Bilka sætter kurs mod eldreven hjemmelevering
Nye elbiler bliver nu en del af BilkaToGo Hjemmelevering, og rykker Salling Group tættere på klimamål.

Hver dag kører BilkaToGo hjemmeleveringsbiler rundt med fornødne hverdagsvarer til kunderne over det meste af landet, og nu tager landets største hypermarked et vigtigt skridt for at sikre, at transporten sker i overensstemmelse med Salling Groups ambitioner om at reducere de klimabelastende udledninger fra transporten.
- Vi har i mange år arbejdet hårdt på at minimere de klimabelastende udledninger fra transport, og vi har et mål om i 2040 at have en varetransport uden udledning af CO2e, siger logistikdirektør i Salling Group, Nicolai Gradman.
Bilka har efter påske fået de første elbiler på vejene til at levere havregryn, mælk og æg direkte til kundernes dørtrin. En del af hjemmeleveringsflåden er nu eldreven, men der er flere elbiler på vej. Om få år er ambitionen, at alle Bilkas hjemmeleveringsbiler skal køre på el.
- Udover de 10 elbiler Bilka allerede har modtaget, kommer der yderligere fire biler om en måneds tid. I løbet af juni forventes de at være etableret som en fast del af Bilkas hjemmelevering. Elbilerne vil i starten, qua rækkevidde, blive brugt til at køre de kortere ruter, men på sigt skal alle bilerne køre på el. Inden det mål realiseres er der behov for en udvikling i forhold til batteriernes rækkevidde og en bedre infrastruktur i form af lynladere forbeholdt erhvervskøretøjer, og derfor øger vi antallet af elbiler gradvist og udfaser først brændstofsbilerne helt, når de forhold er forbedret, siger Nicolai Gradman.
BilkaToGo Hjemmelevering i rivende udvikling
Efter knap to års levetid har Bilka accelereret udvidelsen af BilkaToGo Hjemmelevering markant, så Bilka i dag når ud til 94 procent af de danske postnumre – en markant forøgelse fra sidste års 64 procent.
- I Bilka forsøger vi hele tiden at optimere og løfte indkøbsoplevelsen for vores kunder, og hjemmelevering er en vigtig del af den rejse. I takt med at BilkaToGo Hjemmelevering fylder mere og mere i vores forretning, er der også et behov for flere hjemmeleveringsbiler, og det har i den forbindelse været oplagt for Bilka at få elbiler i stalden, siger direktør i Bilka, Mark H. Nielsen.
Udover BilkaToGo-personalet, som kommer til stå for at plukke og pakke varerne, er det også stadig Bilkas egne servicebude der sørger for, at varerne bringes ud i løbet af aftenen – nu uden motorstøj.
I Salling Group er målet, at al benzin og diesel transport med egne biler udfases inden udgangen af 2040. Næste skridt bliver at omfatte underleverandører, dvs. leverandører som ikke er direkte kontrolleret af Salling Group.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comOm Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 59.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 12 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,1 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
Erfaren detailprofil skal styrke Netto i Tyskland10.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en erfaren leder med erfaring fra både dagligvarebranchen og den internationale scene, der får ansvaret for at styrke udviklingen af Salling Groups tyske forretning, Netto.
Salling Group gør klar til Danmarks største firmafest med rekordmange deltagere6.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
25.000 Salling Group-medarbejdere sætter søndag 8. juni kurs mod hovedkontoret i Aarhus, hvor der henover hele dagen holdes fest med nogle af landets største kunstnere til allin25.
Salling Groups opkøb af Rimi Baltic gennemført2.6.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største dagligvarekoncern har netop gennemført virksomhedens største opkøb nogensinde, efter ejerskabet over Rimi Baltic i dag har skiftet hænder. Det betyder, at Salling Group per dags dato vil være tilstede i seks europæiske lande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum