Åbningen af European Energys PtX-anlæg i Kassø er en vigtig sejr for grønne løsninger made in Denmark
I dag markeres den officielle åbning af European Energys PtX-anlæg i Kassø. Åbningen af anlægget, der producerer e-metanol til bl.a. skibsfarten, markerer en vigtig milepæl – ikke alene for European Energy men også for den samlede brint- og PtX-industri. Det vurderer Brintbranchen, som ser åbningen som en vigtig sejr for grøn PtX made in Denmark.
Brintbranchens direktør, Tejs Laustsen Jensen, der deltager i den officielle åbning, udtaler:
”Det er en imponerende bedrift, og der er al grund til at ønske European Energy tillykke med åbningen af anlægget i Kassø. Det er en fornøjelse at se, hvordan det deres hårde arbejde har båret frugt,” siger han, og uddyber:
”Produktionen af e-metanol i Kassø beviser, at PtX-mulighederne ikke bare er fugle på taget, men reelle løsninger på virkelige problemer. Det er en helt ny industri, og Kassø-anlægget viser på fornemmeste vis, hvordan grøn omstilling og erhvervsmæssig udvikling går hånd i hånd.”
Tejs Laustsen Jensen fremhæver de store muligheder, der er i brint og PtX, og understreger, at politisk opbakning er afgørende, hvis udviklingen skal fortsætte:
”Branchen har vist, at den kan og vil levere grønne løsninger til nogle af omstillingens største udfordringer – i Kassøs tilfælde især skibsfarten. Med IMO-aftalen, der sætter krav for omstillingen af den globale søfart, ved vi, at vi står på tærsklen til et nyt, enormt marked for grønne PtX-brændstoffer. De brændstoffer produceres nu bl.a. i Kassø, og flere anlæg vil følge efter. Det viser, at branchen er klar til at levere de brændstoffer, der er afgørende for ikke bare den grønne omstilling, men også for forsyningssikkerhed og konkurrenceevne. Men det kræver politisk opbakning og yderligere investeringer i brint- og PtX-udbygningen. Danmark skal være langt mere ambitiøs, og dels udnytte mulighederne for produktionsstøtte til PtX via EU’s Brintbank, og øge kravet om forbrug af grønne brændstoffer i den kommende VEIII-implementering.”
Nøgleord
Kontakter
Tejs Laustsen JensenDirektør/CEOBrintbranchen
Tlf:26 23 94 43tlj@brintbranchen.dkBrintbranchen
Brintbranchen er en fokuseret interesseorganisation for brint- og Power-to-X-interessenter i Danmark.
Vi repræsenterer hele værdikæden fra forskning til færdigudviklede produkter. Hver dag arbejder vi for at fremme produktion og brugen af brint, Power-to-X (PtX), brændselsceller, elektrolyse, electrofuels og de bagvedliggende teknologier.
Vores ambition er, at Danmark udnytter sit potentiale til at blive foregangsland inden for brint og Power-to-X, og vi arbejder hver dag for at skabe de bedst mulige rammer for forskning, udvikling, produktion og eksport af vores medlemmers teknologier og produkter.
Følg pressemeddelelser fra Brintbranchen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Brintbranchen
EU’s roadmap skal følges op af hurtig og ambitiøs grøn handling7.5.2025 11:27:08 CEST | Pressemeddelelse
Energi- og boligkommissær, Dan Jørgensen, har fremlagt det roadmap, der skal vise vejen mod et Europa uafhængigt af fossil, russisk energi. Det er en god, vigtig og ambitiøs plan, der er lagt frem for at afhjælpe de akutte forsyningsudfordringer, men Brintbranchen opfordrer til, at man fra EU’s sidde sætter lige så hårdt ind for at accelerere den grønne omstilling, der skal gøre EU uafhængigt.
Brintbranchen byder velkommen til ShipTown6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Brintbranchen er glad for at kunne offentliggøre, at den danske brændselscelleudvikler, ShipTown, er det nyeste medlem i kredsen.
Brintbranchen: Regeringen overimplementerer på regler, og underimplementerer på grøn målsætning24.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark forspilder en oplagt mulighed for at få både grønnere brændstoffer, øge forbruget af grøn strøm, og styrke PtX-produktionen i Danmark. Det er meldingen fra Brintbranchen, der er alvorligt bekymret for konsekvenserne af den forslåede danske implementering af EU’s tredje direktiv for vedvarende energi, VEIII.
Her er Brintbranchens nye bestyrelse7.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved Brintbranchens ordinære generalforsamling er der fredag d. 4. april blevet valgt ny bestyrelse. Som formand blev Uffe Borup, Everfuel, genvalgt, og Therese Bording Hermann, Topsoe, blev genvalgt som næstformand. Bestyrelsen vil i det kommende bestyrelsesår arbejde for, at brint og Power-to-X (PtX) kan opskalere i Danmark, og vi kan fastholde rollen som én af Europas førende lande indenfor brint og PtX.
France Hydrogène and Hydrogen Denmark enhance collaboration2.4.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
France Hydrogène and Hydrogen Denmark have signed a Memorandum of Understanding (MoU) to foster cooperation and strengthen the hydrogen and PtX sectors in both countries and at European and global levels.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum