OK leverer tilfredsstillende resultat i turbulent år
14.5.2025 11:47:51 CEST | OK | Pressemeddelelse
Trods et vigende brændstofmarked leverer energiselskabet OK igen et tilfredsstillende resultat. I 2024 sikrede en vellykket investering i Coop Danmark en lang række af OK’s tank- og ladestationer. Samtidig blev OK’s infrastruktur til ladestandere kraftigt udvidet og antallet af elkunder voksede markant.

OK-koncernens resultat før skat blev på 1,6 mia. kr. mod 1, 1 mia. kr. i 2023. Det er et rekordresultat, men det er også et resultat påvirket af engangseffekter fra opkøbet og konsolideringen af Coop Danmark A/S.
Moderselskabet OK kommer ud af 2024 med et resultat på stort set samme niveau som 2023 – og det på trods af, at markedet for brændstof aftager hurtigere end forventet.
Resultatet af primær drift er således landet på 619 mio. kr. mod 628 mio. kr. i 2023.
”Vi er med investeringen i Coop blevet en mere kompleks koncern, men vores kerneforretning er fortsat energi og mobilitet, og her er vi tilfredse med vores resultat,” siger CEO Michael Løve og peger på især den markante udbygning af ladestandere som en vigtig milepæl.
“Brændstofvolumen falder i takt med, at der kommer flere elbiler, men vi har formået at kompensere ved bl.a. at udbygge vores el- og e-mobilitetsforretning. Et voksende antal kunder køber en ladeboks hos OK eller bliver elkunde, og det er vi meget glade for,” siger Michael Løve.
I 2024 faldt volumen i markedet for brændstof med over 6 pct. OK har dog formået at øge sin markedsandel og dermed dæmpe effekten, ligesom selskabet i 2024 netto blev ny elleverandør til mere end 50.000 danske husstande.
“OK bevæger sig fra det fossile til det elektriske – og det gør vores kunder også. Det er vores opgave at møde dem, hvor de er, og gøre omstillingen enkel og tillidsfuld. På den måde skaber vi en meget bredere opbakning til den omstilling af samfundet, som fortsat er kritisk, selvom der er meget andet i verdenen at fokusere på lige nu,” siger Michael Løve.
En historisk investering
En afgørende strategisk og historisk milepæl i 2024 var OK’s investering i Coop. Aftalen sikrede ikke blot Coop, men også tilstedeværelsen af OK’s tank- og ladestationer landet over.
“Vi investerede i Coop for at være med til at vende udviklingen og beskytte vores distributionsnet. Coop og Brugsforeningerne ejer ca. 300 ladelokationer og 500 tankstationer, så vi har en stor interesse i at sikre disse – også selvom dagligvarer ligger lidt uden for vores traditionelle forretningsområder,” siger Michael Løve, der er tilfreds med, at Coops første resultater viser, at redningsplanen virker.
Blandt OK’s øvrige datterselskaber er der fremgang hos Danoil, som leverer et positivt resultat på 135 mio. kr. før skat. Energimålervirksomheden Kamstrup oplevede en tilbagegang i takt med, at ordreniveauet blev normaliseret efter komponentkrisen, men leverede et isoleret set tilfredsstillende resultat på 247 mio. før skat. Kamstrup har tilpasset sig til markedet og står stærkt rustet i 2025.
“Vores diversificerede model med flere datterselskaber – og dermed flere ben at stå på - er en klar styrke, som giver OK den robusthed, der skal til at håndtere udsving i markedet,” siger Michael Løve.
Klar til fremtiden
OK går ind i 2025 med forventninger om en samlet koncernomsætning på 48-52 mia. kr. og et samlet resultat før skat på 600-1.000 mio. kr. Det høje ambitionsniveau fastholdes dermed – både når det gælder vækst, ansvarlighed og grøn omstilling.
"Vi står stærkt rustet til fremtiden. Som kundeejet selskab har vi både ansvar og frihed til at træffe de beslutninger, der gavner kunderne, vores andelshavere og samfundet. Det tager vi alvorligt," siger Michael Løve.
Årsresultatet medfører en udlodning på 250 millioner kroner til OK’s medejere.
Nøgleord
Kontakter
Jens BomholtPresse- og kommunikationschef
Tlf:22 13 86 01kommunikation@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Coop, Kamstrup, EnergiData og GodEnergi.
- OK omfatter mere end 690 tankstationer, mere end 270 vaskehaller samt mere end 85 truckstationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK har mere end 4.000 offentligt tilgængelige ladepunkter til elbiler fordelt over hele landet.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Danmarks største netværk af hurtig- og lynladere til elbiler når milepæl: Onsdag indvies lader nr. 2.00021.9.2026 06:00:00 CEST | Presseinvitation
Pressen er inviteret, når energiselskabet OK, der har landets største netværk af hurtig- og lynladere til elbiler, indvier ladestander nr. 2.000 som det første ladeselskab i Danmark. Det sker i Rødovre, hvor borgmester Britt Jensen klipper snoren, og hvor man bl.a. kan opleve en 113 år gammel elbil.
Lørdag byder på 15 timer i træk med næsten gratis strøm19.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag koster strømmen stort set ingenting fra morgen til aften. Særligt elbilister kan udnytte de lave priser og det vil kun koste omkring 15 kr. at oplade en almindelig elbil. Den lave strømpris svarer til en benzinpris på ca. 1 kr. pr. liter.
Ugen starter med enormt dyr strøm: Elprisen rammer 7 kroner i aften14.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god ide at slukke alt, hvad der slukkes kan mandag aften. Høje gaspriser og manglende vind og sol sender elprisen op over 7 kroner.
Trods rekordhøj elpris: Strøm til elbilen kostede 320 kr. i august11.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom august bød på de dyreste strømpriser i fire år, var det alligevel billigt at oplade elbilen. For en gennemsnitlig elbilist, der kører 20.000 kilometer om året, kostede opladning kun 320 kroner.
Nu kan du slippe for ”skjult” gebyr, når du parkerer bilen9.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De færreste bilister tænker over det, men parkeringsselskaber lægger ofte ret store gebyrer oveni prisen for parkering. Energiselskabet OK ønsker at gøre det billigere at parkere og går derfor nu forrest og indfører landsdækkende parkering uden parkeringsgebyr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum