Grøn industristrategi skal sikre fremtidens arbejdspladser
Den grønne energiindustri befinder sig i en skæbnestund, mener Green Power Denmark, som opfordrer regeringen og Folketinget til at lave en national strategi. Den grønne erhvervsorganisation lancerer 15 konkrete anbefalinger, der vil styrke Danmarks konkurrenceevne og sikkerhed på området.
Over 100.000 mennesker tjener deres månedsløn ved at arbejde i energisektoren, hvor to ud af tre arbejder vest for Storebælt. Samtidig er energibranchen Danmarks næststørste eksportsektor og betaler store summer i statskassen til den fælles velfærd.
Men Danmarks førende position inden for grøn energiteknologi er på spil i en tid, hvor reglerne i den internationale konkurrence er forandret. Senest har CS Wind Offshore, der er en af verdens førende producenter af fundamenter til havvindmølleparker, afskediget flere hundrede medarbejdere på sin fabrik i Odense Havn.
Green Power Denmark har længe efterspurgt en national strategi for den grønne energiindustri og lancerer nu 15 anbefalinger, der kan styrke Danmarks konkurrenceevne og sikkerhed på området.
- Energisektoren er en hjørnesten i vores samfund og økonomi. Den skaber mange tusinde arbejdspladser i hele landet og spiller en central rolle for vores forsyningssikkerhed og uafhængighed. Men sektoren befinder sig i en skæbnestund. Vi er nødt til at sikre, at vi også i fremtiden har en stærk industri, der kan udvikle og producere de grønne energiteknologier, vi som samfund har brug for, siger Jan Hylleberg, viceadm. direktør i Green Power Denmark.
Green Power Denmark foreslår blandt andet et investeringsfradrag på 130 procent for virksomheder, der vil etablere eller udbygge produktionsfaciliteter inden for grøn energiteknologi i Danmark. Derudover skal sagsbehandling på miljøområdet og i klagenævn for produktionsvirksomheder være hurtigere og til at regne med.
Samtidig er der brug for, at vejnettet og havnene bliver opgraderet, så infrastrukturen kan håndtere transport af for eksempel store komponenter til vindmøller. Endelig er det afgørende, at udvikling og produktion af grøn energiteknologi bliver bedre beskyttet mod sikkerhedstrusler samt unfair konkurrence fra for eksempel Kina.
- En national strategi skal sørge for, at rammevilkårene for den grønne energiindustri i Danmark er mindst lige så gode som i resten af Europa. Og så er det vigtigt, at strategien gør det muligt for Danmark at spille en central rolle i at opbygge den europæiske forsyningssikkerhed og uafhængighed af importeret energi og teknologi. Grøn energi er kritisk infrastruktur, og den skal vi stå vagt om, siger Jan Hylleberg.
Ifølge Green Power Denmark er der fokus på disse udfordringer både i EU og herhjemme. Senest har regeringen åbnet for anden runde af den grønne investeringsordning, hvor virksomheder, som producerer vindmøller og komponenter til vindmøller og teknologi til Power-to-X, kan søge om støtte til at etablere nye produktionsfaciliteter i Danmark eller til at udvide eksisterende.
Men der er behov for flere initiativer, mener Green Power Denmark.
- Det haster med at få lavet en national industristrategi for den grønne energisektor med konkrete tiltag - ligesom man har gjort på life science-området. Det vil sikre, at Danmark får en stor bid af fremtidens grønne investeringer og arbejdspladser. Samtidig skal de politiske klimamål omsættes til konkrete ordrer, siger Jan Hylleberg.
Green Power Denmarks forslag til indhold af kommende industristrategi skal desuden sikre at så meget som mulig af den statsstøtte, der bliver givet i forbindelse med udbud af havvindparker, understøtter danske leverandørers produktion af komponenter til vindmøller i Danmark og Europa.
Nøgleord
Kontakter
Esther Margrethe LynardPresserådgiver
Tlf:+45 35 30 04 02Tlf:+45 30 12 70 80ely@greenpowerdenmark.dkVedhæftede filer
Green Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
God digital aftale, men med foden på bremsen26.6.2025 10:01:20 CEST | Pressemeddelelse
På Christiansborg er en ny aftale om digital infrastruktur netop landet. Den indeholder ifølge Fiberalliancen en række lyspunkter, men glimter også ved væsentlige mangler. På den positive side sættes der blandt andet fokus på at fremme investeringer i digital infrastruktur, mens det desværre halter med målsætningerne, som stopper lige før målstregen.
Tiltrængt at Energinet sænker priserne for at benytte elnettet4.6.2025 12:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Energinet vil sænke den pris, som elkunder og ejere af solceller og vindmøller skal betale til Energinet for at komme på elnettet, med op mod 10 procent. Det er et tiltrængt og nødvendigt skridt, mener Green Power Denmark, som længe har advaret mod Energinets stigende omkostninger for særligt producenterne af grøn strøm.
Energifællesskabet Avedøre vinder Green Power Prisen 202520.5.2025 16:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Det lokale energifællesskab i Hvidovre vinder årets Green Power Pris for evnen til at engagere naboer, forankre den grønne omstilling lokalt – og vise, hvordan man med vilje, vedholdenhed og samarbejde kan drive udviklingen frem nedefra.
Husholdninger med elbil og varmepumpe sparer store beløb hvert år20.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger, som vælger en elbil frem for benzinbil og en varmepumpe frem for gasfyr, sparer i gennemsnit 21.000 kroner om året, viser beregninger fra Green Power Denmark. Derfor bør forbrugerne vælge elektriske løsninger, når de skal skifte bilen og fyret ud. Og politikerne bør sætte skub i en plan for et elektrisk Danmark i 2035.
Solid aftale om havvindmøller, men den må ikke stå alene19.5.2025 16:09:50 CEST | Pressemeddelelse
Med den politiske aftale kan vi komme videre fra sidste års mislykkede udbud af havvindmøller. Hvis genudbuddet lykkes, er der udsigt til 3 GW ny kapacitet i første halvdel af 2030’erne. Green Power Denmark noterer med stor tilfredshed, at partierne bag aftalen forpligter sig til at sætte skub i den haltende elektrificering senest næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum