Rigide regler for pengeinstitutters udlån bremser erhvervsudvikling og bolighandler
Landet over kæmper lokalsamfund i landdistrikterne for at skabe erhvervs- og boligudvikling, men meget stramme regler for pengeinstitutters kreditvurdering spænder ben for udlån, selvom økonomien og tilbagebetalingsevnen er sund hos virksomheden eller den potentielle boligkøber, erfarer Landdistrikternes Fællesråd.

- Vi oplever, at de finansielle regulatoriske rammer og regler - kombineret med lange tjeklister, som pengeinstitutter grundigt skal redegøre for, for ikke at risikere en anmærkning fra Finanstilsynet - ofte ender med, at virksomheder og borgere i landdistrikterne får afslag på lån, fx til en virksomhedsudvidelse, udtaler formand for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard.
Han påpeger, at de regulatoriske rammer samtidig fjerner fokus fra det helt centrale i kreditgivning, nemlig det lokale kendskab til kunden, hvad enten det er en virksomhed eller borger, samt om kunden kan betale lånet tilbage.
- Vi ser det bl.a. indenfor borgerdrevne dagligvarebutikker, som er lokale livsnerver og en forudsætning for bosætning og boligers værdi. Her kan det være en næsten umulig kamp at få den sidste og afgørende del af finansieringen til projektet, selvom økonomien ser meget fornuftig ud med store lokale bidrag fra flertallet i lokalbefolkningen, samt flerårige garantier fra leverandører, fortæller formanden.
Trods butikslukninger i flere brancher i landdistrikterne, er der siden 2015 åbnet over 100 borgerdrevne dagligvarebutikker i landsbyer over hele landet.
- En væsentlig udfordring for disse projekter er bl.a., at pengeinstitutterne skal ”stress-teste” økonomien til et urimeligt niveau, og at der er regler om ”alternativ-anvendelse”, som decideret hæmmer erhvervsbygningers finansiering, hvis de ligger lidt væk fra motorvejen eller en større by.
- Dermed kommer en reel sund investering til at se usund og urentabel ud i den finansielle verdens beregninger. Og landsbyerne kan miste muligheden for at få en dagligvarebutik, som ellers er vigtig for den lokale sammenhængskraft, udtaler Steffen Damsgaard.
Det er ikke kun dagligvarebutikker, som bliver mødt af de hårde finansieringskrav.
- Vi ser samme udfordringer, når lokale erhvervsdrivende skal låne til produktions- og industribygninger, især hvis der er en stor bygningsmasse. Det gør sig også gældende for kroer og restauranter, eller hvis den lokale friskole eller efterskole skal energirenoveres og udvides. Investeringsplanen hænger sammen, men unødigt skrappe regler står i vejen for at realisere projekterne.
Regler skaber stor frustration lokalt
De eksisterende regler og praksisser for pengeinstitutter og realkreditinstitutter rammesættes af Finanstilsynet.
- Det er en kæmpe hæmsko for udviklingen af disse områder, og det skaber en stor frustration lokalt, siger Steffen Damsgaard.
I Landdistrikternes Fællesråd mener man, at der bør lempes i de hårde krav.
- Hvis ikke rammevilkårene for bolig- og erhvervsfinansiering i landdistrikterne forbedres, risikerer vi at fastholde en negativ spiral, hvor lav værdisætning og finansieringsmangel forhindrer bosætning og lokal erhvervsudvikling. God finansiering er nemlig grundlæggende for stort set al udvikling.
- Det er ikke et spørgsmål om at slække på den finansielle sektors stabilitet – men om at skabe bedre mulighed for, at lokal kreditvurdering og lokalt kendskab kan vægte højere end tjeklister og regler, der decideret rammer landdistrikterne. Vi efterspørger fair og rimelige regler og mere råderum til realkredit- og pengeinstitutterne, der giver mulighed for vækst og liv uden for de store byer.
Landdistrikternes Fællesråd har sammen med en håndfuld af de mest centrale aktører haft gode drøftelser med flere partier samt regeringen om finansieringsudfordringer i landdistrikterne.
- Vi oplever en generel velvilje til at ville løse udfordringerne. Senest har både landdistriktsminister Morten Dahlin og erhvervsminister Morten Bødskov sat nogle undersøgelser i værk. Men der skal rykkes på flere håndtag, og hvis det ender med, at der fortsat kun er nogle af pengeinstitutterne, der vil yde lån i landdistrikterne, så skal der yderligere politiske tiltag i gang, som vi har kæmpet for - fx med statsgaranti på boliglån.
Formanden peger afslutningsvis på flere finansieringsmuligheder på erhvervsområdet, herunder at EIFO, Danmarks Eksport- og Investeringsfond, kan yde op mod 1 mia. kr. mere i udlån, hvis de regulatoriske rammer for pengeinstitutterne lempes.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Nu tages første spadestik til et bedre tilskuds- og udligningssystem17.6.2025 13:14:52 CEST | Pressemeddelelse
Nu starter arbejdet med et nyt tilskuds- og udligningssystem, der skal rette op på den massive økonomiske skævvridning, der særligt udfordrer mange land-, ø- og yderkommuner. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som har 55 kommuner som medlemmer.
Landdistrikter: Løft i kommunernes økonomiaftale – men behov for mere27.5.2025 15:17:27 CEST | Pressemeddelelse
Set i lyset af en stærk dansk økonomi, burde kommunernes økonomiaftale for 2026 i højere grad sikre de økonomisk pressede land- og yderkommuner bedre, mener Landdistrikternes Fællesråd. Organisationen efterlyser desuden en flerårig løsning, hvis skævvridningen mellem land og by ikke skal blive større i de kommende år frem mod en ny tilskuds- og udligningsreform.
Landdistrikter: Lukkelovsaftale giver nye muligheder til butiksliv i mindre hovedbyer og centerbyer27.5.2025 10:52:42 CEST | Pressemeddelelse
Ny lukkelovsaftale vil skabe større fleksibilitet, så butikker i mindre hovedbyer og centerbyer får mulighed for at holde åbent på de sidste lukkedage. Landdistrikternes Fællesråd håber, at det medvirker til mere levende bymidter, særligt til glæde for gæster og turister. Organisationen finder det også vigtigt, at ændringen kun omfatter butikker placeret i bymidten eller lokalcenteret - og ikke butikker i storcentre og stormagasiner.
Landdistrikter: Kommunernes økonomiaftale bør sikre velstand til hele landet26.5.2025 14:33:46 CEST | Pressemeddelelse
Kommunernes økonomiaftale for 2026 er på trapperne, og for Landdistrikternes Fællesråd er det vigtigt, at de særligt vanskeligt stillede kommuner får et tiltrængt økonomisk løft. Organisationen opfordrer desuden til at hæve særtilskudspuljen til 1 milliard kroner.
Landdistrikternes Fællesråd: Ny bestyrelse med både nyvalg og genvalg16.5.2025 12:45:17 CEST | Pressemeddelelse
På Landdistrikternes Fællesråds generalforsamling den 16. maj i Skive var der valg til bestyrelsen. Der blev valgt to nye bestyrelsesmedlemmer, samt genvalg til fem nuværende bestyrelsesmedlemmer. Dermed går organisationen endnu et år i møde med et stærkt mandat i ryggen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum