Lige nu: Aktivister trænger ind i Mærsk
Lige nu befinder over 50 aktivister – heriblandt svenske Greta Thunberg – sig i kontorerne hos Maersk Tankers, Mærsks datterselskab dedikeret til fragt af fossile brændsler. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som i løbet af 10 dage og på tværs af Europa sætter fokus på Mærsks rolle i klimakrisen og Israels krigsforbrydelser

“Vi kræver, at Mærsk tager den retfærdige og nødvendige handling - uanset om det gælder klimakollapset eller folkemordet i Palæstina”
lyder det fra den svenske aktivist Greta Thunberg.
Sætter foden ned mod udryddelse af natur og mennesker
Aktivisterne, som lige nu befinder sig i Maersk Tankers i København, protesterer mod datterselskabets fragt af olie og gas og Mærsks høje CO2-udledninger. Mærsk udleder nemlig mere CO2 end hele Danmark til sammen, og virksomheden fragter stadig olie og gas rundt i verden på trods af grønne løfter, fortæller aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse Freya Skriver, som i dette øjeblik befinder sig i bygningen:
“Mærsk siger, de bidrager til den grønne omstilling, mens de gør det modsatte. Ikke nok med at de med deres fragt faciliterer et uholdbart overforbrug og udleder surrealistisk meget CO2, så fragter de også stadig olie og gas rundt i verden, hvilket selvfølgelig er uacceptabelt midt i et klimakollaps,”
siger aktivisten og fortæller, at de i dag sætter fokus på klima, selvom May:hem-kampagnen kombinerer klima- og Palæstina-aktivisme:
“Vi kræver, at Mærsk stopper deres fragt af våben til Israel, som bliver brugt direkte i folkemordet på palæstinenserne, men vi kræver også, at de stopper al fragt af olie og gas. Det er det sidste, vi sætter fokus på i dag, hvor vi udstiller Mærsks absurde greenwashing.”
Til kamp mod greenwashing
Aktivisterne, som befinder sig i Maersk Tankers, har medbragt rengøringsremedier, som de bruger til at vaske væggene og gulvet i bygningen. Rengøringsaktionen symboliserer det, aktivisterne kalder Mærsks greenwashing, og de har tænkt sig at blive i bygningen, fortæller aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse Gustav Hertz Holm:
“Vi ikke bliver færdige med vores rengøring lige foreløbig,” siger han sarkastisk. “Vi bliver her så længe, vi kan. Vi bliver nødt til at tvinge Mærsk til at sætte menneskeliv og natur over kortsigtet profit og kræve, at de stopper med at transportere olie og gas. Som minimun kunne Mærsk i hvert fald transportere det til Gaza, hvor de mangler brændstof til at sanitere vand og drive hospitaler.”
Aktionsrækken May:hem udspiller sig fra d. 5.-15. maj i flere europæiske byer, og i København har aktivister i løbet af den sidste uge blandt andet befundet sig i Operaen og på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksomme på Mærsks finansiering af kultur.
Kontakter
Lukas Lund PedersenHenvendelser vedrørende May:hem mod Mærsk
Tlf:78806236Tlf:78806236Billeder
Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Rekordmange klimaaktivister på Folkemødet i år2.6.2025 12:03:37 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse sejler til Folkemødet 2025. De 70 aktivister bliver svære at overse i Allinge - de kommer både til at deltage i debatter, afholde egne events på deres scene og bidrage med kreative demokratiske indspark rundt omkring på folkemødepladsen.
Den Grønne Ungdomsbevægelse holder oliefest foran PFA28.5.2025 07:17:32 CEST | Pressemeddelelse
PFA er den sorteste pensionskasse i Danmark og tjener nu endnu flere penge på kontroversielle olieaktiviteter fra deres milliardinvestering i TotalEnergies. Derfor holder Den Grønne Ungdomsbevægelse oliefest foran PFAs hovedkontor for at stille skarpt på, hvordan pensionskassen tjener penge på at drive klimakrisen.
Aktivister befinder sig på Statens Museum for Kunst og protesterer mod Mærsk, som har finansieret ny udstilling11.5.2025 14:36:33 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er en større gruppe af klima- og Palæstina-aktivister gået ind på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksom på, at museets Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk, som aktivisterne beskylder for at være medskyldige i klimakollaps og folkemord. Fredag aften befandt aktivister sig ligeledes i Operaen. Aktionerne er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk
Klima- og palæstinaaktivister protesterer under forestilling i Operaen9.5.2025 22:07:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er Mærsk-kritiske aktivister gået ind i Operaen med bannere og megafoner for at gøre gæsterne opmærksomme på, at Operaen er finansieret af Mærsk, som ifølge aktivisterne også faciliterer folkemord og klimakrise. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk, og som får Palæstina- og klimabevægelser i København og Aarhus til at afholde demonstrationer lørdag
Afgørende klimatopmøde finder sted i København - udenfor kræver demonstranter reel klimahandling7.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag samles klimaministre fra hele verden til ‘Copenhagen Climate Ministerial’ i Moltkes Palæ i København for at sætte retningen for klimaforhandlingerne forud for COP30. Mødet møder kritik fra Den Grønne Ungdomsbevægelse, som sammen med aktivister fra Scientist Rebellion og Extinction Rebellion demonstrerer foran topmødet for at kræve en reel udfasning af olie, kul og gas samt betaling af den klimagæld, verdens rigeste lande skylder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum