Lokalplan i Juelsminde tager yderligere form: Mere lys og luft ved nybyggeri på havneområdet
Udvalget for Teknik & Miljø behandlede onsdag den 7. maj det reviderede udkast til lokalplanen for Juelsminde havneområde. På den baggrund lægges der nu op til, at flere byggefelter langs havnebassinet ikke må bebygges med en stor, sammenhængende bygning – men at byggefelterne minimum skal rumme to eller tre adskilte bygninger. Ligesom der lægges op til mere luft mellem andre mulige bygninger på havnen.

Med udvalgets indstilling beskrives det mere konkret, hvordan evt. nybyggeri vil blive mindre tæt, så der bibeholdes et relativt åbent havneområde med lys og luft, samtidig med at der gives rum til udvikling.
Formand for Udvalget for Teknik & Miljø, Ove Kjærskov Nielsen (O), forklarer:
- Der er ydet et rigtigt flot stykke forarbejde fra havn, visionsråd og andre gode kræfter i Juelsminde, og samtidig har vi fået mange høringssvar. Begge dele har vi stor respekt for, og derfor er vi gået meget grundigt til værks. Både i forvaltningen, i bedømmelsesudvalget sammen med havnen og i Udvalget for Teknik & Miljø. For det er helt afgørende, at vi får skabt mulighed for udvikling i Juelsminde. Lige så afgørende er det, at det sker på en afbalanceret måde, som, sammen med det nye havnetorv, skaber en merværdi og styrker havnens eksisterende kvaliteter.
- Med det tilrettede forslag til lokalplan har vi været lydhøre over for både høringssvar og for sagkundskaben. Det betyder, at vi nu kan lægge et gennemarbejdet forslag frem for Kommunalbestyrelsen, som giver nye muligheder for virksomheder, for forskellige aktiviteter på havnen og som harmonerer med de vedtagne planer for havnetorvet og eksisterende byggeri.
Derudover viser en ny visualisering, hvordan havneområdet ville kunne se ud ved en eventuel fuld udnyttelse af det nuværende lokalplansforslag.
FAKTA:
- Forslaget til lokalplanen for havneområdet i Juelsminde skal behandles endeligt på Kommunalbestyrelsens møde den 28. maj 2025.
- Lokalplanen har ikke handlepligt. Det vil sige, at lokalplanen alene beskriver nogle rammer, som der eventuelt kan bygges inden for, hvis byggeri også godkendes af det bedømmelsesudvalg, som er knyttet til lokalplanen. Det er ikke et krav, at der bliver bygget i lokalplanens byggefelter. Derfor kan eksisterende bygninger som udgangspunkt blive liggende.
- Der defineres i det nuværende forslag til lokalplanen særlige krav til de forskellige byggefelter. Det gælder særligt byggefelt 5 ved det kommende havnetorv, hvor der skal være 12 meters afstand til nabobygningen (Møllers) – samt byggefelterne 6, 7 og 8 langs havnekajen.
I disse tre byggefelter (6, 7 & 8) lægges der op til, at der ikke må bygges en lang bygning. Byggefelterne skal som minimum rumme henholdsvis to bygninger (byggefelt 6 – 7) og tre bygninger (byggefelt 8). Herved opnås både passager mellem bygningerne samt lys og luft.
I disse fire byggefelter er max-højden 13 meter. - I den vedlagte visualisering vises, hvordan havneområdet eventuelt ville kunne se ud i fremtiden ved en fuld udnyttelse af det nuværende forslag til lokalplan.
- Udvalget lægger også op til, at der må bygges mindre end først foreslået ved den tidligere telefoncentral/Blomsteriet (byggefelt 3).
Kontakter
Ove Kjærskov Nielsen (O)Formand for Udvalget for Teknik & Miljø i Hedensted Kommune
Tlf:20 72 66 66Ove.Nielsen@hedensted.dkFølg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Hedensted Kommune inviterer lodsejere med i grøn omlægningsplan25.6.2025 12:19:22 CEST | Pressemeddelelse
I Hedensted Kommune er arbejdet med at udvikle en ambitiøs omlægningsplan af landbrugsjord, som led i den grønne trepart, klar til næste skridt. Målet er klart: Der skal findes frivillige løsninger, der fremmer både klima, natur og rent drikkevand – i et tæt samarbejde og dialog med lokale lodsejere.
Første spadestik til ny bypark i Hedensted: Trykkeriparken bliver grønt samlingspunkt20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra EU og Nordea-fonden skabes et nyt grønt mødested i Hedensted, hvor natur og byliv forenes til glæde for alle aldersgrupper.
Milliarder af skattekroner på spil: Borgmestre er begejstrede for opgør med skævt fordelingssystem18.6.2025 15:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Med et nyt kommissorium sætter Regeringen nu for alvor gang i en længe ventet analyse af det kommunale tilskuds- og udligningssystem. Analysen skal bidrage til at sikre en mere objektiv, gennemskuelig og ikke mindst stabil fordeling af midler mellem kommunerne i Danmark. Det vækker glæde hos borgmestrene i Hedensted, Holstebro, Favrskov og Rebild, der gennem flere år har presset på for et opgør med systemet.
Hedensted Kommune indgår klimapartnerskab med tunge aktører i transportbranchen18.6.2025 14:40:52 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt, ambitiøst klimapartnerskab mellem Hedensted Kommune, Volvo Trucks Danmark, Recharge City, GodEnergi og Rådet for Grøn Omstilling skal sætte fart på den grønne omstilling af den tunge transport lokalt og i Danmark. Partnerskabet skal styrke samarbejdet om grønne drivmidler, ladeinfrastruktur og innovative løsninger, der både reducerer CO₂-udledning og fremmer bæredygtig erhvervsudvikling.
Ringvej Øst indviet: Ny asfalt baner vejen for udvikling i Hedensted7.6.2025 06:20:00 CEST | Pressemeddelelse
En af kommunens største investeringer i infrastruktur i flere år er netop indviet. Ringvej Øst danner med sin køreklare asfalt rammen om endnu mere udvikling og fornuftig trafikafvikling i Hedensted.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum